Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tady nebyl jediný emigrant, který by Mašíny neměl rád a neobdivoval je! Známý Čechoameričan vypovídá

16.12.2013
Tady nebyl jediný emigrant, který by Mašíny neměl rád a neobdivoval je! Známý Čechoameričan vypovídá

Autor: Archiv M. Drabíka

Popisek: Jiří Suchánek a politický vězeň Michal Drabík (vpravo) na pohřbu Ctirada Mašína

ROZHOVOR Krajané nejen v Americe, ale ve světě vůbec se na nás dívají mnohdy jiným úhlem pohledu. Přesto nebo právě proto jejich názory jsou pro nás v mnohém přínosné, protože znají naši mentalitu a vidí věci v poněkud jiných souvislostech. Zdánlivě banální věci mají za oceánem jiný rozměr a naopak mnohdy záležitosti pro nás třeba zásadní nemusí být z odstupem vzdálenosti zas až tak významné. Parlamentní listy.cz oslovily exkluzivně Čechoameričana Jiřího Suchánka, významného českého exulanta, který před 42 lety založil v New Yorku světoznámou restauraci Zlatá Praha. Právě zde se scházeli disidenti a emigranti, ale také významné osobnosti české kultury, vědy i sportu. Jiří Suchánek je členem 12 krajanských spolků, například Sokola nebo Národní budovy.

Dá se vůbec porovnat situace u nás v Evropě, potažmo v Čechách a v Americe?

Budete se divit, ale ano. Od sametové revoluce do dneška jste v očekávání něčeho lepšího a hodnotnějšího. Na tytéž hodnoty ale čeká i Evropa a Amerika, vlastně celý svět. Ale především tady u nás, v USA, je znát určitá deziluze, pesimismus, a v tom jsme si – možná kupodivu pro vás – dost podobni.

Přesto ale po více než dvaceti letech si říkáme, kde jsme už mohli být….

To jistě! Nejsem žádný politik, jsem hospodskej, ale říkám vám, největší zločin je, že to u vás  už vypadalo dobře, že jste cinkali klíčema k něčemu, že to půjde dál lépe…a po těch letech jste rozčarováni, jak to dopadlo. Lidi jsou zklamaní až apatický, protože do politiky i hospodářství zas nalezli ti samí lidé a vytvořily se vazby, které jako by ani nebyly zpřetrhány.

….takže sametová revoluce nebyl žádný velký předěl….

To rozhodně ne! S odstupem času musím konstatovat, že to je velká chyba už za Václava Havla, že nikdo nikomu nesebral majetky, že nikdo nešel sedět, že vlastně nebyla žádná velká čára. Kolem Havla byli lidé, kteří se pohybovali  – i když se to tak tehdy neříkalo – kolem byznysu, a pak ladně přešli i do dalšího období. Žádná změna se nekonala, žádné jasné zúčtování s minulým režimem, všechno pěkně sametově a v rukavičkách. Tím tedy nechci říci, že mělo dojít k nějakým  trestům, nebo honbě na lidi. Ale ono se nestalo nic, když se měnil režim, měli k tomu být udělány razantnější kroky. Proto je teď u vás taková situace, proto najednou zas vylézají estébáci, mluví se o lustracích. To už jste měli mít dávno za sebou.

Říkají vám o tom vaši přátelé, kteří se vrátili do Čech?

Nejenom že říkají a píší! Budete se divit, ale už se jich sem zas pár desítek vrátilo! Nenašli, co hledali, země je nepřijala, protože oni například měli mít vrácen majetek a nestalo se nic. Znám mnoho takových případů, u kterých byl dokonce i Václav Havel, který sliboval, jak se to srovná, ale po tolika letech se nic nevrátilo. Lidi jsou unavení ze soudů, obstrukcí, neochoty, tak se vracejí zpět. Chtěli spravovat svůj zabavený majetek, ale ani jim to nebylo umožněno! To není dobrá známka pro Českou republiku. Ale o tom se u vás asi moc nepíše, že?

Teď jste dal otázku vy, ale rád odpovím – bohužel máte pravdu, slyším to od vás poprvé….

Tohle přece ale není svoboda, jakou jste chtěli, to je prostě manipulování s informacemi a pak chování se k lidem, kteří se vrátí do Čech s tím, že tu rozběhnou obchody, ale ona se k nim republika obrátí zády, nevyřeší se ani základní spory! Bude to trvat několik generací, než se to srovná, a vy jste si bláhově mysleli, že za pár let bude všechno jinak a vycinkané štěstí tu bude a předběhnete kus západní Evropy…

Ale hned po revoluci jste si také užil v restauraci své, že?

Ano, ano. My jsme byli z těch událostí nadšeni, chodili mi sem krajané a dávali bankovky rovnou na stůl, že je to pro novou republiku a na pomoc tehdejšímu Československu. Někteří zástupci tehdejšího Občanského fóra sem hned naběhli, abychom pomohli a podpořili… A pak jsme se dozvěděli, že někteří z nich byli podvodníci, kteří využili situace a přiživili se na tom. To je hrozné. Můžete si říci, že vždycky se najdou nějací ti přemýšlivci, ale tohle bylo jak kobylky… Nerad na to vzpomínám, stejně jako na rozdělení Československa….

To rozdělení byl zas boj o moc…

A jak jinak! Tady byl tehdá  československý velvyslanec Eduard Kukan, Slovák, ale měl českou ženu, měl výborné vztahy s emigranty. No ale vy jste museli sem poslat Čecha, Karla Kovandu, a ten měl pro zajímavost zas českou manželku…. Tak to je takový případ řekl bych až absurdity, a ta pokračuje pořád dál. Tady v New Yorku žijeme pořád společně  Češi a Slováci, jsme dost propojeni, nemáme rivalitu a osobně si myslím, že je přece jedno, z jaké strany hranice pochází ten který člověk. Mladší z obou komunit se více potkávají a poznávají než u vás, a to je docela škoda.  Na mladých dnes vidím, že jim schází patriotismus, ale za pár generací to bude zase jiné.

Nedá mi to, abych se vás rovněž nezeptal na bratry Mašíny…

Já je znám všechny tři, ale komunisté z nich udělali vrahy, ono to bylo docela jinak. Podepsala se na tom propaganda. Tady nebyl jediný emigrant, který by je neměl rád a který by je neobdivoval.  Debatoval jsem o nich s mnoha lidmi od vás, ale moc o nich nevíte, takže jak potom je můžete soudit? Jenom to, co vám řekne jedna a pak zas druhá strana? A školy jako by se bály o nich mluvit… Možná zas až časem se všechno zklidní, emoce vychladnou… Už poněkolikáté tu říkám, že jen další generace zklidní tyhle rozjitřené rány.

A co vlastně současná politika, jak se na ni díváte zpoza oceánu?

Já jsem z toho rozpačitý, ale nechci komentovat nějaké kroky, vždy je lepší věc hodnotit s  odstupem. Navíc přece jen v Čechách nežiji, takže mne ty různé změny jednak ani nevadí, ale ani nevzrušují. V Americe se přece také bojuje, o ta sociální zázemí, o zdravotní pojištění a západní Evropa má taky starostí až nad hlavu. V Čechách je to bohužel ale hlavně proto, že jste neudělali tu pomyslnou čáru, a vše se táhne za vámi. Vlastně už od války, ale možná dokonce ne té druhé, ale první, a snad ještě dříve. To se pak všechno nabaluje a nedělá to dobrou atmosféru. Ale na druhé straně – podívejte se na jiné kontinenty, jaká je tam situace, takže si musíme říci, že žijeme docela dobře, tak si to sami ještě nekomplikujme!

Václav Fiala

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace