Uměli jsme se chovat i mimo hřiště, říká trenér trenérů Karel Brückner. Nezapomenutelní Marka Dobeše
01.02.2025
Foto: Se svolením České televize (snímek v textu Marek Dobeš)
Popisek: Legendární fotbalový trenér Karel Brückner v talk show Na plovárně
Karel Brückner je jedním z nejúspěšnějších a nejuznávanějších českých fotbalových trenérů, známý především jako bývalý trenér české reprezentace. Narodil se 13. listopadu 1939 v Olomouci a jeho život je spojen s fotbalem už od mládí. Jako hráč působil převážně v nižších soutěžích, ale nejvíce se proslavil svou trenérskou kariérou.
Karel Brückner začal trénovat v klubech na domácí scéně, kde si postupně vybudoval pověst skvělého stratéga s hlubokým fotbalovým rozhledem. Významné období jeho kariéry přišlo v devadesátých letech, kdy vedl klub SK Sigma Olomouc, s nímž dosáhl v roce 1992 historického úspěchu postupem do čtvrtfinále Poháru UEFA. Tento úspěch upevnil jeho postavení jako jednoho z nejlepších českých trenérů. Jeho klíčové období však nastalo v letech 2002 až 2008, kdy působil jako hlavní trenér české fotbalové reprezentace. Pod jeho vedením se český tým vyznačoval ofenzivním stylem hry, takticky precizním přístupem a vynikajícími individuálními výkony hráčů, jako byli Pavel Nedvěd, Jan Koller, Tomáš Rosický nebo Milan Baroš.
Největší úspěch pod jeho vedením přišel na Mistrovství Evropy 2004 v Portugalsku, kde český tým předváděl atraktivní a dominantní fotbal, čímž si získal respekt odborníků i fanoušků po celém světě. Česká reprezentace se probojovala až do semifinále, kde smolně podlehla Řecku 0:1 v prodloužení, ačkoliv byla považována za jednoho z favoritů na celkové vítězství. Tento turnaj se stal vrcholem Brücknerovy reprezentační kariéry a dodnes je považován za zlatou éru českého fotbalu.
Karel Brückner byl známý svým detailním přístupem k taktice, pečlivým sledováním hry soupeřů a schopností motivovat hráče. Měl pověst charismatického, ale někdy tajemného trenéra, který si chránil své soukromí a média si moc nepouštěl k tělu.
Po odchodu od české reprezentace v roce 2008 se krátce ujal role trenéra rakouské reprezentace, ale toto angažmá nebylo příliš úspěšné a trvalo jen jeden rok. Poté se stáhl z aktivního trénování, ale nadále zůstával ve fotbalovém prostředí jako konzultant a poradce. Jeho přínos českému fotbalu je neoddiskutovatelný.
Karel Brückner dokázal propojit disciplinovanou taktickou hru s ofenzivním stylem, který přinášel nejen výsledky, ale i atraktivní podívanou pro diváky. Byl také klíčovou postavou ve vývoji řady talentovaných českých fotbalistů, kteří pod jeho vedením dosáhli vrcholu svých kariér. Díky své brilantní mysli a schopnosti číst hru je dodnes považován za jednoho z největších českých trenérů všech dob a legendu nejen českého, ale i evropského fotbalu.
Co pro vás v trenérské kariéře znamenalo slovní spojení fair play?
Nechci říct, že to je nejvíc, to by byla fráze. Ale od té doby, kdy jsem se to dozvěděl, tak jsem o této ceně nejvíc přemýšlel, přemítal a meditoval.
K čemu jste došel?
Že je to úžasné. Nechci to srovnávat s jinými odvětvími, ale sport je fair play sám o sobě. Ohromný posun se udělal v technickém vybavení, které to kontroluje. Potom jsou tady média. Myslím, že sport nemá konkurenci, co se týká fair play.
Vnímáte tedy nástup videa a technologií do sportu jako přínos?
Velice prospívá nejenom fotbalu, ale v něm obzvlášť. Tyto technické vymoženosti a pak hlídání médii, to už pak nejde nic ošidit. A není to jen tímto tlakem, myslím, že celé hnutí, hráči i trenéři vyspěli tak, že jsou odvětví nejen ve sportu, která mohou závidět.
K fotbalu patří i nafilmované penalty či nefér zákroky. Jak moc vás to štvalo?
Byl jsem asi oceněn proto, že jsem si vybíral hráče a lidi k fotbalu, které bavil, a také jsme bavili ostatní. Nikdy jsem nechtěl vést hráče k tomu, aby tam bylo nefér chování a přemíra nedovolených zákroků a vůbec nějaké simulování. Nejenom na hřišti, uměli jsme se chovat i mimo něj.
Cestou z hotelových schůdků
Vše výše řečené mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, neboť jsem měl díky natáčení pro Fotbalovou asociaci České republiky možnost s panem trenérem krátce spolupracovat. Přirozená autorita z pana trenéra vyzařovala po celou dobu naší spolupráce.
Zdržovali jsme s maličkým štábem, sestávajícím z mé osoby, kameramana Martina Vejbory a zvukařů Vladislava Dano a Honzy Bartoše, repre autobus před odjezdem z hotelu NH Collection Prague. Natáčeli jsme krátký promo spot a podklady pro mobilní aplikaci propagačního typu Vzhůru do Francie. Naše filmařská přítomnost v repre tourbusu znamenala nejen jednu z prvních hereckých příležitostí pro skvělého českého brankáře Tomáše Vaclíka, ale také lehké narušení tréninkových plánů. Karel Brückner však jako dokonalý profesionál ze zkušenosti věděl, na jak důležité místo ve fotbale patří marketing, a proto nám dal dostatečný časový prostor.
Vždy si budu pamatovat, jak jsem ho 25. března 2016 ve čtvrt na čtyři odpoledne viděl sestupovat z hotelových schůdků, a exponoval svůj snímek. Na legendy se prostě nezapomíná.
Poděkování: Mag. Philipp Scherf LL.M. (STES a.s.)
Příště: Tobias Sammet - Avantasia
Zdroje: Legenda Brückner: Nikdy jsem nevedl hráče k nefér chování a simulování, STES - making of mobilní aplikace Vzhůru do Francie (vytvořeno s ChatGPT)

Vložil: Marek Dobeš