Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Novinář k Zemanovu projevu: Kolik bylo zoufalých projevů Klause, a nepomohlo ani to, že se k tomu jako kikina ztopořil?

29.12.2013
Novinář k Zemanovu projevu: Kolik bylo zoufalých projevů Klause, a nepomohlo ani to, že se k tomu jako kikina ztopořil?

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Prezident Zeman

Homosexuální zkušenost, problémy se sexem, rváčské manýry. Na to se ptal novinář Josef Brož roku 1998 tehdejšího předsedy ČSSD. Rozhovory, z kterých vznikla kniha, se jmenují Kdo je Miloš Zeman. Nyní autor pro Parlamentní listy.cz zhodnotil prezidentův vánoční projev, potažmo i jeho prezidentování.

„Rozhodně nelze říct, v tom opravdu nesouhlasím, že by šlo o jeho nejhorší, ne-li přímo nejhorší prezidentský projev všech dob. Kolik bylo naprosto zoufalých projevů Václava Klause, a nepomohlo ani to, že se k tomu jako kikina ztopořil,” sdělil Josef Brož, autor asi první knihy o nejpropíranějším politikovi dneška. Vyšla v roce 1998 a jmenovala se Kdo je Miloš Zeman.

Otázky v knize

„Ne, velice rychle mě to přešlo. Patrně proto, že jsem to neuměl a ono je dobré si občas uvědomit, co člověk neumí,” odpověděl Zeman v roce 1998 na otázku, jestli psal ještě někdy milostné básně poté, co jednu napsal. Závěrečná strofa té první, kterou napsal pro svou jedinou dětskou lásku Janu Šoltovou, zněla: “Budeme mít domek svůj, já budu hrát na piáno a ty budeš vozit hnůj.” Pak, protože se dívka urazila, prý závěrečný verš změnil na: “A ty budeš anděl můj”, ale už to nepomohlo, a tak skončila jeho dětská láska.

Brož se pak Zemana zeptal, jestli měl nějakou homosexuální zkušenost. „Ne," zněla odpověď. Také přišla na přetřes otázka, jestli měl někdy problém se sexem. „Neměl jsem s ním problémy. Ani jsem nebyl nadprůměrně potentní. Myslím si, že v tomhle ohledu jsem byl naprostý průměr mužské české populace,” odpověděl.

„Ještě ne, ale až zjistím, kdo je autorem bamberské provokace, tak mu zcela určitě rozbiju hubu a poprvé v životě budu trestně stíhán,” odvětil na to, jestli rozbil někomu hubu. Jak dodal, jemu nikdo ústa nikdy nerozbil.

Autor knihy o vánočním projevu Zemana

„Miloš Zeman se rozhodl navázat na republikánskou tradici. To, že většina novinářů žije v představě, že Klement Gottwald nebo Gustáv Husák byli lepší prezidenti, kteří stejně jako Václav Klaus, nebo Václav Havel, říkali něco o nějaké vizi při střízlivění populace, která to stejně neposlouchala, je zoufalé. Důležitý je akcent, v němž se prezident 'obrací k lidu', protože to byl právě 'lid', co ho zvolil. To je také velmi dobré. Za klad považuji i ten fond pro republiku. Vysmívat se tomu není právě na úrovni,” zhodnotil Brož.

A dále pokračoval: „Potíže nastávají ve chvíli 'sebehodnocení', a zde bych se shodl například s Istvánem Lékem v Lidových novinách, že to bylo velmi sebestředné, byl zde cítit opravdu rys 'sebechvály a obhajoby'. Prezident je pod velkým tlakem, a je dosti logické, že se obhajuje. Prezident Zeman ale bude muset být opravdu méně machiavellistický, více laskavý, a zároveň nefaulovat s vládou, která nemá důvěru. V tomto ohledu to bylo přání otcem myšlenky, jež nevyšla,” nastínil.

Srovnávání s Francií

Novinář Josef Brož žil jistou dobu ve Francii. A proto srovnává.  „Pokud by chtěl prezident získat popularitu vyšší, jež ovšem i přes pokles na úroveň pětatřicet procent není zdaleka nízká, chtělo by to více evropanství, nejen fangličkování, ale i konkrétní návrhy na změnu situace. Francouzský prezident Francois Hollande má patnáct procent a zasahuje v Africe, jakoby se nechumelilo. Doma by mohl Miloš Zeman vyhlásit přece jen jednu amnestii. Na všechny ty nespravedlivé exekuce, a to zpětně. Ví to vůbec pan prezident, jak žijí lidé? Protože společnost, kterou dusí tito paraziti, se nemůže ani nadechnout,” dodává.

Vyrovnání se s exekutory vnímá Brož jako jeden z hlavních úkolů prezidenta. „To je takový malý domácí úkol pro prezidenta 'všech občanů', které bude spojovat, jak bych si osobně sám přál,” říká Josef Brož, jenž je absolventem Université de Bourgogne, pracoval v českých denících Prostor, Český deník, Lidové noviny  a dalších. Dnes je na volné noze.

Kniha Kdo je Miloš Zeman vyšla v roce 1998 v nakladatelství Rybka Publishers a dnes ji lze sehnat asi jen v antikvariátech. Když Brož rozhovor se Zemanem dělal, byl redaktorem Lidových novin.

Jan Rychetský

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace