Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pupkatý Miloš Ubu Zeman chlastá, s Klausem šňupe Havlův popel… A nikdo proti tomu neprotestoval, naopak

13.11.2013
Pupkatý Miloš Ubu Zeman chlastá, s Klausem šňupe Havlův popel… A nikdo proti tomu neprotestoval, naopak

Autor: Hans Štembera

Popisek: Politický kabaret Miloš Ubu aneb …málem králem

FOTOGALERIE Nalajnovat popel z Václava Havla a vyšňupat. To se pak hlavní „pravdoláskař“ lépe chápe. Nicméně pozor na předávkování. Když to Václav Klaus přežene, udělí amnestii. Takové scény mohl divák vidět v pondělí večer na premiéře politického kabaretu Miloš Ubu aneb …málem králem ve foyeru Nové scény Národního divadla. Šlo o hodně ostrou zábavu.

Ještě před začátkem spektáklu se mezi diváky rozneslo, že do divadla přijdou protestovat příznivci Miloše Zemana. Nicméně šlo o dezinformaci, takže ve foyeru Nové scény Národního divadla, kam na politický kabaret Miloš Ubu aneb …málem králem dorazila necelá stovka lidí, vše proběhlo bez rušivých elementů.

Záchodová taškařice

Už improvizované pódium dávalo tušit, že půjde o hodně drsný kus. Vedle sebe v dvojřadu stálo několik záchodových míst. Na jedné ležely korunovační klenoty, na jiné státní vlajka a další byla notně zaneřáděná. Proto tam už na začátku představení pobíhala Matka Ubu, jak se později ukázalo, starý Miroslav Šlouf, a mísy čistila. Kabaret vychází velmi volně z absurdního dramatu Alfreda Jarryho Ubu králem. S tuzemskými politiky se ale vůbec nepáře, kouše na všechny strany.

Takže v ní pupkatý Miloš Ubu alias Miloš Zeman popíjí z lahví schovaných za záchody slivovici a s věčným partnerem Šloufem spřádá plány na prezidentské angažmá, v čemž ho pošťouchne i postava z onoho světa. Jakýsi František Mrázek, jemuž se však Zeman musí upsat matérií nejdražší, tedy Lukoilem. „Jsem světový šampion v sázení bonmotů,“ podotýká Zeman s virózou a dodá: „Zařídím si konzilium lékařů, co mi budou léčit kocovinu už dopoledne.“

Jak se vaří Rusnočka

Sled dalších scén by se mohl jmenovat: Humorné obrazy ze života politického švába. S Václavem Klausem šňupe Zeman popel z Václava Havla, aby alespoň trochu chápali pojmy jako humanita, občanská společnost nebo lidská práva. S Jiřím Rusnokem vaří po vzoru Babicových dobrot polévku Rusnočku, do níž nahází úplně všechno, co je v domě, a nakonec pokrm zahustí Balvínem, protože ten když někam přijde, tak tam atmosféra vždy zhoustne.

U Miloše Ubu se vystřídají na castingu třeba Daniela Drtinová anebo Petr Žaluda, kteří samozřejmě neuspějí. Naopak parta zvaná ANO si zazpívá hit Petera Nagye Aj tak sme stále frajeri. Divák se také podívá do sadomaso domácnosti Petra Nečase, kde vládne bičíkem latexová Jana Nagyová. Nakonec se páreček domluví, že si budou hrát na Miroslava Kalouska, ale ona bude ministr financí. „Zmr..m tě jako rozpočet,“ přislíbí.

Slovo režiséra

Před závěrečnou scénou dostalo obecenstvo panáka, jako klíčovací mřížku, aby poslední obraz lépe pochopilo. Z náhledu do budoucnosti se totiž dozví, že Miloš Ubu skončil jako bezvýznamný novinář, co se uchlastal a společnost se pohnula směrem k „šloufokracii“. Úřad prezidenta přestal existovat a proměnil se v Úřad nejvyššího Šloufa. Nakonec tleskal každý.

„Král Ubu je postava literárních dějin, která v sobě snoubí vše, co pan Zeman přinesl do politiky. Primitivismus, lež, určitou zbabělost a tak dále,“ řekl ParlamentnímListům.cz režisér Tomáš Svoboda po představení a dodal: „Jde o postavu Krále Ubu. Ne o žádný politický dokument, ale jevištní metaforickou práci.“ Režisér prý doufá, že se temná budoucnost vylíčená v jeho hře nestane skutečností. V to doufal snad i každý divák, který hru Miloš Ubu aneb …málem králem včera shlédl na premiéře.

Autorem politické grotesky je novinář Ondřej Formánek a Tomáš Svoboda z Divadla pod Palmovkou, který má na kontě sérii představení Blonďatá bestie vycházející z odposlechů Kristýny Kočí. Jak název napovídá, představení je inspirováno absurdním dramatem Alfreda Jarryho Král Ubu. „Vybrali jsme si hru, která adoruje pažravost primitivního individua a našli jsme paralelu s naší současnou hlavou státu," přiznává Svoboda.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Galerie

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace