Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ministr Blažek předvedl ukázku toho, že stát se dá řídit i jako holubník. Komentář Štěpána Chába

komentář 24.01.2025
Ministr Blažek předvedl ukázku toho, že stát se dá řídit i jako holubník. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Pavel Blažek

Senát před dvěma dny opět selhal coby pojistka demokracie a prohlasoval paragraf 318a trestního zákoníku, který do legislativy zavádí trest za činnost pro cizí mocnost. A to činnost čerpanou i z veřejných zdrojů a veřejnou. A to činnost vědomou i nevědomou. A to činnost i ve fázi přípravy. Nerozumím senátorům, kteří pro změnu trestního zákoníku zvedli ruku. Pokud je vůči paragrafu takových námitek, pochyb a obav, proč senátoři neposlali paragraf vládě k přepracování? Právě tím by naplnili svou roli pojistky demokracie.

Co by se tím zkazilo? O co by naše demokracie, liberální a fialovsky splasklá, přišla? 

Sledoval jsem přenos za Senátu. Slyšel jsem ministra Rakušana, jak paragraf hájí tím, že na ministerstvu seděl úředník, který, jak se později zjistilo, přeposílal informace Ruské federaci a vinou chybějící legislativy teď na něj nikdo nemůže a tak se jim s tučným důchodem úředník směje. Pochopitelné. Zatočit s takovým úředníkem a povodit si ho po soudech a věznicích. Škodit zemi se nemá. To je zcela srozumitelné.

Slyšel jsem i senátora Lásku, který snad až s opovržením plival na své kolegy, kteří se vágně napsaného paragrafu obávali a volali po jeho přeformulování. Jen přeformulování, aby bylo zcela jasné, kdo může a bude trestán za co a také kým bude trestán a jak. Na konci svého projevu Láska pravil, že se pořád bojíme nástupu nějaké totality. Ale že potřebujeme bič na kolaboranty s cizí mocí. A pokud by tu nějaký tyran povstal, tak si podle Lásky sám připraví své paragrafy za pomoci nichž si to s oponenty vyřídí. K tomu nepotřebuje žádný paragraf 318a z rukou vlády Petra Fialy.

A co když se senátor Láska mýlí? Co když se mýlí hluboce? Co když se stane paragraf 318a žebříkem pro nějakého našeho lokálního tyrana, protože dostane do rukou právě tyranský bič, kterým zmíněný paragraf potenciálně je? V útrobách státu se skrývají různí plukovníci či generálové, kteří by mohli nabýt dojmu, že je jejich svatým úkolem trestat lidi se špatnými názory. Jenže žijeme v zemi, kde můžou rezonovat jakékoliv názory. A plukovníkům s výložkami generála se nesmí dát do rukou nástroj, který by jakékoliv názory mohl trestat.

Co by se stalo Láskům a Rakušanům, kdyby se přílepek vrátil do Poslanecké sněmovny k přepracování, aby se do platné legislativy nezaváděl nejasně napsaný zákon, který může ničit lidem životy? Prdlajs, abych tak řekl.

Ministr spravedlnosti den po senátním schválení ubezpečuje veřejnost, že přijde nová definice, která by mohla všechny uklidnit. „Novou definici diskutovaného trestného činu neoprávněné činnosti pro cizí moc dnes představím zástupcům všech klubů ve Sněmovně v rámci pracovní komise pro trestní zákon. Myslím, že by mohla být široce přijatelná,“ předvedl Blažek ukázku toho, že stát se dá řídit i jako holubník plný čmelíků.

Den po senátním schválení. Proč ji, ptám se, nezavedl do první verze paragrafu? Proč paskvil, s kterým velká část společnosti nesouhlasí a kterého se obává, pustil do světa? Co je to za výsměch? Co je to za vládu? Takhle postupuje inteligentní člověk? A doma to ministr své ženě dělá také? A proč vláda jedná tak, aby na ní ulpíval pel buďto diletantů, nebo totalitářů?

Ó, kdybychom na Hradě měli lidskou bytost a ne automat na podpisy. V tu chvíli by se z Hradu zaprášilo, jak by lidská bytost bouchla do stolu a dala vládě befelem neposílat jí k podpisu paskvily. Už by se vládní pohrobci demokracie snažili odvádět práci, která by byla ve prospěch společnosti, ne pro strach části společnosti, která se vůči této vládě cítí snad až v disentu. A to podle přijatého paskvilu oprávněně.

A vzkaz do Senátu: Milí senátoři, to jste ale předvedli ukázku nedospělé politiky. Takové frackovské zvedání ruky z trucu. Kdy konečně dospějete ve skutečné politiky?

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb