Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výroční výstava představí veřejnosti Řád maltézských rytířů a jeho historii

14.11.2013
Výroční výstava představí veřejnosti Řád maltézských rytířů a jeho historii

Autor: E. Hodíková

Popisek: Řád maltézských rytířů

Národní knihovna ČR a Suverénní řád maltézských rytířů – České velkopřevorství připravili tento podzim milovníkům kultury a historie mimořádnou událost. Od 15. 11. 2013 do 5. 1. 2014 se ve Výstavním sále Galerie Klementinum uskuteční výstava 900 let řádu sv. Jana Jeruzalémského. Návštěvníci budou mít příležitost seznámit se nejen s bohatou historií nejstaršího rytířského řádu, ale i s doposud neprezentovanými předměty z jeho sbírek.

V letošním roce uplynulo 900 let od založení jednoho z nejvýznamnějších rytířských řádů, který vznikl v období křížových výprav a existuje kontinuálně až do současnosti. „Hlavním cílem výstavy připravené k tomuto jubileu je přinést základní informace o Řádu maltézských rytířů a ukázat činnost této instituce v minulosti i současnosti. Expozice je také výjimečnou příležitostí seznámit se s bohatou historií tohoto nejstaršího rytířského řádu jak ve světě, tak v Českých zemích, kde náš Řád působí skoro 850 roků. Tak dlouhou nepřetržitou existencí se může v celém světě chlubit skutečně jen České velkopřevorství,“ vysvětluje prokurátor Řádu, Johannes Lobkowicz. Výstava představí doposud neprezentované skvosty řádových sbírek jako unikátní uniformy, insignie, zbraně a další předměty vážící se k činnosti Řádu.

 

Historická vyobrazení řádových galér připomenou slavnou válečnou epochu, kdy Řád bránil Středomoří před vpádem Osmanů. K vidění bude rovněž jedinečný soubor obrazů českých velkopřevorů a převorů ze 17. až 19. století i portréty řádových velmistrů: zejména zakladatele řádu bl. Gerarda či velmistra Frá Jean Parisota de la Vallette, hrdinného obránce Malty (1565) a zakladatele města La Valetta. Ke skvostům výstavy patří také barokní plastiky rytířů v řádovém oděvu, užívaném od středověku až do novověku. „Neméně mimořádné a pro návštěvníky zajímavé jsou i předměty každodenního řádového života, například slavnostní uniforma velkopřevora odkazující na vojenskou strukturu Řádu, či odění profesního rytíře s řádovou štólou, sady řádových insignií či vyznamenání. Pozoruhodnou vypovídací hodnotu o dobovém vkusu má také porcelánový servis z druhé pol. 19. století, doby velkopřevora Othenia Lichnowského, jemuž Řád vděčí za mimořádný rozvoj. Díky jeho vojenským zkušenostem bylo zakoupeno vlakových souprav, které měly v případě válečného konfliktu sloužit jako sanitní vlaky. Poprvé se uplatnily při okupaci Bosny, ale naplno až v průběhu první světové války,“ popisuje kurátor výstavy PhDr. Marek Vařeka, Ph.D. další exponáty. Významnou součástí výstavy bude též prezentace soudobých celosvětových humanitárních aktivit Řádu.

 

Suverénní řád sv. Jana Jeruzalémského na Rhodu a na Maltě představuje v rámci západního křesťanstva nejstarší církevní instituci svého druhu, jejíž historie nebyla od roku 1099 až do dnešní doby přerušena. Jako církevní řád byl uznán papežem Paskalem II. v roce 1113. Řád bojoval ve středověku a raném novověku proti Osmanům, aby zamezil jejich vpádu do Evropy. Kromě vojenských operací se ve vlastní síti špitálů intenzivně věnoval lékařství. Díky držbě ostrovů Rhodos a Malta byl Řád skutečně nezávislým na světské a církevní moci. V současné době je Řád maltézských rytířů uznáván 93 zeměmi jako nezávislý stát, což mu zaručuje samostatnost, a věnuje se výhradně charitativní a humanitární činnosti. Naplňování tohoto poslání se rozvinulo a rozšířilo do celého světa zejména během posledního století. V současnosti má Řád své zdravotnické či sociální zařízení ve více než 220 zemích světa, v nichž se angažuje 13 500 členů, na 80 000 vyškolených dobrovolných spolupracovníků a více než 25 000 zaměstnanců, mezi nimi především lékařů a odborných zdravotních sil.

 

Výstavu 900 let řádu sv. Jana Jeruzalémského, pořádanou Národní knihovnou ČR a Suverénním řádem maltézských rytířů – Českým velkopřevorstvím pod záštitou Karla Schwarzenberga, bude možné navštívit od 15. 11. 2013 do 5. 1. 2014 ve Výstavním sále Galerie Klementinum každý den od 10.30 do 18.00 s výjimkou pondělí. Ve dnech 24. 12. - 1. 1. 2014 bude výstava dočasně uzavřena. Vstupné je 50 Kč, pro studenty a seniory 40 Kč, pro děti do 15 let 20 Kč a děti do 6 let mohou expozici navštívit zdarma.

 

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace