Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč se český Moulin snažil celý život popřít sám sebe a kam zmizely jeho miliony. Tajnosti slavných

10.01.2025
Proč se český Moulin snažil celý život popřít sám sebe a kam zmizely jeho miliony. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením České televize

Popisek: Miroslav Moravec s Janou Švandovou v cyklu detektivních příběhů režiséra Dušana Kleina Hříchy pro diváky detektivek

Svým hlasem mnohokrát dabované postavě pomohl a umocnil projev hereckého originálu. Týkalo se to nejen inspektora Kojaka Tellyho Savalase, ale především komisaře Moulina, pro jehož představitele se stal vzorem. (Pokračování ze středy 8. ledna)

Na divadelním jevišti ztvárnil Miroslav Moravec desítky významných rolí, od Mlynáře v Jiráskově Lucerně přes Kreóna v Oidipovi či Jindřicha v Becketovi až po doktora Bathybiuse v Nadsamci. Kdysi také snil o Cyranovi a králi v Hamletovi, na jevišti ho ale minuli, takže oba alespoň nadaboval, čímž si to částečně vynahradil. Zahrál si i v řadě filmů a televizních inscenací, přestože bohužel režiséři příliš často jeho talent nevyužívali. Nejčastěji hrál v detektivkách či seriálech, od Panoptika města pražského přes Dobrodružství kriminalistiky až po Četnické humoresky. Komediální stránku svého herectví předvedl mimo jiné ve filmu Playgirls, který natočil podle bestselleru Vladimíra Párala režisér Vít Olmer, v sérii Byl jednou jeden polda nebo v Kameňáku 3. Jeho melodického hlasu a kultivovaného přednesu často využíval také rozhlas, byl i vyhledávaným recitátorem a namluvil mnoho zvukových knih.

Král dabingu

Největší popularitu získal díky dabingu a za své mistrovství získal několik ocenění, naposledy v roce 2002 prestižní Cenu Františka Filipovského. „Dabovat postavu znamená znovu ji vytvořit,“ říkával mimořádně charismatický muž, který propůjčoval svůj hlas mimo jiné i Jeanu Maraisovi či Henrymu Fondovi. Svým hlasovým uměním opravdu mnohokrát dabované postavě pomohl a umocnil projev hereckého originálu. Týkalo se to i nezapomenutelného inspektora Kojaka Tellyho Savalase, ale především komisaře Moulina, jehož představitel Yves Renier, se kterým se i osobně sešel, pak prý Moravce dokonce začal kopírovat, protože mu jeho hlubší tónina víc slušela.

Víš, že vím, že víš

Sám se snažil podmanivosti svého hlasu nezneužívat, i když ženy přitahoval. Byl to pro něj dar, ale především prostředek k dobrému herectví. „Protože mě vždycky bavil, protože mě zajímal jako herec i jako Kozoroh, protože jsem vedle něj nikdy nevěděla, co přijde za chvíli, a musela si naopak dávat pozor na to, co ze mne vypadne, protože on i při své šarži bohorovného ‘naboba‘ byl vždycky v obraze. Měl svůj zvláštní humor, který mohl některé i urážet, ale když mi nejednou řekl Víš, že vím, že víš, bylo mezi námi už provždy jasno,“ prohlásila o něm spisovatelka Miroslava Besserová, která s ním sepsala jeho dvoudílnou autobiografii Život je parádní jízda a Život je skutečně parádní jízda.

 

Přání smrti:

Ta, která měla pochopení

Jeho soukromí už tak parádní nebylo a v rozhovorech se mu vždy usilovně snažil vyhnout. Ve své generaci se ale stal jednou z mála známých osobností, která se netajila svou homosexualitou. „Mirek byl gay, bylo to všeobecně známo, až na to, že já jsem byla dost hloupá a trvalo mi to dlouho,“ přiznala spisovatelka a dabingová režisérka v pořradu Českého rozhlasu Úžasné životy. „Já si myslím, že být gay je vlastnost jako být modrooký, ale on sám, on měl ctižádost být chlapec z dobré rodiny se vším kolem.“ Přesto měl syna a s jeho matkou, úspěšnou výtvarnicí paličkovaných krajek Marií, které říkal láskyplně Milča, vycházel velmi dobře.

Co zůstalo utajeno

Se synem Prokopem už to bylo horší. Příčinou prý byly nějaké rodinné důvody, o nichž Moravec nikdy veřejně nepromluvil a cokoli prozradit odmítla i autorka jeho biografie Miroslava Besserová. „Nezlobte se, neřeknu vám, co to bylo. Nebudu vytahovat špínu. Věřte, že se to potom srovnalo, a Mirek se stal šťastným dědečkem vnuka Daniela.“ Nad malým se prý doslova rozplýval, Prokop za něj dokonce přebíral jednu z jeho posledních cen divácké popularity TýTý. Miroslav Moravec miloval život, dlouhá léta žil „na vysoké noze“ a občas říkával, že jen v starožitném nábytku a uměleckých předmětech má uloženy miliony. Po propuštění z Divadla na Vinohradech ale na něj dolehly finanční problémy, skončil v exekuci a jeho majetek byl prodán v dražbě.

Sedmdesátku si užil

K tomu se přidaly i zdravotní komplikace. Nejprve ho srazil couvající taxík, z něhož právě vystoupil. Musel podstoupit operaci kyčle, následnou reoperaci a dlouhou rekonvalescenci. Kvůli šedému zákalu přicházel o zrak, což ho stále více vzdalovalo od milovaného divadla, potíže se sluchem mu nakonec znemožnily další práci v dabingu. Začalo se šuškat, že někdejší elegán o sebe přestal dbát. Pak prodělal plicní embolii, v roce 2006 u něj lékaři zjistili rakovinu plic, a protože kouřil celý život, diagnóza ho prý nepřekvapila. Vzdát se ale bez boje nechtěl, přestože nejspíš tušil, že plánovaných jedenáct měsíců chemoterapie nezvládne. „Ať to dopadne, jak chce, měl jsem nádhernej život, nádherný role, nádherný vztahy – já si to užil,“ prohlásil. Krátce po oslavě sedmdesátin, kterou pro něj uspořádala kamarádka a kolegyně Valerie Zawadská, ještě absolvoval 20. ledna 2009 svou Benefici. Humorem přímo sršel, další den měl ještě pracovní schůzku, z níž ho už ale jeho přítel, herec Jiří Zbořil, místo domů odvezl do nemocnice. Na poslední chvíli ještě podstoupil několik chemoterapií, nemoc ho ale přemohla. Jedinečný herec a dabér Miroslav Moravec zemřel 19. března 2009 v pražském Motole.

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Divadlo na Vinohradech, Česká televize, Miroslava Besserová: Miroslav Moravec - Život je parádní jízda, Miroslava Besserová: Miroslav Moravec - Život je skutečně parádní jízda)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská