Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Velmi vkusné: kalhotky s bobrem a slipy s kormoránem. Jak vypadá spodní prádlo za 600 tisíc od ministra životního prostředí? Pátrali jsme

20.12.2013
Velmi vkusné: kalhotky s bobrem a slipy s kormoránem. Jak vypadá spodní prádlo za 600 tisíc od ministra životního prostředí? Pátrali jsme

Autor: MŽP

Popisek: Ministr Podivínský na snímku uprostřed

Ministerstvo životního prostředí si nechá vyrobit tisíc kusů spodního prádla s bobrem na dámské a ptákem kormoránem na pánské variantě. Je to součástí zakázky na výrobu propagačních předmětů pro kampaň Česká příroda, uvedly dnešní Lidové noviny. Ekologové to kritizují a upozorňují na to, že peníze se mohly využít smysluplněji. Informuje včerejší ČTK.

Zakázka s předpokládanou cenou maximálně 600.000 korun je schvalována na poslední chvíli, aby se stihly vyčerpat peníze z letošního rozpočtu. Lhůta pro nabídky vypršela ve středu, smlouva by měla být podepsána do konce roku.

Vedle obvyklých propagačních předmětů, jako jsou propisky, pastelky, deštníky, omalovánky nebo samolepky, je její součástí spodní prádlo s potiskem. „Pokud bychom zůstali jen u tradičních tužek a deštníků, tak byste se určitě neptali. A když se ptáte, tak se už o naší přírodě veřejně mluví a lidé se o ni budou intenzivněji a nadto i atraktivním způsobem zajímat. A dozvědí se mimo jiné i to, že o naše bobry a velké ptáky musíme vytrvale pečovat," napsal listu ministr Tomáš Podivínský.

Ekologické sdružení Hnutí Duha nápad kritizuje. Jeho mluvčí Jan Piňos ho označil za „ubohý". „Ty peníze by se daly využít pro nesčíslně užitečných projektů ve prospěch přírody," uvedl. Poukázal i na to, že resort je prakticky stále řízen ODS. Současný ministr byl náměstkem svého předchůdce Tomáše Chalupy z ODS, s nímž dosud některé záležitosti konzultuje. Podivínský musel před několika dny vysvětlovat i další nákup na poslední chvíli. Rozhodl o nákupu 130 nových aut za desítky milionů korun.

Jde prý o sebeironii

Velmi nás zajímalo, jak takové spodní prádlo bude vypadat. Napsali jsme tedy na ministerstvo, odkud se nám dostalo z pera tiskového mluvčího MŽP a vrchního ředitele sekce ministra Matyáše Vitíka této odpovědi:  „Poptáváme jak běžné propagační předměty (tužky, propisky, badge, omalovánky, pastelky, lanyardy, papírové tašky, psací bloky, deštníky, pláštěnky, joja, manžetové knoflíčky, šátky, samolepky), tak ty méně obvyklé. Propagační předměty mají propagovat, byť i kontroverzně. Rozdávat je budeme v rámci soutěží, akcí v rámci kampaně, věcných darů, široké veřejnosti včetně novinářů. Vám rádi věnujeme jak dámské, tak pánské. Tento koncept se nám osvědčil při rozesílání loňských PF, kdy kreslíř Štěpán Mareš vytvořil pro MŽP krátký komiks, který vzbudil ohlas na sociálních sítích, mezi laickou i odbornou veřejností, tak i v médiích. Schopnost sebeironie je jedna z cest, jak ve zkratce upozornit na problémy, které se kvůli své odbornosti složitě komunikují. Při loňském PF  jsme upozorňovali na boj s kůrovcem na Šumavě, na znečištěné ovzduší a na ochranu přírody a krajiny. Pro Vaši informace, na pánském spodním prádle bude potisk ptáka kormorána, který byl vyškrtnut ze seznamu zvláště chráněných druhů, protože jeho počty svědčí o jeho přemnožení, než o nutnosti jej chránit. Na dámském spodním prádle bude potisk bobra, neboť je součástí přírody, byť někdy z ne zcela pozitivním dopadem na své okolí. O aktuálnosti tématu svědčí i nedávno podepsané memorandum mezi MŽP a MZE, kterým byl přijat Program péče o bobra evropského.“

V rezortu leklá ryba, v rozpočtu krtek, říká Liška

Reakce Strany zelených na plýtvání financí na MŽP na sebe nenechala dlouho čekat: „Zatímco se Podivínský v rezortních úkolech projevuje jako leklá ryba, k rozpočtu se chová jako krtek. Těsně před koncem jeho působnosti nezbývá občanům, než nad slonem v porcelánu ronit krokodýlí slzy. Místo kalhotek s bobrem potřebujeme ministra, který by byl moudrý jako sova, pracovitý jako mravenec a pilný jako včela. Zatím se ale mnozí ministři podobali spíše strakám. Ministr Podivínský by neměl peníze narychlo utrácet, ale vynakládat je tak, aby skutečně pomohly chránit životní prostředí i zdraví lidí," uvedl Ondřej Liška, předseda zelených.


„Resort MŽP pod vedením ministra Podivínského touto kauzou pouze potvrzuje nastavený směr předchozích ministrů z ODS. Místo např. systematické podpory činnosti nevládních organizací či práce na kvalitním zákoně o odpadech resort na poslední chvíli vyhazuje peníze za nesmyslné a urážlivé reklamní předměty,“ uvedl Ondřej Mirovský vedoucí sekce životního prostředí SZ.    

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

   

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace