Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Neplačme, cenzuru přece umíme i bez sociálních sítí. Komentář Štěpána Chába

komentář 09.01.2025
Neplačme, cenzuru přece umíme i bez sociálních sítí. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Ilustrace k cenzuře

Hlava Facebooku Mark Zuckerberg ve videu oznámil, že Facebook končí s cenzurou. Stačil jeden oběd s Donaldem Trumpem a ze Zuckerberga, dosavadního milovníka postupného zavádění cenzury a prodloužené ruky států i Evropské unie v umlčování svých obyvatel, se stává bojovník za svobodu projevu. Je to výborná zpráva? Naprosto skvělá. Až na pár detailů.

„Budeme spolupracovat s prezidentem Trumpem, abychom tlačili na vlády po celém světě. Jdou po amerických společnostech a tlačí na větší cenzuru. USA mají nejsilnější ústavní ochranu svobody projevu na světě. Evropa má stále větší počet zákonů, které institucionalizují cenzuru a ztěžují zde vybudování čehokoli inovativního,“ řekl ve videu Mark Zuckerberg.

To je tedy informace. Informace z první ruky, protože Evropská komise a jednotlivé vlády zemí EU nikdy necenzurovaly (chraň nás ruka páně, jsme prostor demokratických zemí, kde pluralita jen kvete), ale cenzuru rády delegovaly na soukromé sociální sítě. A ony se jí rády chápaly a uplatňovaly ji. A šlo to přímo do vedení Facebooku. Zuckerbergovi před oči. A ten o tom teď mile pohovořil.

Končí i živnost pro „fackt-checkery“. Některé.

„Nejprve se zbavíme ověřovatelů faktů a nahradíme je komunitními poznámkami podobnými na síti X. A to počínaje v USA,“ řekl Zuckerberg a vysvětlil proč. „Poté, co byl Trump v roce 2016 poprvé zvolen, tradiční média bez přestání psala o tom, jak jsou dezinformace hrozbou pro demokracii. Snažili jsme se v dobré víře tyto obavy rozptýlit, aniž bychom se stali arbitry pravdy, ale ověřovatelé faktů byli příliš politicky zaujatí a zničili více důvěry, než vytvořili, zejména v USA,“ řekl Zuckerberg.

No, končí. V USA jistě. Ale v Evropě? Tam nejspíš ne zcela. Tam společnost Meta bude nadále prodlouženou rukou... jak to bylo - ověřovatelů faktů, kteří byli příliš politicky zaujatí a zničili víc důvěry, než vytvořili. To platí pro USA. U nás v Evropě jsme s našimi soudruhy politruky spokojeni a už teď jim z dobrovolných stranických příspěvků stavíme na každém náměstí sokl a nějakou tu sochu na něm.

A tady jde vidět, kam až Zuckebergovo nadšení ze svobody projevu jde. Jen za rantl Trumpovy pravomoci. Pro Evropu to bude dál náš starý dobrý Zuckeberg. Nebo ne? Já myslím, že ano.

 

Vytvářeli jsme zdání, že ve světě, v tom našem světě, je jen jedna jediná myslitelná politická cesta a jakékoliv jiné názory jsou opovrženíhodné a na hranici trestnosti. To by teď mohlo a mělo přinejmenším v USA skončit.

Ale dojde k tomu i v Evropské unii? Přece jenom, do politiky „dezinformací a boje proti nim“ jsme nainvestovali děsivou fůru peněz, lidské (zcela zbytečné) práce i foltýnovského politického kapitálu. Takové věci se přece nemůžou jen tak naházet do stoupy a tvářit se, že nic neproběhlo. A navíc se stejnými hráči na vrcholu politiky, kteří politiku ticha provozují doslova s nadšením. Rozvážeme radši na ty čtyři roky vztahy s USA? Nebo uděláme nějakou šikovnou kulišárnu při vyhazování serverů Facebooku a sítě X do povětří? Nebo že bychom je upokutovali k smrti?

Ale ono to vlastně nebude potřeba. Přece jenom, cenzuru umíme i bez sociálních sítí. Zuckerberg nerozesílal policejní orgány obtěžovat občany hrozbou kriminálu za slova na Facebooku. To jsme dělali my, náš represivní aparát, kterému říkáme stát a máme ho brát jako parťáka pro život, nikoliv jako drába. Ale přinejmenším od covidu se stát staví čím dál urputněji právě do pozice drába.

Je hezké, že se díky americkému prezidentovi začaly uvolňoval okovy cenzury. Jen ještě v Evropě zařídit, aby svobodu projevu následovala svoboda po projevu, jak se říká. V tom trochu pokulháváme. A nejspíš budeme dál. Však si vzpomeňme na to, proč odešla Velká Británie z unie. Možná jsme poté mohli získat pocit, že právě ty špatné praktiky, které vedly k brexitu, z unie vyženeme. Ale stal se pravý opak, přitvrdili jsme. I tady nás bude nejspíš čekat přitvrzování.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb