Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nagyová prý při prohlídce čelila urážkám, nemohla vykonat základní hygienické potřeby, policisté jí v botech šlapali po posteli… Nečas vypráví

21.12.2013
Nagyová prý při prohlídce čelila urážkám, nemohla vykonat základní hygienické potřeby, policisté jí v botech šlapali po posteli… Nečas vypráví

Autor: Hans Štembera

Popisek: Jana Nagyová u soudu

Týdeník Reflex přinesl obsáhlý rozhovor s bývalým premiérem Petrem Nečasem. Muž, který během končícího roku přišel o funkci stranického i vládního předsedy i o rodinu, se velmi otevřeně rozpovídal o kauze, která vedla k jeho politickému pádu. Jednalo se prý o připravenou akci realizovanou metodami StB a gestapa. Provedli ji prý lidé, kteří stále žijí v myšlení komunistických prokurátorů a všechny politiky šmahem považují za zločince.

O jeho pád se zasloužily orgány činné ve vyšetřování organizovaného zločinu, kterým Nečas sám rozvázal ruce. „Možná byla naše velká chyba, že jsme automaticky předpokládali, že když někomu takzvaně rozvážeme ruce, on bude cítit větší společenskou zodpovědnost. Tito lidé však nebyli na větší odpovědnost připraveni,“ konstatuje expremiér. Jako zajímavá ilustrace tohoto přístupu podle něj slouží fakt, že státní zástupce podával žádost na prohlídku v Úřadu vlády v době červnových povodní, kdy musel vědět, že takový krok destabilizuje vládu v době nouzového stavu.

Větší důvěru než k státním zástupcům má k soudům

Podle Nečase je mezi státními zástupci drtivá většina poctivých odborníků. „Část lidí ale mentálně uvízla někde úplně jinde, v systému generální prokuratury, který směřuje k jakobínské podobě orgánů činných v trestním řízení,“ prohlašuje bývalý předseda vlády. Větší důvěru má naopak v soudy, i když i tam jsou prý slabé články. Existují prý takoví soudci, o kterých i prokurátoři vědí, že ať je požádají o schválení jakéhokoliv odposlechu nebo domovní prohlídky, vždy rádi vyhoví.

Předem připravený scénář prokurátorů

V konkrétním případě zatčení jeho manželky a dalších lidí prý prokurátoři měli dopředu naplánovaný scénář. „Měli připraveného soudce na konkrétním okresním soudu. Vědomě počítali s tím, že osmačtyřicetihodinová vazba doběhne o víkendu, takže dopředu věděli, který soudce bude mít službu. Měli připraveného soudce - bývalého člena ODS, bývalého policistu. Splnil všechno, co se po něm chtělo,“ vykládá otevřeně Nečas.

Ten připouští, že situace je pro něj velmi emociální, neboť v ní bylo ublíženo jeho ženě. „To se nedá zapomenout ani odpustit. Mediální lynč, jakému byla vystavená, za dvacet let, co se pohybuji ve veřejném prostoru, nepamatuji,“ říká dlouholetý poslanec. Čtyři hlavní média - ČT, Nova, deníky Blesk a Mf Dnes - podle něj absolutně nectila presumpci neviny a chovala se k Nagyové velmi brutálně. „Dosáhlo to hysterických rozměrů, skoro bych mluvil o novodobé hilsneriádě,“ zakončil odvážným přirovnáním.

Policie používala gestapácké metody

Pak vyprávěl o zkušenostech jeho novomanželky s vazbou, kde byl podle něj výrazný rozdíl mezi profesionálně se chovající Vězeňskou službou a policisty, kteří ji měli v rukou prvních 48 hodin. „Toho kontrastu mezi humánním chováním Vězeňské služby a v některých aspektech až hovadským chováním policistů si v poslední době všímá víc lidí,“ připomněl. Řada příslušníků, často i z elitních vyšetřovacích útvarů, si podle něj dnes myslí, že každý, kdo se pohybuje v politice, není ani podezřelý, ale rovnou zločinec, a podle toho se k nim i chovají.

„Ty první dny policie používala estébácké metody, normální psychické násilí. Jana prodělala trauma a dodnes je v pravidelné péči klinického psychologa,“ dodává ke stíhání své ženy. Ta prý musela při domovní prohlídce čelit posměškům, několik hodin jí nebylo umožněno vykonat základní hygienické potřeby, policisté ji v bytě v botech šlapali po posteli a rozkopávali věci… „Když to moje žena vyprávěla své psycholožce, paní doktorka jí odpověděla: To jsou metody StB a gestapa, jakkoliv bez použití fyzického násilí,“ dodává k tomu expremiér. 

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace