Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zneužil národní tragédie a otrávil exmanželku metanolem! Kvůli bytu. Metanolová aféra jde k soudu, jeden odsouzený už do basy

24.11.2013
Zneužil národní tragédie a otrávil exmanželku metanolem! Kvůli bytu. Metanolová aféra jde k soudu, jeden odsouzený už do basy

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Kauza metanol, ilustrační foto

KRIMI Spáchal zločin vraždy a odsuzuje se k trestu odnětí svobody v trvání jedenácti let. Přesně s těmito slovy v uších odcházel včera od Městského soudu v Praze šedesátiletý Václav V., který podle verdiktu může za smrt své bývalé manželky, s níž i třináct let po rozvodu obýval společně vlastněný byt v paneláku na pražském Chodově. Informaci přinesl Deník.cz.

Třebaže proti němu neexistují přímé důkazy, trestní senát Dušana Pašky nepochyboval, že to byl právě on, kdo letos v březnu ve spolehlivě smrtícím poměru 1:1 naředil vodku metanolem ze své sklepní dílny a umístil ji do své lednice ve společné předsíni. Podle dřívějších zkušeností si mohl být jist, že žena, známá svou náklonností k alkoholu, se dříve nebo později otráveného alkoholu napije a skutečně otrávený alkohol zmizel hned druhý den. Přesto Václav V. neudělal nic, aby tragédii zabránil. Do pokoje své bývalé se šel podívat až po třech dnech. Našel tam ženu mrtvou, klečící mezi postelemi. Dříve než záchranářům ale telefonoval své přítelkyni, aby se přijela podívat, k jakým koncům vede alkoholismus.

Prý nešťastná náhoda, soud měl ale jiný názor

Nešťastná náhoda, trval obžalovaný na své nevině. „Promyšleně jsem nic z toho, o čem mluví obžaloba, neudělal,“ zdůraznil v jednací síni. Nepopírá, že smrtící směs skutečně připravil on ze zvědavosti. V čase metanolové aféry prý chtěl vyzkoušet, jak jed chutná. A tvrdí, že to opravdu zkusil. Prý nic moc a ještě mu bylo špatně. Vyhodit, co nachystal, by prý ale byla škoda, a tak si zabijáckou vodku schoval. Pro možné použití při lakování dřeva. Vysvětlit, proč ji nenechal v dílně a umístil zrovna do lednice, kam mu exmanželka chodila upíjet z jeho láhví, ale nedokázal.

Zato obžaloba má jasno: Vraždu naplánoval, když využil metanolové aféry a spoléhal na to, že se zbaví problémového soužití se svou bývalou. Ta prostě bude pokládána za jednu z dalších obětí. To se ale nestalo hned od počátku  - zesnulá z Chodova měla totiž v těle větší koncentraci jedu, než ostatní oběti metanolové aféry.  Soud dospěl k závěru, že Václav V. vraždil byť ne s rozmyslem, ale pod vlivem afektu z dlouhodobě se hromadících negativních emocí.

Za metanol je stíháno 31 lidí

Zlínská policie ukončila vyšetřování hlavní větve metanolové kauzy a ve čtvrtek krajský ředitel policie Bedřich Koutný předal státnímu zástupci Romanu Kafkovi spis s návrhem na podání obžaloby. Obžaloba by měla jít k soudu v řádu týdnů. V takzvané hlavní větvi obchodů s otráveným alkoholem je stíháno 31 osob, sedm z nich pro úmyslné obecné ohrožení. Celý metanolový skandál si dosud vyžádal 47 obětí.

Tři hlavní aktéři kauzy, údajný hlavní míchač otráveného alkoholu Rudolf Fian z Karvinska, jeho komplic, majitel firmy Carlogic z Řitky u Prahy Tomáš Křepela, a údajný hlavní distributor otráveného alkoholu Jiří Vacula ze Zlínska jsou ve vazbě. Kromě nich jsou pro obecné ohrožení na svobodě stíháni další čtyři lidé. Všem hrozí v případě uznání viny 12 až 20 let i výjimečný trest včetně doživotí.

Likérka Drak se stala symbolem otráveného alkoholu

Ostatní jsou obviněni z ohrožování zdraví závadnými potravinami, zejména také v úmyslné formě. Mezi nimi je například i Robert Sedlařík, jednatel společnosti Verdana z Bystřice pod Hostýnem, která je výhradním distributorem likérky Drak pro ČR. Soud mu v jiné kauze ve čtvrtek nepravomocně uložil pět let za daňové úniky při obchodování s lihem.

Další obviněné vyšetřují policisté pod dozorem jiných státních zastupitelství v celém Česku. Celkem bylo obviněno přes 70 lidí, většina z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Některé případy se již dostaly k soudům. Metanolová aféra začala loni 3. září a dosud si vyžádala 47 obětí. Letošní úmrtí po požití metanolu se již vyšetřují mimo hlavní část kauzy.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová