Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chcete pomoci? Vyťukejte DMS FILIPINY na číslo 87777. Člověk v tísni dnes vyrazil na Filipíny, tragicky zasažené tajfunem

12.11.2013
Chcete pomoci? Vyťukejte DMS FILIPINY na číslo 87777. Člověk v tísni dnes vyrazil na Filipíny, tragicky zasažené tajfunem

Autor: Člověk v tísni

Popisek: Filipíny, zasažené tajfunem

Tři dny poté, co se nad šesti filipínskými ostrovy přehnal tajfun Hayian, se začíná ukazovat skutečný rozsah katastrofy. Cyklón přímo zasáhl devět milionů lidí a statisíce lidí trpí nedostatkem pitné vody a jídla. Podle prvních odhadů filipínských úřadů bylo zcela zničeno nejméně 23 tisíc domů a bez střechy nad hlavou je 618 000 lidí.

Podle filipínského Červeného kříže zemřelo nejméně 1200 lidí a další tisíce těl jsou uvězněny pod hromadami trosek. Na Filipíny vyráží tříčlenný tým Člověka v tísni. „Tým se musí co nejrychleji dostat do zasažených oblastí, účastnit se koordinace humanitárních organizací a během několik dnů začít pomáhat,“ říká Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni.

„Očekáváme, že největší potřeby budou s dodávkami vody, potravin nebo hygienických balíčků. Posléze bude nutné vybudovat přechodná obydlí nebo v táborech vytvořit bezpečná centra pro děti. Postižení lidé také budou mít možnost přivydělat si prostřednictvím veřejných prací jako je třeba odklízení trosek,“ říká Šimon Pánek s tím, že obnova bude trvat nejméně dva roky.

„Práci budeme přímo na místě koordinovat s organizacemi ACTED, Welthungerhilfe a Concern Worldwide, které jsou našimi partnery v platformě Alliance2015,“ dodává Šimon Pánek.

Člověk v tísni spustil dárcovskou DMS

Člověk v tísni zároveň zprovoznil dárcovskou zprávu DMS. Lidé tak kromě příspěvku na konto sbírky SOS FILIPÍNY s číslem účtu 37893789/0300 mohou pomoc posílat prostřednictvím DMS ve tvaru DMS FILIPINY na číslo 87777.

Pomoc okamžitě nabídla i Nadace Vodafone. "Nadace Vodafone bude zdvojnásobovat všechny DMS poslané na pomoc obětem tajfunu Hayian a to až do 1. prosince nebo do výše jednoho milionu korun. Chceme tak motivovat lidi, aby podpořili úsilí českých humanitárních organizací na Filipínách," říká ředitel Nadace Vodafone Ondřej Zapletal. V praxi to tedy znamená, že Nadace Vodafone ke každé poslané DMS z čísla Vodafone přidá 30 korun. 

Nadace Vodafone také přislíbila přispět na sbírku SOS FILIPÍNY jednorázovou částkou 500 000 korun. Člověk v tísni zároveň na pomoc obětem tajfunu okamžitě uvolnil 500 000 korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověk v tísni.

Dar si můžete odečíst z daní zde

Tým Člověka v tísni by se měl zaměřit i na oblasti, které nejsou ve středu mediálního zájmu. „Tým bude zjišťovat situaci v oblastech jako je východní Samar, kde můžeme předpokládat velké postižení například ve městě Guiuan, které leželo jako první v dráze tajfunu. Do epicentra katastrofy je přitom teď velmi těžké se dostat. Létá se pouze na ostrov Cebu a dále je nutné cestovat lodí a po zemi,“ říká vedoucí humanitárních programů Člověka v tísni Marek Štys.

Překonat pár kilometrů trvá záchranářům hodiny

Práce záchranářů na Filipínách nyní nejvíce komplikuje poničená infrastruktura. Kvůli zničeným silnicím, letištím, mostům a všudypřítomným troskám dostávají do zničených oblastí jen velmi pomalu. Jen zpáteční cesta z letiště do těžce poničeného města Tacloban, které je vzdálené 11 kilometrů, zabere záchranářům šest hodin.

Podle zpráv z místa lidé v mnoha odříznutých oblastech nemají dostatek jídla, pití a zranění často přežívají bez přístřešků. Předpověď na příští dny navíc slibuje silné deště, což ještě ztíží prácí záchranářů v postižených oblastech. Lidé například v Taclobanu už začali kopat masové hroby, kam pohřbívají stovky svých spoluobčanů.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace