Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton(ky) Jiřího Macků

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rozpálený Rusnok o médiích a zlu v zemi: ČT mě nelegálně špehovala!

04.01.2014
Rozpálený Rusnok o médiích a zlu v zemi:  ČT mě nelegálně špehovala!

Autor: Hans Štembera

Popisek: Premiér Rusnok jde na zasedání vlády.

S rodící se vládou ČSSD, ANO a KDU-ČSL se blíží konec vlády Jiřího Rusnoka. Jak dlouho ještě jeho kabinet bude u moci, nechtěl premiér v pořadu Hyde park na ČT24 odhadovat. „Bylo by to věštění budoucnosti z křišťálové koule,“ prohlásil. Rozpálil se však do běla když přišla řeč na chvání médií v naší zemi.

Rusnok očekává, že předseda ČSSD a kandidát na premiéra Bohuslav Sobotka vládu bez problému sestaví a nemyslí si, že by prezident Miloš Zeman bojkotoval její personální složení. „Prezident republiky jmenuje premiéra a na jeho návrh jmenuje i ministry. Nicméně chápu, že ho složení vlády bude zajímat,“ poznamenal.

Optimismus ale příliš nesdílí v otázce stability budoucí vlády. Domnívá se totiž, že je zatížena tolika rozpory a bude čelit tak složitým očekáváním, že podle jeho názoru celé čtyřleté funkční období neustojí. Ovšem kdyby se prý pletl, byl by mile překvapen.

Rusnokova vláda se napříč veřejností velké oblibě netěší. Alespoň podle průzkumů, na jejichž základě jí důvěřuje pouze 24 procent občanů. Předseda vlády v demisi z této skutečnosti viní především média. „Když o vás budou každý druhý den psát v novinách, že jste neschopný darebák a lump, tak těžko budete oblíbený, co si budeme povídat,“ nechal se slyšet.

Připustil sice, že za dobu vládnutí zcela jistě udělal on a jeho ministři nějaké chyby, odmítl ale, že by byly tak markantní, aby si zasloužili takový výsledek. „Žijeme zkrátka v mediální době,“ povzdychl si. Navíc je přesvědčený, že základní úkoly, které si na počátku svého vládnutí vytyčil, splnil. Nakolik úspěšně, to prý ukáže až čas.

Žádní kamarádi, personální změny byly nutné

Jeden z diváků mu vyčetl, že do čela ministerstev a mnoha státních institucí dosadil pouze kamarády, a to prezidenta i jeho vlastní. Rusnok však toto tvrzení důrazně popřel. „Je velmi populární to zmínit, vypadá to chlapácky, ale já jsem rozhodně ani svoje, ani jeho kamarády nedosazoval. Personální změny byly vždy vynucené danou situací,“ zdůraznil.

Debata se stočila i k nedávné aféře ohledně Rusnokova nelichotivého vyjádření k možné účasti na pohřbu Nelsona Mandely. Rusnok odmítl nařčení režiséra Jiřího Menzela z buranství a trval na tom, že nic špatného neřekl a není ani za co se stydět, pouze jen mluvil lidověji. Celá kauza prý jen potvrzuje úroveň českého mediálního systému, v němž se nahrávají a zveřejňují soukromé hovory.

Moderátor pořadu Bohumil Klepetko namítl, že jeho hovor s ministrem financí Janem Fischerem a ministrem obrany Vlastimilem Pickem nikdo nenahrával, pouze ho zachytily mikrofony České televize, které jsou v Poslanecké sněmovně umístěny.

Celá aféra je trapná a pokrytecká

„Namontuju si k vám domů mikrofony a kamery, pane redaktore, a pak vás budu testovat,“ rozzlobil se Rusnok. Klepetko odvětil, že nahrávky byly pořízené na půdě sněmovny, což ale podle premiéra na věci nic nemění, protože se celý rozhovor odehrál během přestávky, kdy mikrofony mají být vypnuté. „Bylo to nelegální špehování lidí a zneužívání pravomocí veřejnoprávního média. A ten váš moralistní tón, to se na mě nezlobte, to už opravdu přeháníte,“ dodal rozohněně.

Diváci svými příspěvky ale dávali najevo, že reprezentanti státu by se tak chovat neměli. „Ale prosím vás, vždyť je to trapas a pokrytectví, v ostatních zemích to vidí také tak. Politická reprezentace je odrazem národa. Zbytečně se přeceňují mediální reality, které se tu vytvářejí,“ uzavřel Rusnok.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace