Vít Bárta: Kalousek porušuje zákon a sype hazardní lobby
08.03.2013
Foto: Hobby Army
Popisek: Z interativních videoterminálů se sypou penízky přímo do státní kasy
Situace v oblasti povolování sázkových her provozovaných prostřednictvím tzv. jiných technických herních zařízení je skutečně kritická. Ombudsman několikrát upozorňoval na nezákonné kroky podniknuté ze strany ministerstva financí v této záležitosti, vláda ovšem nereaguje. Poslanci Věcí veřejných proto dnes na schůzi Poslanecké sněmovny budou v této věci interpelovat členy vlády.
„Je zcela nepochopitelné, že i veřejný ochránce práv písemně informoval předsedkyni Poslanecké sněmovny a předsedu Senátu o dlouhodobě se opakujících nezákonných postupech Ministerstva financí, ale vláda žádné reálné kroky k nápravě nepodniká“, říká Josef Novotný.
MF jednak povolovalo herní zařízení, která jsou v rozporu se zákonným příkazem a současně neužilo příslušná ustanovení loterijního zákona platící pro výherní hrací přístroj. Tento stav je skutečně dlouhodobě neudržitelný.
„Neumím si vysvětlit, že nejvyšší právní instituce – Ústavní soud třikrát upozorní, že se zde dějí nezákonnosti, Ombudsman se taktéž opakovaně vyjádří, dokonce hrozí rezignací, ale naše vláda přesto nereaguje. To je jednoznačná ignorace práva, ignorace toho co se zde děje,“ pokračuje Novotný.
Ombudsman ministerstvu vytýkal například maximální možnou sázku a prohru v hazardu. Maximální výši sázky ministerstvo povolalo ve výši 1.000 Kč, přestože zákon umožňuje pouze 2, 5 nebo 50 Kč. Na druhou stranu maximální výše prohry ministerstvo umožnilo na částku 252 000 korun za hodinu, ačkoliv loterijní zákon připouští prohru v částkách 1000, 2000 nebo 10 000 korun. Ochránce práv dále zcela kriticky namítá, že ministerstvo nerespektuje zákaz umístění přístrojů na určitých místech, jako je například sousedství škol. Dokonce ani doba povolení herních přístrojů je v rozporu se zákonem.
„Příslušný orgán zjistil nezákonnost činnosti státní správy a vrcholný orgán státní správy, vláda, tuto nezákonnost nejdříve uznala a uložila opatření k nápravě a pak tato opatření vzala zpět. Je důležité zcela důrazně poznamenat, že správa ochránce lidských práv se opírala o nálezy Ústavního soudu. Tento stav skutečně nemá obdoby“, dodává JUDr. Jiří Oršula.
(zdroj: vitbarta.cz)