Od Popelky k pimprlatům a šťastný život se sousedem. Horká židle Evy Hruškové
28.12.2024
Foto: Se svolením René Kekely
Popisek: Eva Hrušková v pořadu Face 2 Face
Předvánoční rozhovor René Kekelyho nám představuje první českou filmovou, lépe řečeno televizní Popelku Evu Hruškovou. Diváci ji mají rádi i pětapadesát let od natočení a stejně jako ta s Libuší Šafránkovou patří do programu televize o Vánocích. Představitelka hlavní role sice hrála a hraje v mnoha dalších filmech, mnohem víc ale zasvětila svůj profesní život loutkovému divadlu.
Popelka, ve které Eva Hrušková hrála ve sedmnácti letech, je samozřejmě prvním tématem pro předvánoční rozhovor Face to Face René Kekelyho. Dovíme se ale i mnoho o tom, jaký byl život herečky, který bolestivě provází problémy s alkoholem, i to, jaké je šťastné manželství s Janem Přeučilem.
Chaloupka v Průhonicích stále existuje
Na konkurz na Popelku poslala studentku gymnázia maminka, když zjistila, že televize hledá mladé dívky, které rády zpívají. Písničky Angelo Michajlova s texty Iva Fišera ostatně dělají z Popelky dodnes pohádku divácky oblíbenou. „Paní režisérka Věra Janečková říkala, že právě ty písničky dělají Popelku nesmrtelnou. My jsme si s Jirkou Štědroněm teď nazpívali po letech tu hlavní s názvem Popelka 2024,“ vzpomíná herečka, že se původně uvažovalo o tom, že když hlasy herců nepůjdou dohromady, mohla by ji „přezpívat“ Naďa Urbánková. „Proč ne, měla jsem ji ráda. Nakonec nám ale s Jirkou hlasy ladily, a tak jsem to nazpívala já.“ Natáčelo se půl roku, napřed ateliéry, potom exteriéry v Průhonicích. Chaloupka, ve které žije Popelka s macechou, byl obyčejný dřevěný zahradnický domek. Ten je v parku zámku dodnes a lidé se na něj chodí dívat. „Překvapuje je, jak je to malé, že se tam vejde jen pár krumpáčů a kolečko. Interiér domečku ovšem vznikl v ateliéru, tam bychom se nevešli,“ směje se Eva Hrušková, jaká kouzla umí vyčarovat film v myslích diváků. Vždy, když se vypraví do Průhonic, jde si prý připomenout i ono slavné schodiště, po kterém jako Popelka běžela a ztratila střevíček.
Jak propadla loutkám
„Herečkou jsem vlastně moc být nechtěla, lákala mě spíš historie. Hlásila jsem se na dějiny umění a dějiny divadla, tam ale tenkrát přijali jen dva kluky, byl to velmi malý obor. Měla jsem ale spolužáka Honzu Dvořáka, jeho táta byl ředitel divadla Drak v Hradci Králové, kde jsme žili. Ten mi nabídl, abych šla do divadla na rok jako elévka,“ vzpomíná Eva Hrušková, co ji přivedlo k loutkovému divadlu, kterým do té doby tak trochu pohrdala. „Tam jsem pochopila, že loutkové divadlo nejsou žádná pimprlata, jak se říkalo u nás doma, že se s loutkami dá hrát i velké divadlo pro dospělé. Propadla jsem tomu a dodnes říkám, že s loutkami můžete hrát i Shakespeara. Hlavně, když se hraje pro děti, musí to být to nejlepší divadlo, jaké si umíte představit,“ popisuje herečka, jak se loutkové divadlo stalo jejím osudem. Dnes má s Janem Přeučilem Divadlo nejen pro děti a málokterá herečka je asi tak často na jevišti jako ona. Jezdí s představeními pro děti i pro dospělé po vlastech českých a diář má už dnes plný na celý příští rok.
Alkohol je strašák
Ne všechno v životě Evy Hruškové bylo ale zalité sluncem. Celý život ji provází stín alkoholismu. Její tatínek pod vlivem alkoholu spáchal sebevraždu a popíjel i její první manžel. Měla s ním dva syny a velmi ho milovala, jenže kvůli výchově dětí se s ním rozvedla. „Vždycky jsme spolu vycházeli dobře, měli jsme se rádi, ale žít s alkoholikem jsem kvůli klukům nechtěla,“ líčí, jak je zavilou nepřítelkyní alkoholu. „Já ani moje sestra nepijeme vůbec, ani můj synovec. Moji synové jen velmi málo,“ horlí i proti dvěma deci červeného vína denně. „Ta pravidelnost z vás dělá alkoholika,“ vysvětluje.
Štěpánka ze sousedství
To ještě netušila, že problém alkoholismu ji bude provázet v životě i později. Režisérka Věra Janečková vybrala Evu Hruškovou v konkurzu i do pořadu Hledáme písničky pro děti. Tam se setkaly se Štěpánkou Haničincovou. „Mně bylo devatenáct, jí třicet devět. Byla krásná a elegantní a já jsem si přála být jednou jako ona,“ vzpomíná, jak se pak potkaly i v Rumunsku na dovolené a trávily večery hraním karet. Později se staly sousedkami, Jan Přeučil bydlel se svou milovanou manželkou ve stejném domě, jako Eva Hrušková se svými třemi syny. Tam bohužel zažila i tragickou smrt Štěpánky, na které se opět podílel alkohol.
Šípková Růženka ji dala dohromady s Janem Přeučilem
„Honzík se po smrti Štěpánky potřeboval zavalit prací. Tehdy mě oslovil větou „Pojďme dělat divadlo“ a vymysleli jsme si pohádku Šípková Růženka,“ vypráví o tom, jak nejen sousedství a dlouholeté přátelství, ale také pohádka ji svedla dohromady s třetím manželem, s nímž už je víc než dvacet let. „Honzík otevřel náruč a vzal mě do ní i s mými kluky. Tu laskavost mu nikdy nezapomenu, on byl ten, kdo zejména nejmladšímu synovi, který je dyslektik a dysgrafik, hodně pomáhal s učením. Já na to trpělivost neměla,“ popisuje život s hercem, který je na veřejnosti znám jako bonviván a elegán, ve skutečnosti je ale v soukromí tichý, laskavý a jemný muž. „My se nikdy nehádáme,“ říká šťastně vdaná herečka, „Řídím se heslem „Buď chceš mít klid, nebo pravdu“.
Zdroj: Face to Face

Vložil: Ela Nováková