Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Evropská komise prosadila snížení stropů v bytech. Kvůli životnímu prostředí. Komentář Štěpána Chába

komentář 01.04.2025
Evropská komise prosadila snížení stropů v bytech. Kvůli životnímu prostředí. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Panelák

Nové nařízení, které se stane nedílnou součástí programu Fit for 55, se má v celé Evropské unii postarat o zlepšení situace s bydlením a zároveň snížit klimatickou zátěž pro životní prostředí. Podle normy, nazvané pracovně „Fit for 160“, by se měly nové byty v panelových domech i novostavbách stavět se stropy ve výšce 160 centimetrů. Evropská norma EN27673 přijatá tento týden se dočkala jen jediného protestního hlasu z řad evropských ministrů. Český ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek za STAN normu odhlasoval se souhlasným stanoviskem. Na síti X pak, jak je zvykem našich vlád, proti normě zvedl svůj hlas a oznámil, že vláda Petra Fialy udělá vše pro to, aby ji zastavila. Přitom zastavit ji mohl právě na jednání Rady EU. To ovšem neudělal.

Norma EN27673, prosazená pod programem Housing Task Force Evropské komise, by měla zavést od příštího roku do stavebnictví učiněnou revoluci. Doposud v České republice platila z hygienických důvodů norma výšky stropů 2,5 metru. Nyní se sníží na 1,6 metru. Nahlédl jsem do důvodové zprávy, dovolím si z ní citovat klíčové části.

„Snížení stropů na 1,6 metru v obytných budovách přinese významné ekologické výhody, zejména v oblasti energetické efektivity a snižování uhlíkové stopy. Nižší stropy redukují objem vnitřního prostoru, což vede k omezení potřeby vytápění, chlazení a osvětlení, čímž se snižuje spotřeba energie a emise skleníkových plynů. Tento přístup navíc umožňuje efektivnější využití stavebních materiálů, což minimalizuje těžbu surovin a produkci odpadu při výstavbě. I přes potenciální estetické a ergonomické výzvy může tato úprava představovat udržitelný kompromis v kontextu boje proti klimatickým změnám a ochrany životního prostředí.

Ovšem Evropská komise v důvodové zprávě nevychvalovala jen přínos v dosahování nulových emisí. Vyzdvihla i zvýšení dostupnosti bydlení. Cituji ze zprávy:

„Zavedení bytů se stropy o výšce 1,6 metru představuje inovativní řešení k zajištění vyšší dostupnosti bydlení, neboť umožňuje maximalizaci využitelného prostoru při současném snížení nákladů na výstavbu a provoz. Tato úprava snižuje materiálovou náročnost a energetickou spotřebu na jednotku obytné plochy, což povede k poklesu ceny za metr čtvereční a tím i k rozšíření přístupu k vlastnímu bydlení pro širší vrstvy obyvatelstva. Přes počáteční výhrady vůči omezenému komfortu lze tento koncept považovat za pragmatický krok k řešení bytové krize, jenž reflektuje potřeby moderní společnosti a ekonomickou efektivitu.

Následoval složitý vzorec pro výpočet. Převedl jsem si ho na nejvyšší český panelák na Novém městě, který strmí do výšky 81 metru a 23 pater. Na jedno patro tak vycházelo přes tři a půl metru výšky. Se zavedením normy EN27673 se do 81metrového paneláku vejde téměř 48 pater. Díky normě se tak zvýší i počet dostupných a levných bytových jednotek. Byl tam i vzorec pro výpočet energetické úspory, ale ten jsem i přes veškerou snahu nepochopil.

Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek závazné přijetí normy sice bezpodmínečně svým hlasováním na Radě EU odsouhlasil, ale na síti X se proti ní ohradil. Sice velmi nesměle, snad aby nebyl příliš slyšet, ale přece.

„Zajistit lidem dostupné bydlení je celoevropská výzva,“ napsal Kulhánek na síti X. „Abychom ji zvládli, potřebujeme jasný plán. Ten vytvořila a navrhla nová iniciativa Housing Task Force Evropské komise. Mám radost, že se do ní dostala i enviromentální otázka. Musíme myslet na životní prostředí. To je naše priorita, priorita naší vlády. Společně pracujeme na tom, abychom v Česku pořádně nakopli dostupnost bytů s nižšími ekonomickými náklady a minimálními dopady na životní prostředí. S normou o bydlení, kterou jsem včera hlasoval na Radě EU, to můžeme dokázat.“

Že v tom není ona kritika ministra Kulhánka stran snižování stropů? No, není, ta přišla až v diskusi. A to po dotazu jednoho z diskutujících. „S těmi stropy si ale už děláte opravdu p*del. Snížit na 160 centimetrů? Už jste zvýšili počet chiropraktiků?“ udeřil na ministra Dušan Nejedlý.

A tam zazněla ministrova slova plná boje proti Evropské unii a jejím normám. „Jsme si vědomi jisté problematičnosti přijaté normy. Hledali jsme partnery, s kterými bychom normu upravili. Původně se uvažovalo o 170 centimetrech výšky stropů, což jsme také prosazovali. Ale nenašli jsme dostatečný počet partnerů pro prosazení změny,“ odpověděl ministr na síti X. „Nemůžeme ovšem jít maďarskou cestou, musíme hledat partnery pro změnu přijaté normy a teprve pak ji prosadit,“ doplnil nejspíš v reakci na maďarského ministra národního hospodářství Mihály Vargy, který na radě hlasoval jako jediný proti a přijetí normy pak na síti X komentoval jadrným maďarským „Erőmű,“ s vysvětlením, že byl přehlasován a že Maďarsko se normě rozhodně nepodřídí.

Na druhou stranu dosluhující německá ministryně zahraničí za Zelené normu na Facebooku vítala. „Evropská unie se zavázala k nulovým emisím a abychom jich dosáhli, musí se sklonit před takovým údělem každý Evropan. Bez výjimky,“ napsala s vysvětlením normy ministryně Annalena Baerbocková.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb