Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Akademie věd: Od stavitele Hlávky po České hlavy (2). Časosběr Radky Vosáhlo

24.01.2025
Akademie věd: Od stavitele Hlávky po České hlavy (2). Časosběr Radky Vosáhlo

Foto: Wikemedia Commons / Pavla Jáchimová, vlastní dílo, CC BY-SA 3.0

Popisek: Nynější sídlo Akademie věd České republiky na Národní třídě, na počátku sídlila v budově Národního muzea

Akademie věd byla dítětem doby technologického optimismu konce devatenáctého století. V tom dvacátém si musela projít mnoha jinými historickými etapami a výzvami. Přesto někdejší dílo stavitele, mecenáše a poslance Josefa Hlávky stále zůstává prostředím, kde nejlepší české hlavy usilují o pozitivní ovlivnění budoucnosti. (Pokračování ze čtvrtka 23. ledna.)

Česká akademie věd a umění neboli Česká akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění byla jedinou ucelenou vědeckou institucí v Království českém. 9. října 1888 o jejím vzniku rozhodl Zemský sněm Království českého a sídlila původně v budově Národního muzea.

Schválení pro takto důležitý krok v rámci českého elementu ale v habsburské říši samozřejmě muselo přijít z Vídně, takže císař František Josef I. schválil vznik Akademie a potvrdil její stanovy 23. ledna 1890. A aby těch dat nebylo málo, tak zakládací listina byla podepsána až 5. prosince 1892.

Zakladatelskou činnost velmi povzbudil mecenáš a poslanec Josef Hlávka anonymním poskytnutím tehdy ohromující částky 200 000 zlatých. Až do své smrti v roce 1908 pak byl úspěšný stavební podnikatel prvním prezidentem Akademie.

Zásadně tak přispěl i k její podobě, která se od začátku snažila pojmout celé vědecké spektrum oborů. Původně zahrnovala čtyři sekce bádání: Filozofie, společenské a historické vědy tvořili jeden okruh, následovaly přírodní vědy, třetím okruhem byly filologické obory a výčet uzavírají umělecké směry: výtvarné umění, hudba a literatura.

V této podobě opustil Akademii věd roku 1908 její zakladatel a první prezident, ale poté musela i badatelská instituce reagovat na historické změny.

Po hrůzách první světové války, rozpadu podunajské monarchie a vzniku Československa byla přejmenována na Českou akademii věd a umění. A roku 1923 nastala revoluce, když se řádnými členkami mohly stát i ženy, tou první byla spisovatelka Eliška Krásnohorská. O akademickém přínosu matadorky Národního obrození krátce před osmdesátkou prameny nehovoří, ale uznání za celoživotní aktivitu jistě potěšilo.

Původní struktura zůstala zachována, jenom, jak už to v institucích a úřadech bývá, vznikala v rámci tříd nová oddělení a další sekce. Největší rozmach zažila třída přírodovědná, kde vzniklo hned pět sekcí: matematicko-fyzikální, chemicko-mineralogicko-geologická, biologická, lékařská a technická.

Vznikaly také předobrazy budoucích ústavů, odborné komise, které se věnovaly bádání, podporovaly své vědce v publikační činnosti a také zřizovaly stipendia pro nadané vědce,  aby viděli svět a načerpali nejnovější poznatky.

Meziválečný klid a prostor pro poznávání a mírovou spolupráci ale rychle skončil. Roky druhé světové války byly i pro vědce nejhorší.

Zatímco vysoké školy byly po zátahu gestapa na Hlávkovu kolej i fakulty uzavřeny, akademici i nadále bádali „pro říši“. Znamenalo to samozřejmě spoustu kompromisů a morálních dilemat, zejména kvůli německé rasové legislativě.

Rok 1945 přinesl zásadní změny a v čele Akademie hned po válce stanul Zdeněk Nejedlý. Autor proslulé teorie o komunistech coby dědicích největších tradic českého národa (zejména těch husitských) dal bádání poměrně jasný směr.

Současně ale v poválečné atmosféře nového začátku vznikaly nové ústavy,  v roce 1946 Ústav pro jazyk česky a také Ústav pro nukleární fyziku, který reagoval na dynamický rozvoj oboru v rámci válečných zadání.

Po únoru 1948 akademik Nejedlý své panství pod vlivem nových úkolů zcela přeorganizoval a v roce 1952 byla instituce přejmenována na Československou akademii věd. V následujících letech zejména společenské vědy začaly podléhat ideologii, ty ostatní zase lákaly všechny talenty, kterým se ideologie hnusila. A v roce 1959 si připsala svůj nejprestižnější zářez v podobě Nobelovy ceny pro Jaroslava Heyrovského.

I přes snahu dostat ideologii marxismu leninismu do všech oblastí bádání a ovládat vědu skrz úkoly a příkazy si akademici uhájili určitou míru autonomie. Akademické ústavy byly často záchranou pro odborníky, kterým strana a vláda nedovolila působit na mládež na vysokých školách. Ať to byl otec kontaktních čoček Otto Wichterle, nebo filozof Jan Patočka.

Když v šedesátých letech začalo funkcionářům docházet, že režim nefunguje a je třeba jej reformovat, byli právě akademici těmi, ke kterým se obrátili pro radu. V roce 1968 pak řada členů Akademie stála v první linii Pražského jara.  Když se v červnu objevila slavná petice 2000 slov, přibylo pod ní množství akademických podpisů a Otto Wichterle byl dokonce jedním z autorů textu.

Srpnový příjezd armád vše otočil a v následných čistkách byli petenti nenáviděné rezoluce první na ráně. Profesor Wichterle, jehož převratný vynález právě začal generovat miliardy, se dokázal udržet ve svém Ústavu, ale vynález stát raději prodal a zřekl se astronomických příjmů, než aby „osmašedesátníka“ pustil do ciziny na patentová řízení.

Profesor Patočka se stal mluvčím Charty 77 a stálo jej to život. Otto Wichterle se v ústraní dožil roku 1989 a coby sedmdesátník začal obnovovat svobodné bádání v čele Akademie.

Ta má dnes 54 veřejných výzkumných institucí, je rozdělena do sekcí od matematiky, fyziky a informatiky až po historické vědy. Pokrývá veškeré myslitelné vědecké oblasti a patří mezi nejváženější vědecké instituce v zemi, podílí se třeba i na udílení každoročních cen Česká hlava. V roce 2024 dosahoval její rozpočet výše 7,5 miliardy. Funkce prezidenta Akademie je vstupenkou do „první ligy“ společnosti, Václav Pačes se i její zásluhou stal jedním z nepostradatelných vládních expertů.

A Jiřího Drahoše charisma nejvyššího akademika dostalo až do druhého kola prezidentské volby a posléze dvakrát do Senátu. 

Zdroje: https://www.avcr.cz/cs/o-nas/historie/historie/

https://www.vscht.cz/skola/historie/wichterle

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Pato%C4%8Dka

https://plus.rozhlas.cz/stavitel-josef-hlavka-mel-patrit-mezi-sto-nejvetsich-cechu-ale-z-neznamych-8526110

https://www.totalita.cz/vysvetlivky/o_nejedlyz_01.php

 

 

Vložil: Radka Vosáhlo