Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pražské protonové centrum bude přijímat dětské a mladistvé pacienty na vlastní náklady

06.12.2013
Pražské protonové centrum bude přijímat dětské a mladistvé pacienty na vlastní náklady

Autor: Protonové centrum

Popisek: Protonové centrum v Praze

Před rokem zahájil léčbu v Proton Therapy Center (PTC) první pacient, nyní již začalo počítání ve stovkách. Výsledky dosud odléčených potvrdily mimořádný přínos této revoluční a šetrné metody. Bohužel, s výjimkou pojištěnců Vojenské zdravotní pojišťovny ČR, mají čeští onkologičtí pacienti přístup k nejmodernější metodě léčby rakoviny díky byrokratickým překážkám stále komplikovaný.

Vedení protonového centra se proto rozhodlo, že budou dětští pacienti a mladiství do 18 let od ledna 2014 přijímáni bez čekání na souhlas zdravotních pojišťoven. PTC rovněž zaslalo připomínky ke smlouvě s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR a věří, že na jednání, které se uskuteční v nejbližších dnech, dospěje ke společné dohodě umožňující klientům největší tuzemské pojišťovny bezproblémový přístup k nejlepší léčbě, která je jim zatím upírána. V současné době posílá na léčbu VZP pacienty jen výjimečně a bohužel nedokáže za jejich léčbu ani zaplatit v řádném termínu. K dnešnímu dni stále dluží za léčení 4 pacientů, z toho 2 dětí. 

Ročně by v České republice mělo dostat šanci podstoupit léčbu pomocí protonového záření, která je pro malé pacienty nezpochybnitelným přínosem, minimálně 80 dětí. Všechny procházejí pracovišti v pražském Motole, anebo v Brně. Zatímco motolská FN od jarního spuštění dětského programu protonové terapie indikovala léčbu pro 10 dětí, z Brna nedostalo šanci ani jediné. I proto bude pražské protonové centrum přijímat dětské pacienty a mladistvé na základě indikace ošetřujícího dětského onkologa a následného posouzení lékařů PTC bez prodlevy a na vlastní náklady, protože čas hraje v případě nádorových onemocnění zásadní roli.

Kromě dětí se v Praze léčí rovněž nemocní s nádory prostaty, hlavy a krku, mozku nebo slinivky břišní. Hlavní lékař protonové terapie MUDr. Jiří Kubeš, PhD.: „Po roce klinického provozu mohu říci, že protonová radioterapie  změnila mé představy o tom, co je v radiační onkologii možné. Její šetrnost pro nemocné je daleko větší, než jsem se domníval.“ Revoluční protonová léčba umožňuje s milimetrovou přesností ničit nádor, ochránit maximálně zdravé tkáně a orgány a nejen v případě dětí umožnit rychlý návrat k normálnímu životu.

Do několika let bude jen v okolních evropských zemích otevřeno 15 nových protonových center. Například Slovensko se rozhodlo pro urychlení dostavby vlastního centra v Ružomberoku s plánovanou roční kapacitou 500 pacientů, zatímco nyní posílají slovenské pojišťovny pacienty do Prahy. Vedoucí úseku klinické fyziky Mgr. Vladimír Vondráček: „Na sklonku loňského roku byl po intenzivní přípravě v PTC ozářen první pacient. Během roku byly uvedeny do provozu další dvě ozařovny a pražské pracoviště se dostalo na špici jak v efektivitě spouštění provozu, tak v ozařování skenovaným tužkovým svazkem protonů.“

Ročně dosahují celkové náklady na zdravotní péči v České republice částky 230 miliard korun. Jen necelé procento směřuje na léčení onkologických pacientů pomocí ozařování. Přes 25 miliard stojí léčba vedlejších nežádoucích účinků dosud používaných metod, chemoterapie, či zdravotních pomůcek. Vzhledem k tomu, že šetrná protonová terapie téměř eliminuje nutnost následné léčby, dokáže ušetřit zdravotnímu systému významné částky, které mohou být následně využity na léčbu jiných onemocnění. Kupříkladu u 600 pacientů s karcinomem prostaty se jedná o úsporu 54 milionů korun ročně. I proto zahájí PTC brzy dvousměnný provoz a spolu s chystaným zprovozněním čtvrté ozařovny umožní více pacientům podstoupit léčbu pomocí protonů.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace