Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

HMB míří do Čech, doposud největší akce proběhne o víkendu v Praze

15.01.2014
HMB míří do Čech, doposud největší akce proběhne o víkendu v Praze

Foto: profimedia.cz

Popisek: Hradčany, Praha, ilustrační foto

V sobotu, 18.1. zažije Praha opět tvrdé souboje rytířů v železných zbrojích jako ve středověku, neboť se do Sokolovny v Královských Vinohradech sjedou zápasníci HMB (Historical Medieval Battle) nejen z celých Čech, ale též z okolních států jako je Rakousko, Německo, Slovensko, Polsko, Ukrajina a možná další. Proběhne již druhé kolo eliminačního turnaje, které slouží k výběru týmu na mistrovství světa v tomto fascinujícím a brutálním sportu.

Co je to HMB?

V první řadě je nutné vyjasnit si, že se HMB nepokouší o historickou rekonstrukci, ačkoliv se jí v mnoha ohledech blíží, jde o sportovní disciplínu podobající se směsi boxu, ragby a šermu. Jelikož se jedná o sport, pořádá se každoročně mistrovství světa Battle of the Nations (BotN) což je v překladu Bitva národů. Soutěžní disciplíny jsou děleny na triatlon (souboj jeden na jednoho), 5 proti 5 a 21 proti 21. Skupinové souboje se nazývají  Bohurty. Triatlon je dělen na tři kola, v nichž soupeři změní pokaždé zbraně (dlouhý meč, meč a pukléř, meč a štít). V bohurtech je volba zbraní poněkud pestřejší, ale stále musí být dodržována pravidla pro bezpečnost zbraní a jejich limity. Bojuje se v replikách středověkých zbrojí z různých období a koutů světa, bojovník musí být vybaven zbrojí z jednoho časového úseku (tím je zamezeno nedobovým kombinacím zbrojí z různých etap historie lidstva).

Souboje jsou sledovány a řízeny rozhodčími, kteří složili zkoušky mezinárodní asociace HMB. Pravidla omezují soupeře v používání brutálních technik, které by mohli mít fatální následek na zdraví zasaženého (zakázány jsou např. útoky na rozkrok, do kloubních jamek a na krk horizontálně).

Každá země může vyslat omezený počet reprezentantů, kteří jsou vybráni v eliminačních turnajích kapitánem národního mužstva, tito se pak dělí do skupin podle jejich zdatnosti v boji (nejsou váhové kategorie). Reprezentanti jsou vybíráni z klubů věnujících se této zálibě.

HMB v Čechách

HMB do Čech vniklo před dvěma lety, kdy se mu začala věnovat hrstka nadšenců, kteří postupně nadchli více lidí. V zimě 2013 vznikl první klub v ČR – Sportovní klub středověkého kontaktního boje Praha, který jako jediný dal dohromady 8 bojovníků nutných na bohurt 5 proti 5 a doplnili též druhý tým, který byl složený z reprezentantů Slovenska, Ostravy a Jihlavy. Mistrovství světa v HMB se v roce 2013 konalo na jihu Francie v historickém městě Aigues Mortes. Češi zde předvedli svůj debut a umístili se bodově zhruba v polovině všech zúčastněných zemí. Ačkoli jde o sport, v Čechách nebylo HMB kvůli zákonům o sportech uznáno jako sport, neboť chybí dostatečná členská základna, tudíž si veškeré náklady hradí zápasníci sami společně se svými kluby.

Letos poprvé probíhají eliminační turnaje v ČR neboť byly zformovány další kluby, věnující se HMB a to MFC Vysočina, MFC Zlínsko a Ostrava.Některá kola eliminací jsou veřejné a může je navštívit kdokoliv, dokonce i týmy z jiných států. Pro letošní veřejnou eliminaci byla vybrána Praha. Díky eliminačním turnajům má kapitán národního mužstva jistotu, že na světové mistrovství bere opravdu jen ty nejlepší.

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh.

Vložil: Redaktor KL