Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Česku může kdokoliv dělat cokoliv, a to velmi „úspěšně“! Triumf diletantů podle mediálního analytika

25.12.2013
V Česku může kdokoliv dělat cokoliv, a to velmi „úspěšně“! Triumf diletantů podle mediálního analytika

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Česká televize na Kavčích horách, ilustrační foto

Z témat uplynulého týdne si mediální odborník Petr Žantovský vybral pro tradiční ohlédnutí, jež pravidelně vychází na Parlamentních listech.cz, nejen politický střet o rezort zemědělství, ale zaměřil se i na triumf diletantů. Zjišťuje totiž, že se v mnoha expertních profesích čím dál více uplatňují ti, kterým chybí pro jejich výkon předpoklady.

Téma dnešního ohlédnutí shrnuje vysokoškolský pedagog, který vystudoval žurnalistiku a doktorát získal v oboru Teorie a historie žurnalistiky a médií, pod jednotný titulek Triumf diletantů. „Oba zmínění lidé se určitě urazí, ale mně to je úplně jedno. Triumfem diletantů nazývám tu laskavou českou současnost, protože když se člověk rozhlédne kolem sebe, tak zjišťuje, že ve velké většině důležitých expertních profesích se uplatňují a často velmi úspěšně lidé, kteří k tomu nemají sebemenší odborné předpoklady, tedy diletanti,“ míní Petr Žantovský.

Václav Moravec potvrzuje, že už každý u nás může dělat všechno

Ilustruje to na příkladech, které zdánlivě nejsou ničím nebezpečné či ohrožující. „Třeba v divadlech pomalu mizí pozice režiséra a režíruje každý herec, ačkoli jsou ty dvě profese úplně jiné. Z filmu téměř zmizela role dramaturga, proto točíme samé pitomé filmy a už netočíme filmy jako za časů Vladimír Körnera a Františka Vláčila. České filmové umění začalo mizet v okamžiku, kdy jsme se rozhodli, že některé profese nepotřebujeme. Tudíž opět triumfovalo diletantství provázené spěchem a penězolačností. A výsledky jsou v té filmové produkci vidět,“ tvrdí mediální odborník.

Od filmu, který vzal jen jako okrajový příklad, hned přechází k věcem podstatnějším. „Do mé kategorie ´triumfu diletantů´ samozřejmě patří informace, že lednové udílení Cen české filmové kritiky bude v Divadle Archa v přímém přenosu České televize moderovat známý odborník na film a proslulý novinář, který se zabývá filmem a moderováním odborných cen podobného typu, pan Moravec. Tak to jsem se opravdu rozesmál. A říkám si, že v téhle zemi může už opravdu každý dělat cokoli,“ glosuje Petr Žantovský novou roli Václava Moravce.

Egyptologie je výkladní skříní naší vědy, ale ani to jí nepomohlo

Dalším příkladem triumfu diletantů je podle mediálního odborníka rozhodnutí Akreditační komise neudělit akreditaci oboru Egyptologie na FF UK. „Přemítám, kde se v předsedkyni Akreditační komise paní Dvořákové narodila ta egyptoložka a také v těch dalších sedmnácti členech Akreditační komise, když pokud vím, ani jeden není egyptolog. Tak by mě zajímalo, kde tito lidé berou drzost a dovolí si prohlásit, že magisterskému programu Filozofické fakulty chybí dovednosti podstatné pro uplatnění v oboru,“ rozhořčuje se mediální odborník.

V té souvislosti připomíná slova odcházejícího rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla, že egyptologie je výkladní skříní naší vědy a je to jedna z mála, ne-li vůbec jediná disciplína, kde jsme na tom lépe než zbytek světa. „Naši vědci jezdí už od první poloviny 20. století do Egypta, provádějí tam výzkumy, odkrývají artefakty, ale pro Akreditační komisi to nic neznamená,“ kritizuje Petr Žantovský, že zdůvodnění tohoto rozhodnutí neobsahuje nic věcného ani odborného, a tak i v tomto případě zvítězil diletantismus spolu s mocí.

Je traumatizující vidět, že panovačně rozhodují ti, co do věci vůbec nevidí

Akreditační komise a její šéfka Vladimíra Dvořáková má tu moc nepřidělit akreditaci, a tak tu moc v případě oboru Egyptologie na Filozofické fakultě UK také uplatnila. „Je to naprosto traumatizující, jakým způsobem lidé, kteří do věcí nevidí a vůbec se v nich neorientují, o nich rozhodují naprosto panovačně a monarchisticky. A veřejnost se o tom dozví, protože jí o tom řekne třeba Česká televize. Ale například v den, kdy to Česká televize otevřela, tuším v úterý, to Česká tisková kancelář ve svém servisu vůbec neměla,“ diví se mediální odborník.

A tak se ptá, proč tomu tak je. „Je to nezajímavá informace nebo přespříliš expertní? Usoudili čeští novináři, že veřejnosti bude lépe, když bude ušetřena diskuse o tom, zda v Akreditační komisi jsou odborníci na Egypt, nebo jsou tam diletanti? Nebo zda je Akreditační komise smysluplný orgán, zda využívá, nebo zneužívá moc, kterou má nad českým vysokým školstvím? V našich médiích mi chybí debata o smyslu, významu, obsazení i dlouholetém obrazu práce Akreditační komise,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Jiří Hroník, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace