Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nevěřím univerzálním manažerům, kteří se tváří, že rozumí všemu, říká šéf Topky

15.01.2014
Nevěřím univerzálním manažerům, kteří se tváří, že rozumí všemu, říká šéf Topky

Autor: Hans Štembera

Popisek: František Laudát

ROZHOVOR Podle místopředsedy poslaneckého klubu a člena předsednictva TOP 09 Františka Laudáta politici ANO „nemakají“ a uváděl konkrétní případy. Myslí si, že by ve vládě měli být odborníci. Je mu líto, že ODS upadá, ale ta podle něho nepřináší zásadní vize.

Vy jste se v poslední době několikrát kriticky vyjádřil na adresu hnutí ANO a Andreje Babiše. Co říkáte tomu, jak se profilují ve sněmovně a jak pracují? Makají, jak slibovali?

Nemakají. Když jsem si po příchodu poslanců Věcí veřejných do sněmovny říkal, že si neodkážu představit nic horšího. Musím ale říci, že to byli ve srovnání s ANO velice kvalifikovaní lidé, kteří měli jakési povědomí o fungování veřejného sektoru, zatímco poslanci ANO jsou lidé, kteří přišli z jiného světa. Zatím neukázali, že by něco uměli.

Miloš Zeman by měl v brzké době jmenovat Bohuslava Sobotku premiérem...

Přeji si, aby prezident co nejdříve umožnil vznik vlády, aby předvedli, jak to umí. Řídit soukromou firmu je o něčem úplně jiném než fungovat ve veřejném prostoru a v demokracii. V mnoha směrech je přece politika náročnější, protože tam nemůžete rozhodovat autoritativně jako ve firmě, kdy všichni poslouchají svého šéfa.

ANO kritizuje politický systém z gruntu...

Normální člověk má v sobě určitou pokoru a já jsem se vždy přikláněl k tomu, že nejdřív něco dokážu, něco se naučím a teprve pak mohu někoho kritizovat. Oni v přímém přenosu předvádí, že neumí a neví vlastně vůbec nic. O všech říkají, že kradou, že všechno po listopadu bylo špatně. A mimochodem kdy pan Babiš získal svůj miliardový majetek? To on taky kradl? Nepatří jeho úspěch a vzestup do doby, kterou kritizuje? Dokola melou, že jsou novými politiky. Protlačili tady ale zcela bezohledně klíčový zákon země, tedy státní rozpočet, aniž se řádně projednal. Více než bilion korun tady víceméně profrčel, aniž by dali někomu možnost kontroly a hlubší analýzy. Nebylo ani v lidských silách, aby ten rozpočet někdo prostudoval. To, co předvádí, nevěstí nic jiného. Lidé jim dali důvěru, tak ať vidí, co si to vlastně zvolili. Viděli jsme Události komentáře, kde všichni zúčastnění ukázali takovou míru neumětelství a neznalosti jakéhokoli oboru, která nemá obdoby. I lidé na ulici, kteří se politikou nezabývají, by odpověděli lépe.

Byla podepsána koaliční smlouva. Jak se na ni díváte?

Připravuji si nějakou hlubší analýzu. Je to podle mě souhrn zbožných přání, za kterými chybí ekonomická rozvaha. Populismus typu, že zavedeme odvětvové daně... Ty nadnárodní korporace pak budou danit jinde. Koalice vůbec nedomýšlí důsledky svého chování a možné vedlejší efekty, které se mohou stát hlavními efekty.

Souhlasíte s požadavky prezidenta Zemana, aby ve vládě seděli odborníci?

Jakkoli s Milošem Zemanem často nesouhlasím, tak v tomto souhlasím. Již několikrát jsem říkal ve sněmovně, že je pozdě, když si někdo sedne do ministerského křesla a až tam se začne s problematikou seznamovat. Nemá šanci a úředníci, kteří tam pracují mnoho let, se mu vysmějí. Seriózní politická strana by měla mít lidi, kteří se dlouhodobě zabývají nějakou problematikou a seriózní politik by měl nějakému oboru rozumět, ale necpat se někam, kde tomu nerozumí.  Je mi líto, jak nekvalitním lidem dali občané ve volbách hlas a můžeme se tak dočkat řady chyb a přemetů a neschopnosti řídit rezorty. Byl bych rád, kdyby to tak nebylo. Nic špatného této zemi nepřeji. Ale zatím lapám po dechu, co zde někteří lidé předvádí či spíš nepředvádí.

Abych trochu kontroval, nebyl to ale i problém Nečasovy vlády, že tam usedali lidé, kteří nebyli odborníky ve svém rezortu?

Přiznám se, že když jsem dozvěděl o obsazení některých ministerstev v Nečasově vládě, tak mi běhal mráz po zádech taky. Pořád ale třeba ODS měla několik poslanců, kteří něčemu rozuměli. Není to jenom o ministrovi, ale i třeba náměstcích a poradcích. Opravdu je důležitá znalost oboru. Nemyslím si, že je tak podstatné mít životopis se znalostí čtyř jazyků, vždy můžete mít překladatele, kteří vám to přeloží lépe. To lze přemostit, ale nedá se to přemostit bez manažerských schopností a znalostí v daném oboru. Nevěřím univerzálním manažerům, kteří se tváří, že rozumí všemu. Ale ano, máte pravdu, z některých ministrů Nečasovy vlády jsem z hlediska jejich odbornosti také nebyl nadšený.

V koaliční smlouvě se píše, že nová vláda zváží připojení k bankovní unii, kterou Nečasova vláda odmítla.  Není u bankovní unie nebezpečí, že ohrozí české střadatele, protože zahraniční matky budou moci české dcery přeměnit na své pobočky, a tak z nich vysát jednoduše úspory českých občanů?

V minulém období jsem byl členem Rozpočtového výboru sněmovny a ČNB nám sdělila, že takový pokus zde již proběhl, i když nám neřekla, která banka to provedla. Nebyl jsem proto, abychom se připojovali k něčemu, kde má někdo zásadní problémy. Nevím, proč bychom měli vystavovat riziku vklady našich lidí. Vím, jakou zlou krev vyvolalo na Slovensku, když slovenští občané museli přispět na záchranu Řecka, ačkoli životní úroveň slovenských občanů je i nyní o dost nižší než řeckých. To jsou věci, které bytostně ohrožují přežití EU. Paradoxně Babišova vláda, ačkoli hovoří o tom, že chce užší integraci s EU a euro, tak díky tomu, že zemi zadluží, bude zemi od toho vzdalovat. I když bude asi kývat na nějaké nesmyslné požadavky Bruselu, které ekonomiku zatěžují. Otestujeme vládu, jak se postaví k fiskální ústavě, která má bránit zadlužování. V polovině devadesátých let o tom principu, že se nemají utrácet peníze, které nevyděláte, hovořil Václav Klaus, a když chtěl zavádět ústavní pojistku proti zadlužení, celé spektrum se mu vysmálo. Dnes o tom mluví celá Evropa.

Jak se jako bývalý člen ODS díváte na její budoucnost?

Mně úplně mrazilo, když jsem okolo Vánoc mluvil s několika lidmi z ODS, které znám dlouhá léta, a zavanula ke mně ta atmosféra z ODS. Chápal jsem, že má ODS problémy, ale že je tam až taková deprese a beznaděj, mě vyděsilo. Já si nepřeju, aby ODS zanikla. Já si myslím, že by měli být v politickém systému strany, které jsou napravo a které jsou nalevo. Dnes je to výrazně pochroumáno jakýmisi nedefinovanými hnutími, u kterých nevíte, co udělají zítra. U hnutí ANO jsem zaznamenal v předvolebních debatách, že někteří lidé tam dvakrát změnili názor a otočili během té vlastní debaty. Znal jsem jednoho pražského primátora, který jednomu něco slíbil, ale kdo od něho odešel poslední, ho přesvědčil. Přál bych ODS, aby se z toho dostala. Pořád má potenciál, který nemají jiné strany. Má 20 tisíc členů.

Myslíte si, že ji může Petr Fiala resuscitovat?

ODS musí vyhlásit projekt základní transformace, výzvy k větší pracovitosti nepomohou. Pan Fiala je velmi slušný a chytrý člověk, který má v oblasti školství nesporné úspěchy a mně se s ním velmi dobře komunikuje, ale mám pocit, že by tam měl nastoupit nějaký šíbr – a teď ten pojem nemyslím ve zlém – typu Klause, který bude mít velkou autoritu a dá to do pořádku. Obávám se, že na to je pan Fiala příliš slušný bez ostrých loktů. Záleží také na tom, jaký bude zbytek vedení. Jestli se tam budou chtít drápat někteří lidé z minulého vedení, tak očividně nepochopili. Byť ti někteří lidé jsou jistě pracovití a nepodíleli se třeba na nějakých vyložených lapsech, tak to lidé ale zabalí všechno do jednoho balíku a nerozlišují. ODS bude muset znovu získat zpět důvěru lidí, ale myslím si, že to nebude jednoduché. ODS po odchodu Klause chybí vize. Ten naučil lidi kapitalismus. Klaus nás naučil dnes už běžné pojmy, co je firma, akciová společnost, akcie a tak dále. ODS měla étos, vizi, nabídku řešení. Ale proč by ji měli lidi volit dnes? Co nabízí?

Kde podle vás začal úpadek ODS?

S těmi tvrdými jádry a měkkými obaly, tím začalo naleptávání základní ideologie. Po skončení transformace etapy ze socialismu na kapitalismus, dnes je tu spíše polokapitalismus, Topolánek a Nečas nenalezli nějakou zásadní vizi, která by někoho oslovila. Přitom těch civilizačních výzev dneška typu stárnutí populace, rozpadu rodiny, nezaměstnanosti mladých, nefunkčnosti sociálního státu a vzdělání, rozpadu tradičních hodnot, imigrace a tak dále je mnoho.

Lukáš Petřík

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace