Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výbuch smrtícího trezoru: Lidé se prý čím dál víc bojí a věří i nesmyslům. Víme více

04.01.2014
Výbuch smrtícího trezoru: Lidé se prý čím dál víc bojí a věří i nesmyslům. Víme více

Foto: trezory-sejfy.cz

Popisek: Trezor, ilustrační foto

Někdejší poradce exprezidenta Václava Klause či expremiéra Mirka Topolánka Tomáš Haas se na sociální síti Facebook vyjádřil k pokračujícímu vyšetřování smrti palestinského diplomata po výbuchu v jeho pražském bytě. V České republice prý uvěříme i sebevětšímu nesmyslu. Ať je to se smrtícím trezorem tak či onak, mezi obyvateli okolních pražských dmů se začíná šířit strach. Své k tomu říká i bývalý důstojník BIS.

Kapacita našich občanů uvěřit sebenesmyslnějším vysvětlením čehokoliv je obdivuhodná,“ podivuje se Haas úvahám, které se teď objevují v českých médiích. Prý je pravděpodobné, že k výbuchu došlo kvůli neopatrné manipulaci se zajištěným trezorem. Dění, kterého jsme svědky po výbuchu, však podle Haase svědčí o něčem jiném.

O terorismus prý nešlo

„K nehodě došlo před dvanáctou hodinou, ale odpoledne se schází krizový štáb hlavního města Prahy a nařizuje evakuaci obyvatel blízkých budov, která probíhá ještě po 17. hodině. Z toho je zřejmé, že buď pyrotechnici objevili v budově velvyslancova bytu, nebo sousední budově, rovněž ve vlastnictví, nebo v užívání palestinské ambasády další výbušniny v neurčitém, ale zřejmě velkém množství, nebo se pan primátor, členové krizového štábu, policejní prezident a vedení záchranného systému všichni najednou zbláznili,“ poznamenává Haas.

Dodejme, že policejní prezident Martin Červíček občany uklidňoval prohlášením pro Českou televizi, že okolnosti nenasvědčují teroristické akci a šetření dále probíhá. Agentura AP citovala palestinského ministra zahraničí Rijáda Málikího, podle něhož explodoval trezor, který nejméně dvě desítky let nikdo neotevřel. Nacházel se prý po léta ve starém palestinském velvyslanectví v Praze a pak byl přemístěn do nových objektů, které má ambasáda využívat. "Trezor stál nepovšimnut ve starém velvyslanectví. Nikdo se ho nedotkl dvacet, pětadvacet let," prohlásil Málikí. Podle jeho slov až nynější velvyslanec se rozhodl, že trezor otevře. "Když tak učinil, něco se uvnitř (sejfu) stalo a vybuchlo to," citovala ministra Objevily se však také informace, že trezor byl pravidelně používán.

Věřil jsem v Izrael a zažil jsem si své, prozrazuje bývalý důstojník BIS

Výbuch v objektu budoucí palestinské ambasády v Praze – Suchdole, který na Nový rok zabil palestinského velvyslance Džamála Muhammada Džamála, přiměl k reakci někdejšího kontroverzního důstojníka BIS Vladimíra Hučína. Ten v této souvislosti mimo jiné připomněl sérii bombových útoků v Přerově a své zkušenosti s Organizací pro osvobození Palestiny.

„Výbuch na palestinské ambasádě mne zajímá i z toho důvodu, že si stále dobře pamatuji na výslechy ve vazbě StB v Ostravě v letech 1976-77 a v 1983-84, kdy jsem byl mimo jiné vazebně vyšetřován a obviňován z kritiky Organizace pro osvobození Palestiny, že jsem kritizoval dodávky výbušnin a dalšího vojenského materiálu z ČSSR pro tuto organizaci a především z toho, že jsem fandil tehdejším vojenským operacím Izraele, jak o tom svědčí např. vyšetřovací spis StB evidovaný pod číslem VS-ČVS-452/1983 na str. 409,“ informoval Hučín.

„Já sám jsem si vyšetřování bombových útoků jako někdejší důstojník BIS zažil na vlastní kůži, a dobře vím, jak se dokáže manipulovat s fakty, jak se vyrábějí falešní svědci z řad bývalé konfidentury StB a čeho všeho je BIS schopna, např. ve spolupráci s protiteroristickým odborem ÚOOZ, některými zkompromitovanými státními zástupci, soudci a bývalými komunistickými exponenty z řad někdejší SNB. Svou krajní averzi k BIS a k ÚOOZ mohu snadno zdůvodnit a doložit fakty, a to hlavně jejich urputnou snahou zabránit objasnění několika bombových útoků na Přerovsku. Nutno upozornit, že zmíněné bombové útoky nebyly dodnes objasněny. I z tohoto důvodu mne vždy irituje, když takzvaní experti z řad komunistických rozvědčíků typu generála Andora Šándora a všeho schopné a často i účelově neschopné BIS, vypouštějí své mlhy, aby veřejnosti podali informace o průběhu vyšetřování,“ pokračuje někdejší důstojník BIS. 

Přestěhujte se, žáá starosta

Starosta Suchdola Petr Hejl si spolu s dalšími politiky přeje, aby se budoucí palestinská ambasáda přesunula mimo území Suchdola. Nechce, aby zde obyvatele ohrožovaly zbraně. Informovala o tom ČTK.

"Rada městské části Praha-Suchdol, zastupující zájmy občanů městské části Praha-Suchdol, se cítí jednáním diplomatů státu Palestina, kteří na ambasádě přechovávají zbraně a výbušniny, a porušují tak české a mezinárodní právo, podvedena," uvedl Hejl. Palestinští diplomaté tak podle Hejla ztratili důvěru městské části. "Na základě uvedených skutečností požaduje městská část Praha-Suchdol po Ministerstvu zahraničních věcí České republiky přemístění ambasády státu Palestina mimo území městské části," dodal Hejl.

ParlamentníListy.cz, Petr Kupka

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace