Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nova mu dala padáka, chytil se na Primě. Publicista Josef Klíma má ale obtížené svědomí… Čtěte, proč

12.12.2013
Nova mu dala padáka, chytil se na Primě. Publicista Josef Klíma má ale obtížené svědomí…  Čtěte, proč

Foto: TV Prima

Popisek: Josef Klíma

Televize Prima ohlásila: Josef Klíma se vrací na přání diváků. Nová publicistická show „Očima Josefa Klímy“ startuje na obrazovkách televize Prima již ve středu 22. 1. 2014 ve 21.30… Pro Klímu to je spása, protože se stejným typem pořadu ho právě vyhodili z Novy. I když, jak on sám říká, mohl by být dávno v penzi…

Diváky hojně oceňovaný televizní reportér Josef Klíma končí na Nově. Přitom teprve nedávno tahle televize obnovila pořad Na vlastní oči. Teď ho však bez náhrady ruší. Má dluhy, musí šetřit. „Kdyby s námi jednali, mohli jsme nabídnout levnější alternativu, přestože jsme ani teď nebyli nijak drazí. Oni nám jen ale oznámili, že končíme,“ řekl Super.cz Josef Klíma. Ten za své působení v pořadu získal několik ocenění. Však také v podobném typu pořadu pracuje už devatenáct let a za tu dobu tepal tolik zlořádů, že se to ani nedá spočítat.

„Mrzí mě to. Sám bych mohl být už v důchodu a psát si v klidu scénáře, ale lidé se na nás stále obracejí. Chtějí pomoct. Proto už jednáme s jinou televizí. Mně samotnému tahle práce ničí zdraví, ale beru to jako oběť,“ dodal Klíma.

Držitel několika cen divácké ankety Týtý  se vrací na stanici Prima s vlastním pořadem, který nemá v české publicistice obdoby.  S publicistickou show „Očima Josefa Klímy“  se budou diváci setkávat pravidelně každý týden ve středu, ve 21. 30 po oblíbeném seriálu Cesty domů, a to již od 22. 1. 2014.

„Jde o můj vlastní autorský projekt, jehož základem je sonda do duše našeho národa. Obsah a forma pořadu budou překvapivé, základem formátu je moje letité úsilí pomáhat lidem,“ přibližuje novinku publicistiky televize Prima sám Josef Klíma.

Lano od Obzinové

„S Josefem Klímou jsme o tomto formátu dlouho diskutovali a připravovali jeho spuštění nezávisle na jeho dalších aktivitách.  Příznivou shodou okolností tak našim divákům, kteří si tohoto famózního publicistu  přáli mít zpět na Primě, můžeme  v předstihu  nadělit prima vánoční dárek v podobě této pozitivní zprávy. Moc nás to těší a přejeme novému pořadu hodně nadšených diváků,“ dodala Jitka Obzinová, šéfredaktorka zpravodajství a publicistiky televize Prima.

Josef Klíma je právem považován za zakladatele české investigativní žurnalistiky. Je autorem stovek televizních reportáží, desítek knih a filmových scénářů. Získal mj. jedno z nejvyšších profesních ocenění, cenu Filmové a televizní akademie Elsa, za scénář Svědomí Denisy Klánové.

Ovlivňoval Česko

Jako novinář Josef Klíma ovlivnil životy stovek lidí. Bylo to ale vždycky k lepšímu? Neukřivdil nikdy nikomu? Podařilo se mu za celých pětatřicet let novinářské kariéry neudělat chybu? 13. komnata Josefa Klímy, kterou odvysílala ČT, odkryla odpověď na tyto otázky.

Jeho reportáže hýbaly touto zemí. Třeba: „Romové jdou do Kanady!“ Dalo by se s jistou nadsázkou říci, že kvůli Josefu Klímovi  existovaly po léta pro Čechy kanadská víza. Jindy zase díky Klímovým reportážím začali mnozí lidé považovat zločince Jiřího Kajínka téměř za národního hrdinu. Jeho útěk z nejstřeženějšího žaláře vzdáleně evokuje příběh slavného hraběte Monte Christa, Kajínek se dokonce umístil v první desítce kandidátů na post prezidenta naší republiky. Nabízí se otázka: Je správné glorifikovat zločince?

Requiem pro Klímu

Ani jeden z těchto případů se však nedá považovat za jeho 13. komnatu. Klímu ve skutečnosti tíží svědomí kvůli daleko starší kauze. Ta začala kdesi v Krušných horách, psal se rok 1984. Ničivý požár Ústavu sociální péče na Měděnci si připsal na své hrůzné konto 26 nevinných obětí. Mladý reportér Klíma se pokusil ve své knize Brutalita označit viníka. Jenže se nechal svést na falešnou stopu, respektive přijal oficiální stanovisko vyšetřovatelů a soudců, kteří chtěli zahladit to, že ústav nebyl proti požáru zabezpečen a dívka, která oheň založila, zřejmě do tohoto typu zařízení nepatřila. Kniha se pak stala námětem pro film Filipa Renče Requiem pro panenku, drama, kde filmové vychovatelky brutálně týrají bezbranné chovanky. Filmová fikce přitom byla na hony vzdálena realitě. Až po létech Josef Klíma přišel na to, že vše bylo poněkud jinak a jel se nevinně odsouzeným ženám omluvit. Ty sice omluvu s rozpaky přijaly, ale měsíce, či léta vězení jim nikdo nenahradí. A toto vědomí leží navždy v 13. komnatě Josefa Klímy.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace