Nejsme jako politici, makáme! A vyděláme si. 111 738 korun každý nový poslanec za 8 dnů práce
08.01.2014
Foto: Profimedia.cz
Popisek: Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Deník Blesk si v pondělním vydání posvítil na dosavadní práci nově zvolených poslanců a hodnocení není vůbec lichotivé. Vizitka zákonodárců totiž prý nestojí za nic, ačkoli se chvástali, jak jsou jiní a jakou mají chuť pracovat, zatím toho příliš mnoho nepředvedli. Jejich plat je ovšem podle výpočtu deníku úctyhodný.
„Od říjnového zvolení strávili ve sněmovně jen pár desítek hodin. Už si ale za tu dobu vydělali každý 111 738 korun," píše deník Blesk. Konkrétně se poslanci měli od voleb sejít jen osmkrát. Výpočet platu vychází z dvouměsíčního základního příjmu řadového poslance bez náhrad.
„Dva a půl měsíce od voleb nás zatím nijak neoslnili. Hned první měsíc si udělali 'podzimní prázdniny', na následujících čtyřech schůzích, které zmákli během osmi dní, se ale také moc nepřetrhli," pokračuje v kritice deník.
Politolog se poslanců zastává. Na soudy je prý brzo
Politolog Miroslav Mareš připouští, že to sice není mnoho odpracovaných dní, na druhou stranu to prý není zásadní problém. „Do schválení vlády stejně není jasné, co všechno se má prosazovat a kam mají být směřovány zákony. Až bude vláda i sněmovna několik měsíců funkční, pak můžeme posuzovat, jak efektivní je jejich práce," cituje politologa deník Blesk.
„Až v únoru se do svých lavic vrátí poslanci. Navzdory tomu, že slibovali, jak moc budou makat, to tak zatím na žádný velký zápřah nevypadá. Blesk proto poslance vyzval: Dejte své lehce získané platy na charitu!" pokračuje kampaň Blesku v úterním vydání.
Blesk také připomíná, kolik dní dosud poslanci odpracovali. Nově zvolená sněmovna se poprvé sešla 25. listopadu, další schůze bude až v únoru, což je za 45 pracovních dnů. Zákonodárci v dolní komoře zasedli jen na osm dní. Základní plat ve výši 55 869 korun jim ovšem chodí v plné výši, podotýká list.
Dejte část svých platů na charitu, vyzval deník
Podle Blesku to celé není fér, a proto vypočítal, na kolik by ze svých platů měli poslanci ve skutečnosti nárok. Jde zhruba o dvacet procent. Zbytek by prý měli dát politici na charitu, Blesk za tímto účelem navrhuje sbírkový účet Srdce pro děti.
„Pro mě to není problém. Vedle poslaneckého platu beru ještě plat starosty Náchoda, který chodí do práce denně, a už dříve jsem se rozhodl, že jeden plat budu stejně rozdělovat na různé charitativní věci. Takže mi stačí jen poslat kam, co, kolik a jak mám poslat, a já to zařídím," reagoval na nápad Blesku vstřícně poslanec ČSSD Jan Birke.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš už prý celý poslanecký plat odevzdal. „My za současnou situaci nemůžeme a zíráme na to také. Co jsem poslancem, posílám všechny peníze nadaci Agrofertu. A nic na tom nezmění, ani když budu ministr. Také budu posílat všechny peníze pryč, takže jestli chcete, tak to můžu posílat na ten váš projekt," nabídl Babiš.
Někteří z poslanců se ohradili. Pracují prý pořád
Další poslanec z řad hnutí ANO, Martin Komárek, ale tak vstřícný nebyl. Jal se vysvětlovat, kolik práce takový zákonodárce vlastně má. „Práce poslance není jen o tom sedět ve sněmovně a zvedat ruku. Je to také práce v regionu, ve výborech. Připravovat musíme také zákony, které jsme voličům slíbili, že prosadíme. Rozhodně to není tak, že bychom se flákali, když sněmovna nezasedá," zdůraznil politik.
Podobně reagovala i Miloslava Vostrá z KSČM. Ta ještě podotkla, že na charitu přispívá pravidelně, ale nemyslí si, že by bylo potřeba se tím chlubit.
Tvrzením Blesku, že se poslanci dosud příliš nepředřeli, se cítil dotčen i šéf lidovců Pavel Bělobrádek. „Žádné poslanecké volno není. Co je to za nesmysl?" rozohnil se. Stejně jako jeho kolegyně ze sněmovny Miloslava Vostrá dodal, že na charitu přispívá pravidelně a hodně.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.
Vložil: Anička Vančová