Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Já Babišovi věřím! I kdyby to s údajnou spoluprací s StB byla pravda, pro mě to není důležité." Jak to vidí významný podnikatel?

28.11.2013
„Já Babišovi  věřím! I kdyby to s údajnou spoluprací s StB byla pravda, pro mě to není důležité. Jak to vidí významný podnikatel?

Autor: Hans Štembera

Popisek: Radim Jančura

ROZHOVOR I kdyby byl Andrej Babiš skutečně agentem StB, je to jedno. Během víc než dvaceti let po listopadu 1989 pracoval poctivě a nyní je nadějí české politiky. Tak by se dal shrnout pohled byznysmena Radima Jančury na vášnivé diskuse kolem šéfa hnutí ANO. Podle Jančury je naprosto jasné, že stát musí být řízen jako firma. Jen to prý lidé neumí správně pochopit.

V kampani jste podporoval hnutí ANO Andreje Babiše. Co teď říkáte té vášnivé debatě o potřebě negativního lustračního osvědčení k vstupu do vlády a údajné spolupráci s StB?

Minulost o člověku také něco svědčí, ale tady není jasné, jestli to je, či není pravda. V takovém případě je dobré se na člověka podívat z hlediska přítomnosti a na posledních dvacet let a výhled do budoucnosti a v tom mám z pana Babiše opravdu dobrý pocit, že politika může začít být pozitivní. Lidé očekávají, že budou politici opravdu makat a ne se jen hádat.

Advokátka Hana Marvanová k problematice kolem lustračního osvědčení v nedávných Otázkách Václava Moravce řekla, že není správné, aby se pro vstup do politické funkce negativní lustrační osvědčení požadovalo, protože o tom, kdo bude, nebo nebude zvolen, rozhodli voliči. Souhlasíte s tím?

To je naprostá pravda. Já panu Babišovi jako člověku naprosto věřím. I kdyby to s údajnou spoluprací byla pravda, pro mě to naprosto není důležité.

Miroslav Kalousek před časem řekl, že by jakákoli spolupráce šéfa TOP 09 Schwarzenberga s Babišem byla výsměchem Listopadu 1989. Jak na tyto výroky nahlížíte?

Tuto zemi právě zničili politici, kteří vládli doposud a lidé chtějí změnu a chtějí začít být hrdi na svoji vládu, své lídry a na svoji zemi. Andrej Babiš může v politice pouze ztratit, nemůže nic získat. Pokud by mu šlo o nějaké soukromé záměry, tak by je daleko levněji a efektivněji dělal na dálku ze zákulisí.

Vznik nové vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL je stále pravděpodobnější. Co jako podnikatel od nové vlády očekáváte?

Naprosto souhlasím s tím, že stát je třeba řídit jako firmu. Někteří lidé to nechápou, protože třeba říkají, že firmy neživí důchodce a podobně. Poslání firmy je něco jiného, ale jde o způsob fungování. Obecně prospěšná společnost je také firma, ale má určité poslání a proto musí prostě fungovat efektivně tak, aby peníze, které získá třeba z dotací, neprožrala, ale posunula je dál pro svoje pozitivní činnosti.

Proto zcela podporuji myšlenku řízení státu jako firmy, což znamená provádět rozumně nákupy, vypisovat výběrová řízení a veřejné zakázky, efektivně administrovat, musí mít určitou vizi a investovat do vzdělání nové populace, která bude řídit stát v budoucnu. To je úplně identické s tím, když firmy neustále investují do inovací, jinak by zahynuly. Řízení státu jako firmy je myšleno z hlediska efektivity.

V minulosti jste se hodně vymezoval vůči TOP 09, konkrétně Miroslavu Kalouskovi, a rovněž jste činil určité kroky proti tehdejšímu vedení Ministerstva práce a sociálních věcí. Je v těchto věcech ještě nějaký vývoj?

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže stále řeší ty dvě miliardy pánů Drábka a Šišky na software k vyplácení dávek, který byl zadán bez výběrového řízení. Jednou už ÚOHS řekl, že to výběrové řízení tam být mělo, ale ministerstvo se bohužel odvolalo, takže je to zpět v prvém stupni.

Jakmile dojde k finálnímu rozhodnutí, budeme se snažit, aby byly peníze vráceny. Evropská judikatura doslova přikazuje ve chvíli, kdy byla nějaká zakázka zadána nezákonně, musí být peníze vráceny a daná věc se musí ohodnotit a vyúčtovat, aby stát zaplatil tržní cenu. To bychom chtěli dotáhnout až do konce. Je to velice důležité, protože v okamžiku, kdy se potvrdí, kdy byla státu způsobena škoda a byl tedy porušen zákon, je to na trestní stíhání pánů Drábka a Šišky.

Hodně ostře se nyní diskutuje o devizové intervenci ČNB. Jaký na to máte názor?

Těmto makroekonomickým věcem málokdo rozumí a já bych na to řekl, že v centrální bance snad nesedí hlupáci a vědí, co dělají. Snad se za pár měsíců uvidí, zda to byla chyba, nebo ne. Já z toho radost nemám a myslím, že kromě pár exportérů z toho nemá radost nikdo.

Logické ale je, že pokud máme mít vlastní měnu, měli bychom tyto nástroje používat. Tohle je výhoda vlastní měny. Chápu ale, že pokud koruna tak výrazně oslabila, zvýší se marže našim firmám, které vyvážejí a díky tomu budou víc konkurenceschopní na západních trzích. Díky tomu mohou vyhrát nějakou zakázku a posílit tak export. V tomhle může být efekt ze zásahu ČNB pozitivní, ale celkově to ukáže až čas.

Na závěr se zeptám, jak nahlížíte na dosavadní působení prezidenta Miloše Zemana?

Myslím, že teď už nebude snad hrát své hry a začne se chovat jako prezident nás všech. Tak, jak odešla s hanbou z politiky skupina kolem pana Haška a snad se tito lidé už do politiky nevrátí, tak prohrál i pan prezident. Po prohře SPOZ i Haška a vzhledem k tomu, že ani zdraví asi nemá silné, se snad začne chovat státotvorně, abychom na něho nakonec měli dobré vzpomínky. Myslím, že jeho politické ambice už jsou pryč.

Radim Panenka

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace