Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Umím sehnat číslo na kohokoli v republice a stačí mi k tomu dva telefonáty. No, v případě prezidenta možná tři, říká lovec freelancerů

12.12.2013
Umím sehnat číslo na kohokoli v republice a stačí mi k tomu dva telefonáty. No, v případě prezidenta možná tři, říká lovec freelancerů

Foto: Acamar

Popisek: Illya Pavlov

ROZHOVOR Freelancerů, čili lidí na volné noze, v Česku přibývá. Uvědomují si, co znamená „mít dobré jméno a reputaci“. Řídí se heslem, že schopný člověk nemá o práci nouzi, a s touhle filozofií pracuje i v roli jednatele firmy, která se zabývá tzv. body shoppingem. Nebo zprostředkováním služeb freelancerů, chcete-li. „Čeština pro to prostě nemá výraz, proto to většinou opisuju tím, že sdružujeme lidi, kteří se živí po vlastní ose. A přibývá jich,“ popisuje rozvíjející se fenomén Illya Pavlov ze společnosti Acamar.

Zabýváte se zprostředkováním služeb tzv. freelancerů, tedy lidí na volné noze. Je takové formě práce české prostředí nakloněno? Přeci jen jsme historicky konzervativní kultura, v níž mají lidé raději jistotu, zejména co se týče práce…

U řady lidí přetrvává mentalita z dob minulých - když mám práci, zaměstnavatel se o mne přece postará. Jenže tak to není. Každý se o sebe musí postarat sám. Lidé si už ale uvědomují, že když jsou schopni něco dělat dobře, nebo lépe než jiní, kvalitně se tím sami uživí. Stávají se i případy, kdy lidé účelově přechází na živnostenský list. Někdy jim třeba pomáháme zjistit, co by pro ně bylo výhodnější, což záleží i na jejich socioekonomickém stavu nebo věku. Podle mě se dá podnikat úplně v čemkoli, stačí, když to budete dělat kvalitně. Což tady chybí, osobně tvrdím, že nějakých 97 % veškerých služeb je postavených špatně a nejsou takové, jaké by měly být. A jenom tři procenta jsou ta zlatá zrnka.

Dá se u nás takový freelancer sehnat snadno?

Tuzemský trh je pochopitelně omezený a podle mě je jedno, o kterém odvětví se bavíme – všichni se tu navzájem znají. Tvrdím, že umím sehnat číslo na kohokoli v republice a budou mi k tomu stačit dva telefonáty – no, v případě prezidenta republiky možná tři.

Existují nějaké údaje, kolik lidí v Česku pracuje na volné noze?

Nemám přesnou celkovou statistiku, ale v IT odvětví působilo v roce 2012 zhruba 130 tisíc lidí, kterým se dá říkat IT odborník. Byl bych rád, kdyby alespoň čtvrtina z nich byli freelanceři. V Holandsku je to asi 40 % a počet lidí na volné noze stále roste.

Zeptám se úplně jednoduše: Uživí se člověk jako freelancer?

Souvisí to s vybudováním dobré reputace, což samozřejmě nějaký čas trvá, rok, dva, možná víc, ale jde to. Pracovat jako freelancer má samozřejmě rizika, ale já vždy s oblibou říkám, že schopný člověk nemá o práci nouzi. Počítat musí s tím, že nějaký projekt může kdykoli skončit, ale pokud jste dobří, brzy děláte na jiném projektu.

Firem jako Acamar je tady kolem čtyř stovek, proč by si lidé měli vybrat jako zprostředkovatele právě vás?

Před časem tady začalo fungovat hodně firem, které dělaly všechno naráz, co se týče IT, ale s žádnou užší specializací. Acamar dělá jen body shopping, a takových firem je tady málo. Navíc já klientům jednoznačně říkám, kolik bude stát služba toho kterého člověka a kolik je z výsledné ceny naše marže. Na Západě je taková transparentnost běžná. A také dodávám klientům jen vyzkoušené lidi, nedovolím si někam poslat někoho, o kom nevím, jak kvalitní je – a pokud má nějaký nedostatek, klientovi to řeknu.

Kudy vedla vaše cesta do Acamaru?

Pracovní zkušenosti jsem sbíral během studia. Ve třetím ročníku gymnázia jsem učil angličtinu, případně ruštinu, překládal anglické texty. Pak mi zadali rešerši, a když pro mě poté nic neměli, šel jsem přerovnávat sklad se šanony – s oblibou říkám, že jsem začínal jako zarovnávač šanonů. Dostal jsem se k oblasti lidských zdrojů a byla to práce, která mě za dva a půl roku naučila tolik, kolik by mě nenaučili asi na žádné škole.

A dál?

Pracoval jsem téměř pět let v Oraclu jako recruiter, nabíral jsem lidi od Holandska po Španělsko, od Kazachstánu po Bosnu, dostával se k hodně zajímavé práci a ještě zajímavějším lidem. Pak jsem chvíli odpočíval, přemýšlel, co se sebou. A teď jsem tady. Najednou se ze mě stal obchodník… lépe řečeno Brouk Pytlík, práce všeho druhu.

Používáte tady termíny jako volnonožec, freelancer a podobně. Všechny zní dost zvláštně, nemá čeština nějaký výraz, který by plně vystihoval podstatu věci, ale přitom by nebyl přejatý z angličtiny nebo nezněl jako z dob Josefa Dobrovského?

Čeština asi takový výraz nemá, když pomineme klasické „na volné noze“ nebo „osoba samostatně výdělečně činná“. My jim říkáme „ičaři“, ale to jen mezi sebou, a není to nic hanlivého. Termín „freelancer“ pochází z angličtiny a používá se v ní též pro označení žoldnéře. Výraz „body shopping“ pak podle některých teorií vznikl už v 70. letech minulého století. Tehdy totiž nastala ohromná poptávka po odbornících na tehdejší programovací jazyky.  Osobně si lámu hlavu, jak těm lidem správně říkat. Kontraktor je zavádějící termín, i když v angličtině se v tomto odvětví běžně používá, u nás by se to asi dalo opsat jako člověk, který pracuje na kontrakt.

Termín body shopping zní tak trochu označení obchodu s bílým masem…

Na to už jsem odpovídal několikrát. Mně osobně to tak nezní, protože se tím takto nezabývám, s negativní reakcí jsem se ještě nesetkal, to se mě spíš někdo zeptá, co to vlastně je.

Co vlastně znamená Acamar?

Je to dvojhvězda, která se nachází asi 140 milionů světelných let od Země. Název naznačuje, že míříme vysoko.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace