Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Referendum jako krev demokracie. Komentář Štěpána Chába

komentář 27.02.2025
Referendum jako krev demokracie. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Volební urna

9. únor 2025. Nad švýcarskou volební urnou se slétají občané a ukazují světu, co je to demokracie. Švýcarští Zelení se pokusili ukotvit do ústavy povinnost „enviromentálně odpovědné ekonomiky" státu, podniků, firem. Obdobu unijního Green Dealu, ač bez pevně stanovených limitů emisí, ale s obdobnými dopady na ekonomiku jako takovou. Švýcarský občan, hoden toho označení, se může rozhodnout, jestli se touto cestou vydat. Nebo nevydat. Je to jeho volba, jeho země, to on s hlasovacím lístkem v ruce představuje i u nás tolik skloňovanou demokracii.

Jenže je demokracie a demokracie. 9. února, ten den bylo 130. výročí od prvního představení sportovní hry volejbal, v České republice slavila svátek Apolena, a švýcarský občan, vědom si své hodnoty, odpovídal Zeleným na jejich návrh změny ústavy. Vydá se Švýcarsko ve šlépějích Evropské unie? Ztratí svou konkurenceschopnost při ochraně přírody a klimatu?

Proti návrhu Zelených se postavilo 69,8 % občanů. Svým hlasem rozhodli, že Švýcarsko nechce ztratit konkurenceschopnost a že drakonické procesy na ochranu klimatu si do ústavy nevtělí. Švýcarskem před pořádáním referenda bouřila debata, při které velká část společnosti, včetně vlády, parlamentu a pravicových stran vyjadřovaly „obavy, že ekonomické dopady převažují nad ekologickými ambicemi“.

„Bitva prohrána, válka nekončí. Dnes zvítězil strach z ekonomických dopadů, ale zítřkům se nevyhneme,“ napsali v reakci Zelení. „Švýcaři dali přednost krátkodobým zájmům před budoucností planety, ačkoli varovné příklady, jako je ekonomický úpadek Německa kvůli zeleným politikám, nejsou jediným měřítkem,“ dodali. Budou bojovat dál, přesvědčovat občany (ne jen obyvatele, voliče, ale občany, lepší sortu lidí), aby svůj postoj změnili. Pak třeba přijde další hlasování, další referendum.

U nás? Nás se nikdo a na nic neptá. Přímá demokracie může být přece nebezpečná, pokud lidé nejsou zvyklí nést odpovědnost za svá rozhodnutí. My na to ještě nejsme úplně připraveni. Zaznívá „narativ“ o tom, že máme nízkou politickou gramotnost a že je veřejnost manipulovatelná. Teta od Příbrami je prostě blbější než teta od Ženevy. Nedá se svítit.

Ocitá se Švýcarsko permanentně na pokraji anarchie? Rozpadá se pod náporem antisystémových otázek, o kterých mají občané povinnost hlasovat? Nic takového se tam neděje. Švýcarsko je stabilní demokracie se stabilní ekonomikou, ke které se dá i v jistých ohledech vzhlížet. U nás to nejde. My ještě jíme rukama a oběd si chodíme ulovit kyjem. My, obyvatelé, tak vzdálení hodnotě občanů.

Zaznívá argument, že my máme zastupitelskou demokracii a s tím si musíme vystačit. Jenže je to argument lichý. Podívejme se na naše současné zastupování. Velmi mě baví sledovat teď poslance vládní ODS. Ta změna rétoriky od nového roku je úžasná. V roce 2022 při českém předsednictví byly přijaty klíčové otázky tzv. Fit for 55, páteře Green Dealu. Ursula von der Leyenová Fialovo předsednictví ocenila slovy: „Za vašeho předsednictví v Radě Evropské unie jste sehráli klíčovou roli při schválení Fit for 55, což je hlavní pilíř našeho Green Dealu. Díky českému vedení jsme udělali obrovský krok vpřed v boji proti klimatické změně.“ Za Leyenovou se blahem tetelil Petr Fiala a hřálo ho u pajšlíku, že tak věrně posloužil a dostal od předsedkyně Evropské komise pochvalný keksíček.

Teď? Projeďte si předvolebně vymazlenou rétoriku vrcholných činitelů ODS. „Green Deal dramaticky sníží konkurenceschopnost Evropy, a tedy i životní úroveň občanů evropských zemí. Zelená politika je tlačena jako ideologické dogma bez ohledu na svobodu občanů a jejich životní úroveň. Ve chvíli, kdy zbytek světa není zdaleka tak ambiciózní, co se týče klimatických cílů, na sebe uvalujeme obří náklady bez naděje, že opatření s klimatem cokoliv provedou. Je třeba se vrátit k racionálnímu uvažování a ideologická dogmata opustit,“ napsal Jan Skopeček na síti X. Pochválila by jej za to paní Leyenová, která chce naopak Green Deal urychlovat? No, nepochválila, ale chválí ho PR oddělení ODS, které si chce zpátky nakrást voliče od Motoristů.

„Green Deal je třeba dál revidovat a my pracujeme na řadě dílčích úprav: odklad pokut pro automobilky za nesplnění emisních cílů, odsunutí ETS2 a zmírnění emisního cíle pro rok 2040,“ řekl pro Český rozhlas vždy zásadový premiér Petr Fiala, který to, proti čemu teď rétoricky šermuje ručičkama, pomáhal aktivně zavádět. Keksíčky už, zdá se, došly a tak se jde předvolebně rebelovat.

Zastupitelská demokracie ve vší parádě. Korouhvičky, které po volbách zcela obrátí a nechají se pochvalně drbat za ouškem, protože pomohly zavádět systém, který je fakticky proti jejich stranickému programu. Jak milé by bylo, kdyby o podobných krocích mohli rozhodovat v referendu občané. Zkrotilo by to ty naše zastupitelské korouhvičky? A neměl by to být náš cíl? Ne si nechat neustále tlačit do hlavy, že my jsme ti blbí, kteří se nechají hned zmanipulovat. Vždyť ti naši zastupitelé ukazují svou zmanipulovanost dennodenně. A to jen za keksíček.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb