Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton(ky) Jiřího Macků

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sobotka prý vyznává zvláštní praktiky. Analytik hodnotí budoucí vládu i média

06.01.2014
Sobotka prý vyznává zvláštní praktiky. Analytik hodnotí budoucí vládu i média

Autor: ČSSD

Popisek: předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Budoucí premiér Sobotka si zadělává na problém. ParlamentníListy.cz na to upozorňuje novinář a analytik Erik Best a podrobně se pozastavuje nad zvláštním jednáním šéfa ČSSD. Best také rozebírá výrazné změny na českém mediálním trhu i vlivové nitky, o kterých se nemluví a jež vedou i do České televize.

Předseda sociální demokracie a nejspíš budoucí premiér zvolil poněkud zajímavý styl vystupování vůči prezidentu Miloši Zemanovi. Erik Best se nad tím podivuje a připisuje to možnému nízkému sebevědomí Bohuslava Sobotky. „Bohuslav Sobotka osvojil novou zvláštní praktiku. On nejdříve řekne, že nepředpokládá žádné problémy, že se domluví nebo druhá strana určitě bude návrhy akceptovat a všechno se vyřeší. A potom hned v druhé větě vyhrožuje, ponižuje nebo kritizuje,“ míní analytik Best.

Koleduje si o problém

„Tohle Sobotka dělá nejen v souvislosti s prezidentem Zemanem, kde říká, že přepokládá dohodu a druhým dechem dodá, že je připraven podat ústavní žalobu. To je takový bipolární styl a nejsem si úplně jistý, co to znamená. Těžko říct, zda je to náznak nedostatku sebevědomí či něčeho jiného, ale jisté je, že tento styl šéf ČSSD používá čím dál víc,“ zdůrazňuje.

A podle Erika Besta se zmíněný styl Sobotkova vystupování netýká už jen prezidenta Zemana, ale i šéfa hnutí ANO. „V souvislosti s Andrejem Babišem mluvil podobně, když řekl, že koalice je vlastně dohodnutá a nikdo nemá čas na hádky. Následně když se pak bavil o rozpočtu, naopak řekl, že není spokojený s tím, jak na příjmové stránce žádná domluva není a že v ANO jsou začínající politici a musí se v tom nejdřív zorientovat. Zase stejný styl. V tomtéž rozhovoru na jednom místě řekne, že problémy nejsou a záhy si protiřečí. Sobotka si tím koleduje o problém,“ varuje americký novinář.

Uvidíme, co na to prezident

Stačilo by prý přece říct, že všichni věří v dohodu a atmosféra by tak zůstala pozitivní. „On však dělá opak. Proto bude zajímavé, jak na takový styl zareaguje Miloš Zeman,“ podotýká Best pro ParlamentníListy.cz.

Podle jeho slov je už zcela jiná otázka nad oprávněností případné kompetenční žaloby. „Velká část politologů má v tomhle stejný pohled jako Sobotka a bude velice těžké, aby Zeman někoho odmítl. Očekávám, že Zaorálek nakonec bude ministrem zahraničí a Stropnický ministrem obrany,“ předpovídá.

Chce být Babiš ministrem financí?

„Vůbec jisté naopak není, že bude Babiš ministrem financí. Jak říkáme v angličtině: Dokud neuvidíte dítě vycházet z lůna, negratulujte matce k narození. Nemůžete prostě vědět, že to skutečně dopadne a podobné je to s Babišem. Pokud se ministrem financí nestane, bude to spíš proto, že nebude chtít, než že by ho Zeman nechtěl jmenovat,“ konstatoval analytik s tím, že práce šéfa resortu financí je příliš náročná, což by prý Andreji Babišovi nemuselo vyhovovat.

Nyní už uplynulý rok přinesl výrazné změny na českém mediálním trhu. Nejde jen o známé investice Andreje Babiše do vydavatelství Mafra, svoji důležitost má i nedávná změna majitele společnosti Ringier Axel Springer CZ. Vydavatele periodik Blesk, Reflex a řady dalších koupil Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem. Přinesou tyto posuny nějaké důležité změny?

„V aktuálním vydání časopisu Forbes je žebříček nejvlivnějších lidí v médiích. Skoro ve všech případech jsou to majitelé těch médií a šéfredaktoři jsou na mnohem nižších pozicích toho žebříčku. Jde samozřejmě pouze o jedno hodnocení. Jestli ale Babiš nebo Křetínský neovlivňují obsah, proč jsou na tak vysoké příčce z hlediska mediálního vlivu?“ klade si otázku Erik Best

Bývalá vysoce postavená novinářka přiznala vliv Bakaly

Otázkou pak prý zůstává, zda je daný člověk vlivný ve chvíli, kdy už médium vlastní. „Samozřejmě když médium kupuje, v tu chvíli se jedná o projev vlivu. Ale je dennodenně Bakala vlivný? Bude Babiš vlivný jen kvůli tomu, že to vlastní? Zdá se, že asi ano. Navíc jak přiznala bývalá šéfredaktorka serveru iHNed.cz Lucie Tvarůžková, přítomnost majitele tam je a ovlivňuje to redaktory v jejich práci. To přiznání mě překvapilo. Byla tam na dost vysokém místě a celou dobu lidé z Hospodářských novin a Respektu dementovali, že tam pan Bakala nějaký vliv má,“ sděluje analytik.

Časopis Forbes sice uvedl, že nejvlivnější postavou českých médií je Andrej Babiš, ale novinář Jaroslav Plesl k tomu na Facebooku poznamenal, že skutečně nejvlivnější je Petr Kellner, protože je prý natolik vlivný, že ani žádná média nepotřebuje. Jak je to tedy s reálnou mocí nejbohatšího Čecha?

„Jednak si myslím, že duch PPF je všudypřítomný na Kavčích horách a pan Uhde víceméně naznačil, že do vedení ČT byl Petr Dvořák nasazen právě PPF. Z tohoto hlediska je ten vliv dost přímý. Jinak obecně tu situaci přirovnávám ke členství v komunistické straně. Ti, kteří tam v těchto médiích jsou, se bojí něco říct či napsat, aby nebyli vykopnuti jako ze strany. Mají přece rodiny, hypotéky a tak dál,“ dodal v komentáři pro ParlamentníListy.cz Erik Best.

Parlamentní listy.cz, Radim Panenka

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace