Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Petr Nečas už pobírá hubený učitelský plat. A živí z něj dvě ženy! Dá se to zvládnout?

05.12.2013
Petr Nečas už pobírá hubený učitelský plat. A živí z něj dvě ženy! Dá se to zvládnout?

Foto: Radim Panenka

Popisek: Petr Nečas má po odchodu z politiky novou image.

Z politika učitelem. Tak lze krátce shrnout kariéru expremiéra a bývalého předsedy ODS Petra Nečase. Po pádu jeho vlády kvůli tzv. kauze Nagyová přijal místo pedagoga na soukromé vysoké škole svého spolustraníka Ivana Langera Cevro Institut. Zatím pořádá konference a diskuse, do budoucna prý není vyloučeno ani vedení seminářů pro studenty.

Bývalý premiér se poprvé v roli pedagoga představil i coby moderátor. Jako spolupracovník Cevro Institutu uváděl debatu na téma, zda úsporná rozpočtová politika, kterou jeho kabinet prosazoval, brzdí hospodářský růst. Sám podle deníku MF Dnes mluvil minimálně, spíše jen přiděloval slovo svým hostům.

„Snažili jsme se sezvat hosty tak, abychom tuto složitou problematiku nastínili ve více vrstvách," uvedl hned na začátek diskuse Nečas ve své nové roli. Kromě ekonoma Jiřího Schwarze z Vysoké školy ekonomické v Praze se na pódiu vystřídali také Michal Mejstřík nebo Josef Šíma, kteří na grafech ukazovali, proč je úsporná politika rozumnější než utrácení.

Obhajoba vlastní politiky

„Spousta zemí, když začala krize, měla přehnanou důvěru ve státní sektor a jeho schopnost nahradit investicemi a nákupy výpadky firem na trhu. To se ukázalo jako nesmyslné, ty země zvýšily dluh a dostaly se do problémů: Můžeme být rádi, že jsme touto cestou nešli," vysvětloval za pultíkem ekonom Mejstřík z Univerzity Karlovy. Za svůj výstup podle deníku sklidil potlesk.

Diskuse přilákala mnoho účastníků. „Na své premiéře měl expremiér plno," píše MF Dnes. Jako divák se přišel podívat i exministr Alexandr Vondra, který rovněž pracuje na škole.

Petr Nečas se po pádu vlády drží stranou, neposkytuje téměř žádné rozhovory médiím a na veřejnosti bývá viděn jen sporadicky. I pro institut prý pracuje převážně z domova. „Připravuje konference, semináře, veřejné diskuse a publikace z oblastí obrany a bezpečnosti a sociálních věcí. Jedná se o různé aktivity v rámci výzkumné a tvůrčí práce," přiblížil Nečasovu náplň prorektor Cevro Institutu Ladislav Mrklas.

Podle zdroje z vedení školy by kromě toho měl Nečas zahájit vlastní semináře pro studenty na téma sociální politika, penzijní systémy a bezpečnost.

Splácí hypotéku exmanželky

Bývalá manželka expremiéra premiéra Petra Nečase (ODS) si pořídila byt v Praze. Podle informací serveru Týden.cz si vzala na byt v novostavbě hypotéku. Nicméně expremiér byl při rozvodu velkorysý a většinu společně našetřených peněz prý přenechal právě Radce Nečasové a hypotéku má splácet on.

Nově se Radka Nečasová přestěhovala do novostavby na pražský Kamýk, a to do bytu s hypotékou ve výši 2 492 353 korun. Týden uvádí, že majetkové vyrovnání podepsali Nečasovi již v červnu 2013 a v té době se už s koupí bytu v Praze počítalo. Hypotéku by prý podle rozvodových dokumentů měl splácet Petr Nečas.

Týden má rozvodové dokumenty Nečasových k dispozici a uvádí, že Petr Nečas byl k bývalé manželce velkorysý. Za dobu manželství si prý Nečasovi našetřili částku 1 970 000 korun. Všechny peníze připadly Radce Nečasové. Z této částky měla jít většina na částečné financování nového bytu na Kamýku.

Byt v Rožnově Nečasovi prodali

Nečasovi původně obývali byt 4 + 1 v Rožnově pod Radhoštěm, ten však také prodali. Z jeho výtěžku, který se údajně může pohybovat kolem 1,2 až 1,5 milionů korun, má Nečasová získat ještě 500 tisíc korun na financování koupě svého nového bytu a dalších 500 tisíc jako výživné.

Expremiér Petr Nečas si krátce po rozvodu vzal svou blízkou spolupracovnici Janu Nagyovou a nyní bydlí u ní v bytě v pražských Modřanech. Není známo nic o tom, že by Jana Nečasová sháněla zaměstnání...

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová