Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dvě zákeřné bakterie jí změnily život navždy, odmalička se musela poprat o každý krok. Tajnosti slavných

05.03.2025
Dvě zákeřné bakterie jí změnily život navždy, odmalička se musela poprat o každý krok. Tajnosti slavných

Foto: Archiv Adiny Janovské

Popisek: Jazzová a country zpěvačka Jitka Vrbová na podpisové kartě z doby, kdy vystupovala „pod křídly“ Pražského kulturního střediska

Už jako malá prý zpívala s chutí, nejen skoro pořád, ale hlavně velmi čistě. Pak si ji ale vzala na mušku zákeřná bakterie a vzápětí ještě další. Bolest ji provázela každý den, měla ale štěstí, že mohla celý život dělat to, co si přála. Muzika to ale nebyla. Nevěříte?

Spirituály, jazz a swing, country a trampské písničky, to byla legenda, bez níž se neobešel jediný významný festival. Hudba byla odjakživa součástí jejího života, a přestože se nikdy nepovažovala za hvězdu, milovníci jazzu a swingu na ni nedají dopustit. A ještě mnohem víc vyznavači country a trampské hudby. Většina už sice uložila celty a usárny na dno skříní a přesunula se do chat a srubů, rádi ale aspoň zavzpomínají a zazpívají si u ohně. Řada oblíbených písniček se ale v pondělí stala nečekaně vzpomínkou, 3. března ve 13:30 totiž navždy odešla legendární zpěvačka Jitka Vrbová.

Zděděný talent

Jitka Vrbová, za svobodna Kočaříková, se narodila 30. září 1940 v Praze a krásný hlas i talent rozhodně měla po kom zdědit. Její dědeček byl vojenský muzikant, babička vynikající altistka a maminka multiinstrumentální zpěvačka. Jen tatínek houslista byl prý ve zpěvu amatér. S holčičkou, která si začala melodicky broukat ještě dřív, než vyslovila první slůvka, se ale osud nemazlil. Nejprve prodělala ve třech letech černý kašel, vysoce infekční bakteriální onemocnění, které může mít u malých dětí fatální následky. A sotva se trošku zmátořila, napadla ji další, tuberkulóza. Infekční bakteriální onemocnění většinou napadá plíce, mže ale postihnout i jiné části těla. A u Jitky si vybrala za cíl kyčelní kloub. Jednoho dne si prostě nedokázala sednout ani se postavit.

Opuštěná holčička

V pouhých čtyřech letech se rázem ocitla sama, bez maminky, daleko od domova… A tak se coby čtyřletá ocitla v sanatoriu v Košumberku. „Kvůli tuberkulóze kyčle jsem tam strávila devět let na posteli, protože tehdy proti tuberkulóze nebylo vůbec nic, jen klid a rybí tuk a med do pusy. A celou tu dobu mi hrozilo, že nebudu chodit vůbec,“ zavzpomínala na dětství v rozhovoru s Barborou Tachecí, která ji oslovila a vyzpovídala prostřednictvím její webové stránky (https://jitkavrbova.webnode.cz/). Stala se ležícím pacientem, bez možnosti jakéhokoli pohybu. Maminka za ní mohla na návštěvu pouze jednou za dva měsíce, takže není divu, že se velmi odcizily. A tatínek vážnou rodinnou krizi psychicky nezvládl, takže se rodina brzy rozpadla.

 

Revival Club Praha:

Ztracená matka

Když se po devíti letech konečně vrátila domů, hledala ztracené zázemí jen velmi obtížně. Po dvou letech ji ukrutné bolesti v kyčli začaly trápit znovu, takže se opět ocitla v sanatoriu. „Prožila jsem tak věk od pěti let do devíti a pak při recidivě nemoci od jedenácti do šestnácti.“ Vypadalo to, že se jí kloub úplně rozpadá, nakonec ji zachránila až náročná operace, k níž se odhodlali lékaři v Hradci Králové. Křehký vztah s maminkou už se obnovit nepodařilo nikdy, po dlouhých letech odloučení hledala zřejmě vřelý vztah k dceři marně. Byla velmi přísná, chladná a odtažitá. Nikdy ji nepohladila, neobjala, nepochválila… Ani později nedala najevo, že by měla z jejích úspěchů radost, A Jitka přiznávala, že její chování nikdy nepochopila.

Zpívající kantorka

Možnost zpívat ser jí naskytla poprvé už ve škole, tenkrát jí to ale maminka zakázala. V dospívání se rozhodla pro pedagogickou dráhu, takže se po maturitě na gymnáziu přihlásila na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Vystudovala učitelskou kombinaci čeština, ruština a hudební výchova, učit začínala v Mělníku, až časem se přesunula do Prahy. Hned po státnicích se ale přihlásila ke zkouškám v Pražském kulturním středisku, kde jí nabídli angažmá v pražské kavárenské kapele. Zakotvit ale nastálo v showbyznysu, o to ale nestála. „Chtěla jsem zpívat, jak chci a s kým chci. A především to, co chci. A když uvážím, jak probíhaly kariéry zpěvaček…vždycky musely z něčeho slevit a dostaly se do toho kolotoče. Navíc: když se zpívá denně a pořád to samé, je to stejné, jako chodit do práce. A do třetice: lidé, kteří se kolem toho motali a motají, jsou především obchodníci. Nezajímá je muzika.“

Pokračování v pátek 7. března

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, Česká televize, Český rozhlas, Country Radio, Supraphon)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská