Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tohle si Nečas opravdu nezasloužil! Kalousek lituje „svého“ premiéra a na adresu těch ostatních dodává…

10.11.2013
Tohle si Nečas opravdu nezasloužil! Kalousek lituje „svého“ premiéra a na adresu těch ostatních dodává…

Foto: TOP 09

Popisek: Miroslav Kalousek

První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek v rozhovoru pro Lidové noviny říká, že mezi „haškovci“ a „sobotkovci“ nevidí zásadní ideové rozdíly. Sledujeme prý jen boj o moc, k čemuž jedna skupina využila i spolupráci s prezidentem. Podle exministra financí to ale provedla amatérsky. Zvládl bych to lépe, říká Kalousek. Stranou neponechal ani hnutí ANO.

Sociální demokraté po vítězství ve volbách předvádějí boj o koryta místo toho, aby pracovali na vládě, když tu předchozí tak kritizovali. Tento boj o koryta, protože nic jiného to podle exministra Kalouska není, provádí jedna ze skupin, hloupě využívající pomstychtivosti prezidenta.

„Kdybych měl takový úmysl, jako že bych ho neměl, tak bych samozřejmě věděl, jak bych to na místě pana prezidenta provedl, jen si nejsem jist, jestli mu to chci napovídat,“ prohlašuje Kalousek. Sociální demokracie teď prochází bojem, kterým si předtím prošla ODS. Vše prý začalo za opoziční smlouvy, kdy se o vliv ve státě rozdělili „kmotři“, ale po rozpadu opoziční smlouvy si musela jedna ze skupin vystačit na krajích. To se týkalo ODS, která skončila v opozici, ale ovládla právě kraje. Podobný proces se díky opoziční roli projeví i u ČSSD, jen s odstupem času.  „V jednu chvíli ODS spíše připomínala konfederaci regionálních kmotrů a jejich předseda byl jejich rukojmím. To samé se zjevně nějakým způsobem promítá do ČSSD. Nemělo by se zapomenout na to, že ta prapůvodní příčina je z dob opoziční smlouvy,“ řekl LN Kalousek. 

Smutný pohled do peněženky

Více se ale ke sporu v ČSSD nechce vyjadřovat, stranou ponechává i spolupráci TOP 09 s pražskou ČSSD. Demokratická strana ctí skutečnost, že na nižších úrovních mohou jednotlivé stranické organizace dohodnout vládu, s kým uznají za vhodné, pokud se přitom neodchýlí od hodnot té strany. A to se v případě pražské TOP 09 neděje, což je to jediné, co Kalouska zajímá.

Vyjádřil se ale k osudu expremiéra Petra Nečase. Prý si nezasloužil to, jak dopadl. Měli sice mezi sebou spory, ale exministr financí oceňuje, že se TOP 09 a ODS podařilo konsolidovat státní finance, a to navíc v hospodářsky velmi obtížných letech. „Nemyslím si, že je to konec, který by si zasloužil. Že jsme se o sobě navzájem někdy vyjadřovali kriticky, je asi pochopitelné. Na druhou stranu jestliže jsme dokázali ve velmi těžkých letech snížit deficit o více než polovinu, jestliže v roce 2013 poprvé od 90. let poklesl státní dluh, to samo o sobě je informací, že premiér a ministr financí byli v rozhodujících okamžicích schopni velmi dobře spolupracovat,“ pochvaluje si exministr s tím, že v budoucnu bude tato spolupráce ještě oceněna.

Současně si je ale vědom toho, že lidé posuzují politiky také na základě obsahu své peněženky a v letech krize jim z pohledu do peněženek veselo nebylo. Krizí si ale prošla celá Evropa. „Představovat si, že to jiné zasáhne a nás ne, to si volič může přát a některé subjekty mu to mohou říkat a on tomu může uvěřit. Tak teď nezbývá nic jiného, než aby pánové své sliby přetavili v realitu, říká druhý muž TOP 09.

Nechce se jim „makat“

ČSSD a ANO to přitom nebudou mít nijak lehké. Program ČSSD je sice realizovatelný, ale pro Kalouska nepřijatelný, program ANO se mu naproti tomu líbí, ale ve skutečnosti prý prakticky nejde naplnit. Tak ať obě strany předvedou, co umí.

Za nezodpovědné v této souvislosti označil úvahy hnutí ANO, že by místo sebe poslali vládnout nějakou úřednickou vládu, kterou by jen kontrolovali ze sněmovních lavic. „Nevím, proč se toho (převzetí zodpovědnosti) hnutí ANO teď zaleklo, jestli proto, že si uvědomují nerealizovatelnost svých slibů, svou personální nepřipravenost nebo tíhu minulosti svého lídra, ale to přece všechno byly informace, které měli, když vstupovali do jejich kampaně, a stejně tak jejich voliči,“ podotýká Kalousek.

TOP 09 je podle jeho slov připravena plnit opoziční roli a předkládat alternativní návrhy k případným vládním zákonům. Zároveň si je vědoma jistého ohrožení parlamentní demokracie, které po předčasných volbách nezmizelo. Toto nebezpečí spočívá v tom, jak široce vykládá Miloš Zeman prezidentské pravomoci. Problém přitom nevidí v zavedení přímé volby prezidenta, ale v tom, že byl do funkce zvolen člověk „putinovského“ typu.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová