Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Petr Gazdík nese hlavní odpovědnost za tu spoušť, dám ho k soudu! Bývalý ředitel Národního divadla konečně promluvil

06.12.2013
Petr Gazdík nese hlavní odpovědnost za tu spoušť, dám ho k soudu! Bývalý ředitel Národního divadla konečně promluvil

Autor: Starostové a nezávislí

Popisek: Petr Gazdík

ROZHOVOR Ondřej Černý v minulém roce opustil ředitelnu Národního divadla při památné scéně, kdy ministryně kultury Alena Hanáková stále opakovala cosi o špatně nastavených procesech. Nyní se rozhovořil nejen o této dámě a jejím poradci Martinu Sankotovi, ale také třeba o předsedovi hnutí Starostové a nezávislí Petru Gazdíkovi, který jej obviňoval z evidentních majetkových deliktů. Rok se prý snažil s Gazdíkem dohodnout, teď mu došla trpělivost a předává vše soudu.

Ondřej Černý řídil první scénu od roku 2006 až do června 2012. Tehdy jej nečekaně ze dne na den odvolala ministryně kultury Alena Hanáková. Na vysvětlení nebyla schopna uvést žádné relevantní důvody a televizní vystoupení, kde personální rošádu kolovrátkově vysvětlovala „špatně nastavenými procesy“ se stalo legendárním. Po jeho vyhazovu vedení divadla převzal Martin Sankot, vlivný náměstek ministryně Hanákové, ovšem po týdnu nepřetržitého tlaku nakonec odstoupil a až do vybrání nového ředitele Jana Buriana Národní divadlo provizorně řídil provozní ředitel.

Během pěti a půl roku vašeho působení v čele Národního divadla se jako ministři kultury vystřídali Václav Jehlička, Václav Riedlbauch, Jiří Besser a Alena Hanáková. Kdo z nich na vás dělal dojem, že post nepřijal jen jako lukrativní křeslo, ale s cílem pro oblast kultury něco potřebného udělat?

Nepovažuji za vhodné, abych hodnotil bývalé ministry kultury, a to právě proto, že jsem v době jejich působení na Ministerstvu kultury řídil jednu z klíčových národních kulturních institucí. Obecně lze ovšem říci, že Ministerstvo kultury bylo v minulosti politickými stranami vnímáno jako nepříliš významný rezort, což mělo neblahý dopad nejen na financování kultury státem, ale i na celkovou prestiž kulturní oblasti ve společnosti. Pravdou je, že na samé dno dovedlo tento rezort v poslední fázi hnutí Starostů a nezávislých.

Ministryně Alena Hanáková vás z funkce ředitele Národního divadla odvolala půl roku před vypršením řádného mandátu. Zpočátku Vám kladla za vinu "nezvládnuté řídící a provozní procesy" a chyby při transformaci Státní opery Praha na součást Národního divadla…

Paradoxem je, že paní ministryně Hanáková se při zdůvodňování mého odvolání památným způsobem ztrapnila neustálým opakováním „špatně nastavených procesů“, neboť nechtěla použít jednu z mnoha lží, kterými ji zásoboval pan náměstek Martin Sankot. Mimochodem jeho asi týdenní vláda nad touto důstojnou institucí se stala historicky suverénně nejkratším ředitelským mandátem v dějinách Národního divadla. Nutno ovšem konstatovat, že nad těmito poněkud špatně obsazenými protagonisty trůní osoba pana Petra Gazdíka, který za celou tu spoušť nese hlavní odpovědnost. Ostatně to byl on, kdo mě v médiích lživě obvinil z „evidentních majetkových deliktů“ a „evidentního porušení zákonů“. Již více než rok se ho marně snažím smírnou cestou přivést k tomu, aby se mi za svá slova omluvil. Marně. V těchto dnech mi došla trpělivost a zplnomocnil jsem svého právního zástupce, aby mé právo na ochranu osobnosti začal vymáhat soudní cestou.

Jak vnímáte současný vývoj v Národním divadle?

Příliš se jím nezabývám, mé profesní cesty se nasměrovaly jiným než divadelním směrem. Jako mnoho jiných ovšem i já se zvědavostí čekám, až současné vedení Národního divadla předloží – alespoň ex post - svou koncepci budoucího vývoje Národního divadla. Jinak jsou pro mne některé jeho kroky, jako např. likvidace dosavadního programového nasměrování Nové scény, jen těžko pochopitelné.

Vy se celoživotně pohybujete v oblasti kultury. Dlouhá léta jste působil jako ředitel Divadelního ústavu v Praze, poté Národního divadla, byl jste dlouhá léta dramaturgem Pražského divadelního festivalu německého jazyka, členem Umělecké rady DAMU, členem České komise pro UNESCO, jste členem Umělecké rady AMU či členem Rady Národního muzea. Kam povedou vaše nejbližší kroky a kde byste nejraději ještě v budoucnu našel uplatnění?

Mé nejbližší kroky povedou do mnichovského Českého centra. Vyhrál jsem v dvoukolovém, početně obsazeném konkurzním klání a v lednu příštího roku tam odjíždím coby jeho ředitel. Bude mi činit velké potěšení snoubit svou dlouholetou zkušenost na poli kulturní diplomacie s mým celoživotním zájmem o německou kulturu a přičinit se tak alespoň malým dílem o budování dobrého jména naší země v zahraničí. Vnímám to jako další valér své služby české kultuře.

Jan Rychetský

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace