Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo je víc, Babiš nebo Klaus? Souboj "největšího zla národa"proti "tlučhubovi"

03.01.2014
Kdo je víc, Babiš nebo Klaus? Souboj největšího zla národaproti tlučhubovi

Autor: aTeo

Popisek: Andrej Babiš pohledem sarkastického grafika aTeo

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš ve své reakci na novoroční rozhovor s exprezidentem Václavem Klausem uvedl, že Klaus je největší polistopadové zlo a měl by poprosit český národ o odpuštění za to zlo, co tady vykonal za 24 let své politiky. Pravičáci si ale nenechali útok na Klause líbit a na Babišovi také nenechali nit suchou.

Exprezident Václav Klaus ve svém novoročním rozhovoru na TV Prima řekl, že pro dnešní dobu víceméně platí teze Václava Havla „naše země nevzkvétá“ a je možné pozorovat určité „zahnívání“, ale určitě jsme na tom lépe než před listopadem 1989 a nejsme na tom tak špatně, jak se tváříme, a měli bychom též opustit závist a vzájemné podezřívání.

Na to pak pro ParlamentníListy.cz reagoval Andrej Babiš: „Největší polistopadové zlo by mělo poprosit český národ o odpuštění za to zlo, co tady vykonalo za 24 let své politiky. Určitě na tom jsme lépe než před listopadem ´89, ale ne všichni a určitě ne díky němu, ale díky tradičním schopnostem našeho národa. Nicméně jsme na tom mohli být podstatně lépe, kdyby v politice nebyli ti, kteří tam šli kvůli vlastnímu egu.“

Kdo už tu bude konečně makat?

Pravicoví politici a bývalí spolupracovníci Klause ale Babiše také nešetřili. „Andrej Babiš se nejspíš zbláznil. Bez Klause by dnes byl ředitelem státního podniku zahraničního obchodu a nikoli majitelem vlastní velké firmy,“ reagoval europoslanec ODS Hynek Fajmon.

„Panu Babišovi asi ještě nikdo neřekl, že už je po volbách a že místo pokřiku by měl začít makat. Jeho voličům přeji, aby se jim dostalo důkazu, že Babiš nebyl zlem i předlistopadovým,“ řekl ParlamentnímListům.cz vedoucí sekce ekonomických studií Institutu Václava Klause Ladislav Jakl.

„Myslím, že to je jedna z definic Babišova politického stylu: Říci kdykoli cokoli jakkoli pokleslého, hlavně ať je z toho titulek,“ reagoval šéf europoslanců ODS Jan Zahradil.

Panu Babišovi bych připomenul...

„Panu Babišovi bych připomenul jeho úlohu v Grossově kariéře, jakož i machinace při privatizaci Unipetrolu. Klaus dovedl tuto zemi do standardní podoby tržního hospodářství a parlamentní demokracie západního typu. To ´zlo´ pocházelo především od bývalých veksláků a estébáků. Třeba Andrej Babiš dovedl některé příklady vyjmenovat. Těším se zejména na to dobro, které pan předseda se svým hnutím ANO této zemi přinese. Snad to nebude jen prospěch Agrofertu,“ řekl redakci senátor ODS Jiří Oberfalzer.

„Velikost státníka se pozná podle toho, zda se umí poklonit v úctě svému soupeři, i když s ním nesouhlasí. Velikost politika se pozná podle toho, jaká umí volit slova, když chce někoho zkritizovat. A velikost člověka se pozná podle toho, zda se dokáže podívat nejdříve sám na sebe a svoje činy, než začne urážet toho druhého. Myslím, že jsem tím vyjádřil dost přesně, co si myslím o novoročních slovech pana Babiše,“ řekl redakci exposlanec ODS Pavel Bém. 

„To tedy říká ten pravý. Je ale dobře, že si i Babiš při svém neskonalém populismu a sebevědomí uvědomuje, kdo byl opravdovým politikem a kdo tuto zemi po roce 1989 někam opravdově posouval,“ řekl senátor ODS Milan Pešák.

Mají-li vést naši zemi lidé, jako je Andrej Babiš, tak ji Pán Bůh opatruj

„Tvrzení Andreje Babiše o Václavu Klausovi se mne osobně dotýká. Vážím si všeho, co Václav Klaus pro naši zemi udělal a považuji jej za nejvýznamnější osobnost v naší polistopadové politice. To, že byl v roce 2002 odstraněn z vedení ODS, považuji za počátek problémů, ve kterých se ODS dnes nachází. Souhlasím s Klausovým názorem, že končí polistopadový režim. Mají-li v nadcházejících letech vést naši zemi lidé, jako je Andrej Babiš, tak ji Pán Bůh opatruj,“ řekl redakci poslanec ODS Jan Zahradník.

„Aktuálním nebezpečím je spíš megaloman Andrej Babiš, který zneužívá politiků ke svému prospěchu,“ míní předseda Svobodných Petr Mach.

Klaus: Radši komunisty než Babiše

Klaus a Babiš se napadají dlouhodobě. Nejenom vstupem ANO a Úsvitu do Parlamentu a úpadkem klasických politických stran podle Klause skončil polistopadový režim parlamentní demokracie.

„Klaus jen obhajuje dobu, kdy byl politicky aktivní. To, co kritizuje, je důsledek jeho politiky. Kdyby vše fungovalo, jak má, hnutí ANO by nikdy nevzniklo,“ reagoval tehdy pro ParlamentníListy.cz předseda ANO Andrej Babiš.

Nedávno též Klaus pro týdeník Euro uvedl, že by raději viděl vládu ČSSD a KSČM než nynější rýsující se vládu ANO, ČSSD a KDU-ČSL: „Očekával jsem, že volby budou obrovským zahnutím doleva. Všichni jsme mysleli, že vyhraje sociální demokracie a buď sama, nebo s veřejnou či tichou podporou komunistů bude vládnout v klasickém slova smyslu. To, co se stalo, je pro mě překvapivý výsledek. Byl bych raději, kdyby vládly levicové strany než Babišové s Okamury a Bělobrádky.“

Parlamentní listy.cz, Lukáš Petřík

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace