Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Plaťte příspěvky a choďte mezi lidi podporovat program, se kterým se neumíte ztotožnit! Člen ODS o Bendovi a partaji

19.12.2013
Plaťte příspěvky a choďte mezi lidi podporovat program, se kterým se neumíte ztotožnit! Člen ODS o Bendovi a partaji

Autor: Hans Štembera

Popisek: Marek Benda svým článkem Jak dál s ODS vyprovokoval řadu reakcí.

Článek poslance ODS Marka Bendy „Jak dál s ODS“ byl příslovečnou poslední kapkou, která vedla člena občanské demokracie z Kladna Jakuba Kabourka k publikování článku s titulkem „Chození kolem horké kaše a v čem se Marek Benda mýlí" na stránkách internetové revue Pravý břeh. V něm píše, jak by ODS měla vymést pavučiny a obnovit důvěru voličů. Co v Kabourkově textu stojí?

Právě doba mezi volbami a kongresem ODS se jasně nabízí k analýze situace a vystoupení lídrů strany, proto jsem si se zájmem přečetl výše zmíněný článek Marka Bendy. A musím říct, že jsem zklamaný.

Aniž bych se chtěl pouštět do polemiky s jednotlivými tvrzeními, zůstal ve mně po přečtení článku dojem, že pisateli vlastně velmi málo rozumím a nechápu jeho postoje. Profesionální politici, jako M. Benda, možná zapomínají na to, že naším cílem nemůže být vyšší volební zisk. To je přeci jen prostředek k prosazeni našich cílů a programových ideí.

Slovy M. Bendy se nikam neposuneme sporem o interpretaci volební prohry a spekulacemi nad vlastními chybami. Znamená to snad, že to necháme být ? Uff, už je to námi, tak jedeme rychle dál…?

Přestože nechci vyzývat k nekonečnému sebemrskačství, chybí mi dostatečná sebereflexe, analýza aktuálního stavu ODS i zhodnocení voleb. Nezaregistroval jsem žádnou konkrétní debatu nad důvody volební porážky a vyhodnocení volební kampaně. V situaci, v jaké jsme do voleb šli, by lepší výsledek byl jistě zázrakem i s těmi „politiky s celostátním přesahem“ na kandidátkách, ale rozhodně se na něm podepsalo i chybné rozhodnutí udělat kampaň ve spojení s twitterem. Kde jsme se z toho poučili? Pokud nevyvodíme důsledky teď, udělají to nejpozději na podzim voliči za nás.

Volby ukázaly, že většina lidí neuvěřila v proměnu ODS a že kosmetické změny nestačí. Dnes můžeme jen zpětně litovat, že jsme před volbami nezvolili nové vedení a šli cestou oddělených postů volební lídryně a úřadujícího předsedy. Nechoďme kolem horké kaše! Nemůžeme přeci jen tak přejít události, které nás dovedly k předčasným volbám, zpackanou volební kampaň, ani fakt, že voliči „vykroužkovali“ úřadujícího předsedu strany!

M. Benda registruje tři hlavní problémy a mimo jiné věří tomu, že máme čekat, jestli nám voliči sami časem odpustí naše hříchy, a doufá v chyby našich politických soupeřů. To se ale zásadně mýlí. Skutečným problémem ODS je to, že nám lidé přestali věřit! Přestali věřit tomu, co říkáme, i tomu, že to dokážeme prosadit. Během posledního vládního období jsme voliče a také naše vlastní členy podvedli. Výsledek je o to horší, oč větší byla euforie po volbách v roce 2010 a naděje vkládaná ve 118-tičlennou koalici.

Pokorně přiznejme, že velkou část toho, co hlásá náš program, jsme měli možnost za léta vládnutí prosadit.

Poslední dobou slýchávám ohánění se 20 tisícovou členskou základnou a často prázdná prohlášení o její aktivizaci. Bez skutečných změn to ale znamená jen apel na členy ve stylu: „plaťte příspěvky a více choďte mezi lidi podporovat program, který jste nepřipravovali a s kterým se neumíte ztotožnit“. Pokud máme dělat změny, musí být razantní, velmi razantní a teď hned! Jinak těžko dostaneme šanci získat zpět potřebnou důvěru. Ale předem musíme také počítat s tím, že to bude důvěra v usvědčeného záletníka.

Dovedu pochopit „rozpaky“ některých členů ODS z volby Petra Fialy s čerstvou stranickou průkazkou předsedou strany, ale právě to může být tím razantním krokem, který potřebujeme. Možná to není standardní, ale můžeme si dovolit standardní řešení? Opravdu nevolám po bezúčelných změnách a volbě úplně nových tváří, ale nevěřím, že změnu mohou reprezentovat lidé, kteří byli v širším vedení strany 10 i více let a obzvlášť během posledního vládního období.

Nemyslím, že je právě teď třeba měnit náš program. Souhlasím s M. Bendou, vyjděme z Poděbradských artikulů, ale teď není správný čas na jejich změnu či doplnění, teď není správný čas na strategické diskuse, teď není ani čas na (slovy M.Bendy) stabilizaci volebního potenciálu. Teď je třeba obnovit důvěru v ODS!

Nechoďme kolem horké kaše a využijme stávající situace k vymetení všech pavučin. Buďme méně politiky a více lidmi, kterým záleží na našich dětech, našich rodinách, naší čtvrti, naší obci, naší zemi. Potom si ani nebudeme muset dávat za cíl chování, které musí být samozřejmostí, jako třeba „Politiku jako službu občanům“.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace