Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ostuda Zemana. Místo statečné disidentky Gorbaněvské vyznamenal komunistu. A Poláci nás zahanbili před celým světem

07.12.2013
Ostuda Zemana. Místo statečné disidentky Gorbaněvské vyznamenal komunistu. A Poláci nás zahanbili před celým světem

Foto: ČT 24

Popisek: Zemřela Natalia Gorbaněvska. Ještě v listopadu navštívila Prahu.

Ve středu na pohřbu legendární ruské disidentky Natalije Gorbaněvské v Paříži, která v roce 1968 v Moskvě protestovala proti okupaci naší země, došlo k situaci, při které Česko dostalo facku před celým demokratickým světem.

Česko poslalo kondolence, Polsko nejvyšší vyznamenání

Zatímco z české strany přišly tři kondolence od českého prezidenta, předsedy vládního kabinetu a od šéfa Senátu, polský velvyslanec předal pozůstalým jménem polského prezidenta nejvyšší polský řád Čestné legie Polonese za hrdinský postoj  Natalije Gorbaněvské k okupaci Československa v roce 1968.

Tato informace se ihned rozletěla po internetu a na sociálních sítích ji rozhořčeně komentují stovky lidí. Nenadávají ovšem polské státní reprezentaci, ale na adresu českých představitelů a situaci označují za ostudnou. Nejčastěji se ozývá připomínka, že Polsko „vyznamenává za nás".

Čuba místo Natálije

Část veřejnosti i politické reprezentace přitom několikrát v minulosti navrhovala pro Natalii Gorbaněvskou udělení státního vyznamenání za statečnost s jakou se kdysi postavila na obranu naší země. Naposledy vyzval k udělení vysokého státní vyznamenání senátor Jaromír Štětina před poslední návštěvou Natalie Gorbaněvské v České republice (před měsícem). Ani tento návrh nebyl vyslyšen. Zato medaili Za zásluhy převzal 28. řijna od prezidenta Zemana například bývalý komunistický nomenklaturní kádr František Čuba.

Lidé uctí památku Natalie Gorbaněvské sami

Obdivovatelé a příznivci statečné ženy se proto rozhodli uctít její památku sami a připravili celostátní vzpomínku Svíčka pro Natalii Gorbaněvskou aneb za vaši a naši svobodu. Podle informací na facebooku svíčky zazáří v sobotu ve 14.00 hod. v Liberci, v Praze, v Brně, v Ostravě i na dalších místech naší země.

„V sobotu 7.12. ve 14h zapálíme svíčky za Natálii Gorbaněvskou, která měla v srpnu 1968 odvahu jít protestovat na Rudé náměstí proti okupaci Československa, a která nyní zemřela. Zároveň podpoříme prozápadní kolegy na Ukrajině. U pamětní desky obětem okupace 1968 na budově Českého rozhlasu. Přijďte také," vyzývají organizátoři na sociální síti facebook.

„Svíčky pro Natálii zapálíme ve 14.00 hodin i na dalších místech, kde jsou pomníky obětem okupace 1968: v Liberci u radnice, v Praze na Klárově, u pomníku Jana Palacha u Národního muzea, v Brně, v Ostravě (u pamětní desky u radnice) a na dalších místech.

Zapalte s námi svíčku za Natálii. Heslo ZA VAŠI A NAŠI SVOBODU je stále aktuální. Hlavní shromáždění bude od 14.00 hodin před Českým rozhlasem v Praze, poté se přesuneme na Václavské náměstí k pomníku sv. Václava, kde budeme od 15.00," uvádějí organizátoři vzpomínkové akce.

Zastala se naší země bez ohledu na následky

Natalia Gorbaněvská, která se skupinou přátel v roce 1968 v Moskvě demonstrovala proti okupaci Československa. Za její postoje jí zuřivě nenáviděli sovětští komunisté.  V prosinci 1969 byla nuceně na mnoho let umístěna do psychiatrické léčebny kde zůstala v absolutní izolaci od okolního světa. V roce 1972 byla propuštěna a ihned se zapojila do disidentského hnutí. V prosinci 1975 pak ze Sovětského svazu emigrovala. Žila v Paříži, pracovala mimo jiné v redakci časopisu Kontinent a spolupracovala s Rádiem Svoboda.

Natalia Gorbaněvská se věnovala psaní poesie a napsala patnáct knih. Před měsícem opět navštívila Českou republiku. Za své celoživotní zásluhy v boji za demokracii, svobodu a lidská práva převzala ocenění Univerzity Karlovy. roce 1973 jí písničkářka Joan Baez věnovala legendární píseň „Natalia“. 17. prosince 1975 emigrovala do Paříže.

Lidé, kteří měli to štěstí a paní Gorbaněvskou poznali osobně, hovoří o tom, že byla mimořádnou osobností, statečnou, vysoce inteligentní a s velkou láskou k lidem. Její druhou životní láskou byla svoboda, které obětovala svůj celý život. V Hyde parku řekla, že se vždy těší na návštěvu České republiky, a že k nám určitě nepřijela naposledy... Zemřela ve svém pařížském bytě 30.listopadu.

Jiří bob Asher, První zprávy.cz       

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace