Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vlastizrada, křičí Macek a Klaus se ptá na magické číslo 2… ČNB si svou měnovou intervencí pěkně zavařila

14.11.2013
Vlastizrada, křičí Macek a Klaus se ptá na magické číslo 2… ČNB si svou měnovou intervencí pěkně zavařila

Foto: Hans Štembera

Popisek: Politik, překladatel, bibliofil a nadšený zahrádkář Miroslav Macek žije v rodinném sídle v Zábřehu na Moravě.

Vlastizrada. Tak bývalý politik ODS doktor Miroslav Macek označuje rozhodnutí České národní banky (ČNB) přikročit k měnové intervenci v podobě prodeje české koruny na měnových trzích s cílem chránit český export. Koruna kvůli tomu oslabí a ještě před Vánocemi tak dojde ke zdražování. Kritiků tohoto kroku napříč politickým spektrem se najde hned několik.

„Nemohu se zbavit přesvědčení, že poslední intervenční rozhodnutí ČNB by se svými důsledky dalo kvalifikovat jako vlastizrada. Což si dozajista nebudou myslet ti jedinci, kteří to věděli předem a řádně se napakovali, a pár exportérů," napsal doktor Miroslav Macek na svůj web, kde glosuje politické i společenské dění.

Stejně jako někteří další kritikové tohoto kroku se obává, že zamýšlené důsledky se nesetkají s očekáváním. "Příznivé efekty tohoto rozhodnutí, o nichž nás budou přesvědčovat centrální bankéři, jaksi nebudou. Vsaďte se!" napsal Macek.

Kritika zleva i zprava

Podobně reagoval na informaci o této měnové politice ČNB také poslanec Jiří Dolejš (KSČM). „Obávám se, že tahle hra na měnovou suverenitu je poněkud nereálná a jde spíš o měnové obchody než o národní hospodářství. Verbální razance komentáře guvernéra ČNB Miroslava Singera navozuje psychologický efekt na trhu, ten je ale ještě více platonický než samotné přímé měnové intervence," napsal politik ve svém vyjádření.

Shoduje se tak s názorem dalšího levicového politika Jaroslava Foldyny (ČSSD). Ten se svým příznivcům v neděli omluvil za to, že se musí účastnit jednání ústředního výkonného výboru strany, místo aby před budovou banky protestoval. "Jsme na jednání mimořádného ÚVV ČSSD, místo abychom demonstrovali před ČNB o tom, že před Vánocemi svojí intervencí 'obrala' občany, kteří platí za diletantské řízení tohoto státu Kalouskem a spol. Omlouvám se," napsal poslanec na svůj Facebook.

Za chybný a riskantní krok považuje zahájení devizových intervencí Českou národní bankou i bývalý prezident Václav Klaus. Intervence mají podle něj "velmi sporné efekty, ale velmi nesporné náklady", mezi které patří zdražení dovozu a tlak na domácí cenovou hladinu. ČNB navíc zůstává obětí módní, ale zcela mylné doktríny cílování inflace, uvedl Klaus v tiskové zprávě.

Glosa Václava Klause: Existuje magické číslo 2?

Rozhodnutí Bankovní rady České národní banky svými devizovými regulacemi zasáhnout – poměrně velmi silně – do české ekonomiky vyvolalo široký nesouhlas, snad jen s výjimkou známého bojovníka za české exportéry pana Grunda. Svůj jednoznačně kritický názor na tento krok jsem vyjádřil pár hodin poté, co bylo ve čtvrtek toto rozhodnutí ČNB vyhlášeno, ale nyní se na to chci podívat z jiného úhlu.

Argumentace vedení ČNB (nebo snad jen většiny z tohoto vedení) byla primárně založena na tom, že si ČNB zvolila inflační cíl ve výši 2 % a že jsme jim tento cíl my, to jest subjekty české ekonomiky, svým ekonomickým chováním neumožňovali splnit. Je třeba říci, že to byl jejich cíl, nikoli náš. Ve svém každodenním rozhodování v roli výrobců, spotřebitelů (ale i spořitelů), investorů, vývozců a dovozců my žádný inflační cíl nemáme.

Jestli nějaký člověk něco jako podvědomý inflační cíl má, pak je to inflace nulová. Inflace je vždycky zlo, jak jsem napsal před 46 lety do své disertační práce, která byla právě na téma inflace. Inflace – není-li inflací "potlačenou" (repressed inflation) – je formou (cestou, metodou) řešení ekonomické nerovnováhy, čili není žádným ekonomickým ideálem, o který bychom měli usilovat.

Mne navíc zaujala ona dvě procenta. Proč zrovna toto číslo? Proč ne 1 %, nebo 3 % nebo jakákoli jiná hodnota? V každém případě je to znehodnocování peněz. Zaujalo mne to i proto, že jsme se v posledních letech se stejným číslem setkávali i v úplně jiném kontextu a měli jsme pocit stejné svévolnosti a stejného voluntarismu těch, kteří také hodnotu 2 propagovali.

Věřící v ideologii či náboženství globálního oteplování, resp. abych to upřesnil, v doktrínu lidmi způsobeného globálního oteplování (a hlavně je "reprezentující" politikové a někteří zaprodaní vědci) v jednu chvíli přišli na myšlenku, že by mělo být "povoleno" – nikomu jinému než přírodě – aby její globální teplota vzrostla během 21. století o dva stupně! Přírodě se samozřejmě nemá co radit a zejména se jí nemá diktovat vhodný či povolený vzestup teplot ve stupních Celsia (navíc, při vší spornosti odhadu, nechce se mi říci měření průměrné globální teploty, protože globální teplota se přímo měřit nedá).

Myslím, že v obou těchto případech jde o stejný typ uvažování. Je to absence pokory, je to ambice nás všechny řídit, je to hraní si na demiurgy našich osudů. Domysleli to naši členové Bankovní rady (dodávám, že mnou osobně vybraní a jmenovaní)?

A co přesně napsal doktor Macek:

Nemohu se zbavit přesvědčení, že poslední intervenční rozhodnutí ČNB by se svými důsledky dalo kvalifikovat jako vlastizrada. Což si dozajista nebudou myslet ti jedinci, kteří to věděli předem a řádně se napakovali, a pár exportérů. Příznivé efekty tohoto rozhodnutí, o nichž nás budou přesvědčovat centrální bankéři, jaksi nebudou. Vsaďte se!

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová