Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kalousek s prosíkem, veselý Gazdík, titulování jak z filmu s Oldřichem Novým. Novopečený poslanec Komárek o zákulisí

21.12.2013
Kalousek s prosíkem, veselý Gazdík, titulování jak z filmu s Oldřichem Novým. Novopečený poslanec Komárek o zákulisí

Foto: Hans Štembera

Popisek: Martin Komárek

Poslanec Babišova hnutí ANO Martin Komárek svým břitkým perem bývalého novináře doposud sněmovní dění spíše ironizoval. Nyní se však ve svém textu zamýšlí nad spoluprací a řevnivostí politiků z různých stran, kteří si často šli před volbami po krku.

„Teď to vidím sám. Ve výboru, jehož jsem předsedou, mám Miroslava Grebeníčka, kterého jsem ve svých článcích mnohokrát kritizoval. On to ví. Musíme si ale říci dobrý den a podat si ruku,“ píše Komárek. Stejně tak Miroslav Kalousek, který jako první vykopal s hnutím ANO válečnou sekeru, prý musel být slušný a pokorný, když prosil o podporu Petra Gazdíka na místopředsedu sněmovny.

 „Na některých poslancích z ODS a TOP 09 je znát, že dosud nepřekousli hořkost porážky. Když vás potkávají, zdraví na půl úst nebo jsou jedovatí. Je to hodně osobní,“ prozrazuje dále Komárek. On zatím prý zažívá v politické kariéře jen samá vítězství, věří však, že budoucí porážky nebude brát takto zarputile.

 „Ve sněmovně se s tím musí žít. S kolegy, kteří vás v před volební kampani urazili, porazili ba i zesměšnili, musíte pracovat,“ vysvětluje babišovec. Zkušení poslanci jsou podle něj již v tomto životě zaběhlí a dokáží toho využívat tak, aby zachovali dekórum, ale přesto to nováčkovi dali „sežrat“.

„Vše je oděno do formální zdvořilosti: 'Pane poslanče, pane předsedo, pane místopředsedo', titulování jak v nějakém filmu s Oldřichem Novým,“ všímá si dále poslanec. A kromě toho si povšiml, že poslanci, kteří na sebe od řečnického pultíku (familiárně prý nazývaného „kecpult“) zuřivě útočí, jsou ve výborech nad předlohami zdvořilí, dávají si přednost ve dveřích a dokonce mluví jako normální, vzdělaní lidé.

Co napsal Martin Komárek?

Jak mohou lidé, kteří si v kampani spílali spolupracovat ve sněmovně? Je něco nemravného nebo nepřirozeného na tom, když se poslanci, kteří se u řečnického pultíku nazvali ubožáky, sejdou u kávy a žertují o tom?

Teď to vidím sám. Ve výboru, jehož jsem předsedou, mám Miroslava Grebeníčka, kterého jsem ve svých článcích mnohokrát kritizoval. On to ví. Musíme si ale říci dobrý den a podat si ruku. Miroslav Kalousek (omlouvám se, že zas mluvím o něm, ale jen jednu větu :-) vykopal první válečnou sekeru proti ANO, teď však přichází poprosit, abychom dali podporu jeho kandidátovi na místopředsedu sněmovny Gazdíkovi.

Gazdík je veselý a slušný jako Mirek Dušín (kterého má jistě za vzor), ať se děje, co se děje. A pak, světe div se, řekne do novin o soupeřích něco velmi ošklivého.

Na některých poslancích z ODS a TOP 09 je znát, že dosud nepřekousli hořkost porážky. Když vás potkávají, zdraví na půl úst nebo jsou jedovatí. Je to hodně osobní. Já ve své krátké politické kariéře zažil zatím samá vítězství, jsem zvědav, zda také osobně ponesu porážky, které nutně přijdou.

Jenže ve sněmovně se s tím musí žít. S kolegy, kteří vás v před volební kampani urazili, porazili ba zesměšnili, musíte pracovat. Musíte si podat ruku s kolegou, který sedí v kanceláři, na kterou jste si dělal zálusk. A buď mu to někde vrátíte, nebo ne, to podle povahy.

Možná tady někde se formuje pocit, který poslancům lidi vyčítají, a sice, že jsou něco víc, než my normální. Pocit zvolených. Ano, my tuhle hru musíme hrát, my ji hrajeme, my ji rozumíme a nikdo další do ní nevidí. Je v tom hodně náznaků a opravdu vidím na mnohých zkušených poslancích neuvěřitelnou zběhlost v tom, jak využijí každé zaváhání protivníka i „kolegy“, aby mu to dali „sežrat“.

Asi se tomu říká politika

Vše je oděno do formální zdvořilosti: „Pane poslanče, pane předsedo, pane místopředsedo“, titulování jak v nějakém filmu s Oldřichem Novým: „Paní místopředsedová výboru a zároveň paní předsedová podvýboru, paní poslankyně X.Y., kudy se dostanu do druhého patra?“

V jednacím sále se do sebe řečníci, kteří si myslí, jak je důležité prosadit se u kecpultu, pouštějí jako bojující tetřívci. Když se sejdou nad nějakou konkrétní prací ve výboru, jsou zdvořilí, dávají si přednost ve dveřích, mluví normálně a věcně jako vzdělaní lidé. To jen ten kecpult má magickou moc.

Nepřátelé se nestávají přáteli, ale vycházejí spolu.

Mnoho se zapomíná.

Vzpomene si třeba někdo dnes při vyjednávání o vládě, jak plamenně se ČSSD distancovala od ANO?

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace