Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tvrdé prozření Ferdinanda Peroutky, ztracen v novém světě a navždy už jen tichá domácnost. Tajnosti slavných

11.04.2025
Tvrdé prozření Ferdinanda Peroutky, ztracen v novém světě a navždy už jen tichá domácnost. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Rádia Svobodná Evropa

Popisek: Ferdinand Peroutka ve studiu Rádia Svobodná Evropa

Další nahlédnutí do vysoké politiky vyústilo v ostrou kritiku, kterou žádný vládnoucí režim neodpouští. Londýnské souboje o místo na slunci ho nakonec přiměly k přesunu za Velkou louži, do světa, v kterém ale zůstal navždy cizincem. (Pokračování ze středy 9. dubna)

Když dostal Ferdinand Peroutka nabídku stát se šéfredaktorem Svobodných novin (dříve Lidové noviny – pozn. autorky), zpočátku váhal, návrat do redakčního kolotoče ho vůbec nelákal. Nakonec ale v srpnu 1945 vystřídal Eduarda Basse a na jaře roku 1946 získal povolení k obnově politického týdeníku. Dřívější název Přítomnost ale neprošel, takže se zrodil Dnešek. Nová pravidla respektoval, od odsunu Němců po spojenectví se Sovětským svazem, podporoval i znárodňování Gottwaldovy vlády. V letech 1945-1946 byl poslancem Prozatímního Národního shromáždění za Československou stranu národně socialistickou, komunisty začal kritizovat až v létě 1947, což se mu vzápětí vrátilo jako bumerang. V únoru 1948 byla z práce vyhozen, na postu šéfredaktora Svobodných novin ho nahradil čelný funkcionář spisovatelského svazu Jan Drda, který byl propagován jako vzorový představitel socialistického realismu. Peroutka začal plánovat emigraci, odejít ale chtěl s manželkou i milenkou.

Útěk ve třech

Dne 1. května 1948 se mu podařilo přejít s Marií přes státní hranici do Bavorska, Slávku ale o den později zatkla cestou policie. Peroutku s Marií přátelé dovezli do Frankfurtu nad Mohanem, pak se přesunuli do Londýna. Slávčiným zatčením byl zdrcen, nemocnou Marii ale opustit nedokázal. Slávka nakonec oficiálně odešla z Československa do Velké Británie v roce 1949 po svatbě s Angličanem Cecilem Dee. Po půlroce se konečně setkali v Londýně. Peroutka se snažil dostat do BBC, jenže místa pro Čechoslováky už byla podle Slávky obsazená lidmi, kteří se k němu ne vždy chovali fér. „Asi se lekli, že by je převálcoval, a dělali všechno možné, aby se tam nedostal. Přesto do BBC několikrát promluvil a také psal články do novin. Hodně mu tam také pomohli jeho přátelé a ctitelé jeho práce, kteří už tam byli usazení déle,“ vzpomínala Slávka v roce 2009 v rozhovoru pro Lidové noviny. V roce 1950 společně odjeli do Spojených států. Slávka se rozvedla, vzali se ale teprve po Mariině smrti v roce 1955, po desetiletém vztahu.

Evropa svobodná aspoň v éteru

V prvních letech exilu se Peroutka věnoval mnohem víc politice než psaní a exprezident Edvard Beneš o něm řekl už v srpnu 1948 švédské spisovatelce Amelii Posse-Brázdové, že je mezi exulanty „jediný opravdu přirozený vůdce státnického formátu“. Formuloval úvodní prohlášení Rady svobodného Československa, vrcholné politické reprezentace exilu, která zastupovala československý exil a kterou Američané financovali. Později v ní také urovnával spory, navrhoval kompromisy a podporoval konstruktivní návrhy. Od roku 1951 byl ředitelem československého oddělení Rádia Svobodná Evropa (RFE) v New Yorku, která měla narušovat informační monopol za železnou oponou. Při slavnostním projevu při zahájení vysílání 1. května 1951 řekl: „Vyvlastnění majetku, které komunisté provedli, je nic ve srovnání s vyvlastněním pojmů, jehož se odvážili. (...) Budeme se snažit, abychom pojmům a slovům vrátili starý jejich obsah...“ Pokoušel se také vydávat časopis Budoucnost, který měl navázat na Přítomnost a Dnešek.

 

Rádio Svobodná Evropa 10. 11. 1956:

Neúspěšný ředitel?

Po nástupu Alexandra Dubčeka do čela KSČ se zdálo, že se vývoj v Československu zlomí, Peroutka prý ale tomu nevěřil. A srpnová invaze „spřátelených vojsk“ mu dala za pravdu. Jako autor beletrie ve Spojených státech neprorazil, protože nebyl zvyklý hlásit se o pozornost. „Předtím celý život přicházela sama. Byl hrdý a neuměl si říct o pomoc,“ prozradila Slávka. Navíc jeho vliv ve Svobodné Evropě začal v sedmdesátých letech slábnout. „Nastoupili noví šéfové, které nezajímalo, co píše. Navíc on byl zvyklý na přístup já pán – ty pán a tihle noví šéfové – říkali jsme jim účetní, protože je zajímaly jen cifry, ne obsah – se na nás dívali svrchu.“ Po odchodu do penze dál psal až do smrti každý týden do československého vysílání RFE/RL nedělní patnáctiminutové „talky“. Svoji americkou kariéru přesto považoval za neúspěšnou, hlavně kvůli malému úspěchu svých jeho literárních a esejistických prací.

Jako by nebyl

S novou společností se nikdy nesžil, americké občanství nepřijal, nenaučil se ani řídit auto. Z celých USA poznal jen pár států na východním pobřeží, žil mezi bytem na Jackson Heights v Queensu, v němž žilo několik českých rodin, kancelářemi Svobodné Evropy v 57. ulici na Manhattanu a chatou na Lost Lake zhruba 90 kilometrů od New Yorku, kam pravidelně mířila na víkendy a prázdniny řada českých emigrantů. Ztrátu domova a uznání, kterému se dříve těšil, nesl velmi těžce, v penzi ho navíc začal sužovat i nedostatek financí. V roce 1971 si například napsal do deníku, že si psaním pro Svobodnou Evropu vydělá 5200 dolarů ročně, zatímco výběrčí u mostů a tunelů vydělávají 10 800 a popeláři ještě víc. Jindy zase napsal, že „nic neznamená doma ani v Americe“. A ve vlasti jako by neexistoval, objevit se nesměl ani v životopisném filmu o Karlu Čapkovi Člověk proti zkáze, který natočil v roce 1989 režisér Štěpán Skalský podle scénáře Otto Zelenky. Deprese a apatie, které v mládí tak odsuzoval u svého otce, ve stáří postihly i jeho. „Léta beznaděje ubíhala, napětí stoupalo, Ferdinand se čím dál víc uzavíral, vzdaloval a vzdával. To mělo vliv i na náš společný život. Postupem let bylo v naší domácnosti větší a větší ticho, s výjimkou návštěv a Ferdinandova mariáše a bridže,“ napsala ve svých pamětech jeho manželka Slávka, která s ním prožila 33 let.

Uznání ex post

Poslední dva roky prohlásila Slávka přímo za peklo, protože s ní už nemluvil vůbec. V prosinci 1977 u něj lékaři diagnostikovali nádor na plicích, bohužel neoperovatelný. Největší český novinář 20. století Ferdinand Peroutka zemřel 20. dubna 1978 v newyorské nemocnici. Ještě v exilu uspořádala Slávka z pozůstalosti knihu Muž přítomnosti, která vyšla v roce 1985 v Curychu, a teprve v roce 1990 natočil Josef Protiva dokument Muž Přítomnosti Ferdinand Peroutka. V roce 1991 mu prezident Havel udělil in memoriam Řád T. G. Masaryka I. stupně a jeho ostatky byly převezeny na pražský Vyšehrad. A v roce 2005 vydala Slávka své vzpomínky pod názvem Třetí ženou svého muže – Třiatřicet let s Ferdinandem Peroutkou. Městská část Praha 5 mu udělila čestné občanství a na domě v Matoušově ulici, v němž bydlel před deportací do Buchenwaldu, umístila pamětní desku. Na pražských Malvazinkách najdete Peroutkovu ulici a ve smíchovském parku Portheimka Památník Ferdinanda Peroutky.

(zdroje: Wikipedia, Český rozhlas, Masarykův ústav AV ČR, Ústav pro českou literaturu AV ČR, lidovky.cz, Martin Groman: Peroutka jede z flámu do Čerčan, Pavel Kosatík: Ferdinand Peroutka – Život v novinách, Slávka Peroutková: Třetí ženou svého muže– Třiatřicet let s Ferdinandem Peroutkou)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská