Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Politologové: ODS je sdružení kamarádů. Až dojdou peníze, skončí

02.01.2014
Politologové: ODS je sdružení kamarádů. Až dojdou peníze, skončí

Foto: aTeo

Popisek: ODS očima grafika aTeo

Tak akorát poslední hřebíčky do rakve ODS mohou modří straníci podle politologů zatloukat na lednovém kongresu kdysi nejsilnější politické strany. Zatímco občanští demokraté vkládají do lednového sjezdu v Olomouci naděje, které se vztahují i k volbě nového předsedy, politologové už o budoucnosti ODS v podstatě nehovoří. Žádnou prý nemá.

Definitivně už zlomil hůl nad občanskými demokraty politolog Oskar Krejčí. „Historická doba pro ODS už skončila. Jde o typ politické strany, která u nás nemá tradici. Když se podíváte na profil úspěšných stran v minulosti, tak uvidíte, že divoký liberalismus, který hlásala ODS, nikdy nebyl typický pro českou politickou kulturu. Vždycky to byla okrajová záležitost. Byl využitelný pouze v období těsně po listopadu, kdy bez projednávání před veřejností nebo v parlamentních diskusích byly najednou připraveny projekty jako je privatizace nebo restituce. To byla všechno možné, jen v určité době, dokud bylo co rozebírat,“ vysvětlil Krejčí. 

Jen mlčí a tak jsou zbyteční

Jiskru naděje nad stranou v krizi vykřesává ještě politolog Jan Kubáček. I ten ale tvrdí, že může být ještě hůř. „Bude to více než obtížné, aby olomoucký kongres dodal novou dynamiku ODS, protože teď bylo několik příležitostí, ať už ve sněmovně nebo v centrální politice, tak ve vztahu k ekonomice státu a ODS tyto záležitosti přemlčela a k ničemu se nevyjadřovala. Je vidět, že je zahnaná do kouta, roztříštěná a nezvykle pasivní. Nechává si vmést do očí pouze kauzu Petra Nečase a Jany Nagyové, dnes už paní Nečasové a v podstatě nepřichází s žádnými tématy. Jestli mají taktiku: přemlčet, nedráždit, příliš se nepřipomínat a pak vsadit na nového předsedu a jeho tým, tak je velmi křehká a dost ošidná. Může se stát, že do pozvolného restartu se český a pravicově uvažující volič dostane do rozpoložení, že si řekne: „Vždyť já už tu ODS nepotřebuji a můžu fungovat bez ní.“ Zvykne si, že ta strana se k ničemu nevyjadřuje, neukazuje se a je nahraditelná, nemá nezastupitelnou roli v parlamentním systému a to je velice nebezpečné a riskantní,“ popsal situaci politolog Jan Kubáček.

Roli ODS přebírají Svobodní a Babiš

ODS by podle Kubáčka měla dokázat, že je vůbec ve sněmovně potřebná a platná. V současnosti se totiž ukazuje, že její ideovou roli přebírá Strana svobodných občanů a některé osobnosti. „Lidově masovou, energickou postavou, kterou byl ve své době i Václav Klaus, je dnes Andrej Babiš. To pro ODS může být velice nebezpečné,“ naznačil Kubáček s tím, že i pevná modrá jádra se mohou odklonit ve prospěch jiného ideového proudu směrem k menším pravicovým rivalům nebo naopak k masovému hnutí v čele s rázným předákem. „To pak může být pro ODS konečná, protože poslední měsíce dokládají, že je naprosto zbytná,“ upozornil. Zaclánět ODS prý začíná i Miroslav Kalousek svým nekompromisním opozičním vystupováním. 

Nový předseda by musel najít témata pro lidi

ODS zřejmě částečně spoléhá na osobnost nového předsedy, který by měl dát veřejnost jasný signál, že strana má chuť se změnit a hledat cestu k voličům. Ve hře jsou dvě jména: někdejší ministr školství Petr Fiala a možná i bývalá předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. „Myslím si, že paní Němcová v lednu oznámí, že kandidovat nebude, a že bude usilovat o nějakou místopředsednickou pozici i v novém vedení ODS. Nemá nová témata a nemá osobitý přínos do politiky, který by si nesla dál, a který by byl v současnosti veřejností žádán. Profesor Fiala je nová tvář pro většinového voliče, má potenciál neokoukanosti a odbornosti, ale chybí mu zatím potřebný drive a propojení s konkrétním tématem těch běžných voličů a propojení s každodenností. Tu pravicovost by musel velmi rychle převést do každodenního provozu občanů a státu. Bude to mít velice složité. Nastoupí vláda a vůči ní se začne vymezovat Miroslav Kalousek a začne se ozývat řada dalších osobností. Pokud si pozici mluvčího a předáka neudrží, tak velmi rychle už po něm nebude poptávka. Média si najdou jiného speakera, veřejnost se otočí k jiným politickým nabídkám a náhle bude ODS opuštěná a začne se rozpadat,“ uvedl Kubáček.

Budou existovat, než jim dojdou peníze

Že vizím ODS už odzvonilo, na tom si trvá politolog Krejčí. Žádnou šanci nedává ani novému předsedovi. „Nemají perspektivu s žádným vůdcem. V tezích divokého sociálního liberalismu už nemají co nabídnout. Existovat budou, dokud budou mít peníze,“ vyhodnotil Krejčí. „Situace naznačuje slabost celého projektu, nejsou výrazné osobnosti, chybí strategie pro potřeby téhle země, to není politická strana. Dnes už jde o sdružení kamarádů,“ dodal.

Daniela Černá    

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace