Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejsme jako politici, makáme! A vyděláme si. 111 738 korun každý nový poslanec za 8 dnů práce

08.01.2014
Nejsme jako politici, makáme! A vyděláme si. 111 738 korun každý nový poslanec za 8 dnů práce

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Deník Blesk si v pondělním vydání posvítil na dosavadní práci nově zvolených poslanců a hodnocení není vůbec lichotivé. Vizitka zákonodárců totiž prý nestojí za nic, ačkoli se chvástali, jak jsou jiní a jakou mají chuť pracovat, zatím toho příliš mnoho nepředvedli. Jejich plat je ovšem podle výpočtu deníku úctyhodný.

„Od říjnového zvolení strávili ve sněmovně jen pár desítek hodin. Už si ale za tu dobu vydělali každý 111 738 korun," píše deník Blesk. Konkrétně se poslanci měli od voleb sejít jen osmkrát. Výpočet platu vychází z dvouměsíčního základního příjmu řadového poslance bez náhrad.

„Dva a půl měsíce od voleb nás zatím nijak neoslnili. Hned první měsíc si udělali 'podzimní prázdniny', na následujících čtyřech schůzích, které zmákli během osmi dní, se ale také moc nepřetrhli," pokračuje v kritice deník.

Politolog se poslanců zastává. Na soudy je prý brzo

Politolog Miroslav Mareš připouští, že to sice není mnoho odpracovaných dní, na druhou stranu to prý není zásadní problém. „Do schválení vlády stejně není jasné, co všechno se má prosazovat a kam mají být směřovány zákony. Až bude vláda i sněmovna několik měsíců funkční, pak můžeme posuzovat, jak efektivní je jejich práce," cituje politologa deník Blesk.

„Až v únoru se do svých lavic vrátí poslanci. Navzdory tomu, že slibovali, jak moc budou makat, to tak zatím na žádný velký zápřah nevypadá. Blesk proto poslance vyzval: Dejte své lehce získané platy na charitu!" pokračuje kampaň Blesku v úterním vydání.

Blesk také připomíná, kolik dní dosud poslanci odpracovali. Nově zvolená sněmovna se poprvé sešla 25. listopadu, další schůze bude až v únoru, což je za 45 pracovních dnů. Zákonodárci v dolní komoře zasedli jen na osm dní. Základní plat ve výši 55 869 korun jim ovšem chodí v plné výši, podotýká list.

Dejte část svých platů na charitu, vyzval deník

Podle Blesku to celé není fér, a proto vypočítal, na kolik by ze svých platů měli poslanci ve skutečnosti nárok. Jde zhruba o dvacet procent. Zbytek by prý měli dát politici na charitu, Blesk za tímto účelem navrhuje sbírkový účet Srdce pro děti.

„Pro mě to není problém. Vedle poslaneckého platu beru ještě plat starosty Náchoda, který chodí do práce denně, a už dříve jsem se rozhodl, že jeden plat budu stejně rozdělovat na různé charitativní věci. Takže mi stačí jen poslat kam, co, kolik a jak mám poslat, a já to zařídím," reagoval na nápad Blesku vstřícně poslanec ČSSD Jan Birke.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš už prý celý poslanecký plat odevzdal. „My za současnou situaci nemůžeme a zíráme na to také. Co jsem poslancem, posílám všechny peníze nadaci Agrofertu. A nic na tom nezmění, ani když budu ministr. Také budu posílat všechny peníze pryč, takže jestli chcete, tak to můžu posílat na ten váš projekt," nabídl Babiš.

Někteří z poslanců se ohradili. Pracují prý pořád

Další poslanec z řad hnutí ANO, Martin Komárek, ale tak vstřícný nebyl. Jal se vysvětlovat, kolik práce takový zákonodárce vlastně má. „Práce poslance není jen o tom sedět ve sněmovně a zvedat ruku. Je to také práce v regionu, ve výborech. Připravovat musíme také zákony, které jsme voličům slíbili, že prosadíme. Rozhodně to není tak, že bychom se flákali, když sněmovna nezasedá," zdůraznil politik.

Podobně reagovala i Miloslava Vostrá z KSČM. Ta ještě podotkla, že na charitu přispívá pravidelně, ale nemyslí si, že by bylo potřeba se tím chlubit.

Tvrzením Blesku, že se poslanci dosud příliš nepředřeli, se cítil dotčen i šéf lidovců Pavel Bělobrádek. „Žádné poslanecké volno není. Co je to za nesmysl?" rozohnil se. Stejně jako jeho kolegyně ze sněmovny Miloslava Vostrá dodal, že na charitu přispívá pravidelně a hodně.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová