Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Podivné, nikým nevolené existence kolem vrcholných politiků? Najdete je nejen v ODS, i Sobotka a Babiš je mají. Víme víc

09.11.2013
Podivné, nikým nevolené existence kolem vrcholných politiků? Najdete je nejen v ODS, i Sobotka a Babiš je mají. Víme víc

Foto: TV Prima

Popisek: Bohuslav Sobotka u Krause

Hospodářské noviny přinášejí podrobnosti z osudného jednání předsednictva ČSSD, na kterém se jihomoravský hejtman Michal Hašek pokusil svrhnout z čela strany Bohuslava Sobotku. Ten prý už předem z dostupných informací vytušil, že se bude rozhodovat o jeho další politické kariéře. Hašek a jeho spojenec Jeroným Tejc v pátek dopoledne oznámili rezignaci na své posty ve vedení strany.

Určité indicie o tom, že Michal Hašek chystá zradu, podle pátečního článku v HN pochytil šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka už před volbami. Když už bylo téměř jasné, že Hašek chystá útok, neměl ale čas zjišťovat detaily nebo pátrat po jeho spojencích. Situaci podle deníku navíc komplikovalo to, že Sobotkův blízký spolupracovník a rádce, právník Radek Pokorný, byl zrovna na dovolené v New Yorku. Šéf strany se tak rozhodl pro jedinou možnou taktiku - necouvnout.

Mezitím už Hašek a Jeroným Tejc jednali s členy předsednictva a snažili se získat hlasy na svou stranu. „Obcházeli nás s tím, že mají jasnou většinu a že jestli chci být na straně vítězů, tak se musím také přidat. A že pokud podržím Sobotku, tak jsem skončil," popsal novinám jeden z účastníků nedělního jednání předsednictva.

Neměli vyjednanou podporu Babiše

Ne všichni ale „pučistům" stoprocentně důvěřovali. „Měli to strašně nepřipravené, až z toho šla hrůza. Zrazoval jsem je, ať to nedělají, neměli vůbec vyjednanou podporu Babiše, ale neposlouchali," řekl HN další zdroj, který si přál rovněž zůstat v anonymitě.

Hned na začátku jednání si prý Hašek vytáhl Sobotku stranou za dveře a řekl mu, co přijde. Oba se údajně vrátili do místnosti pobledlí - Sobotka vzteky, Hašek z nepříjemnosti celé situace.

Poté se ale strhla vlna demonstrací a akcí na podporu Sobotky. Jihomoravský hejtman a nyní už bývalý druhý muž strany Michal Hašek podle HN podcenil další věc - nechal se uchlácholit slibem vlivného právníka Miroslava Jansty, že získá podporu Andreje Babiše. Ale podnikatel a šéf hnutí ANO se s ním ani nesešel.

Sobotkovy spojky

Naopak Sobotkův tábor, jak píší HN, měl u Babiše hned několik spojek. Jednou z nich má podle deníku být místostarostka Prahy 10 Radmila Kleslová (ČSSD), lobbistka, která prý pracuje pro Babišův holding Agrofert a která prý v poslední době šéfovi ANO radí a vysvětluje mu okolnosti zákulisních her v sociální demokracii.

Ačkoli Kleslová nikdy nepatřila k Sobotkovým spojencům, v poslední době prý stejně jako její kolega z radnice, Miroslav Svoboda, změnila názor a šéfovi ČSSD u Babiše pomohla.

Zpravodajský server Českého rozhlasu - Rádio Česko psal už v roce 2009 o tom, že Kleslová, která působí v ústředním výkonném výboru sociální demokracie, nastoupila v dubnu 1988 jako příslušnice elitní složky komunistické špionáže, tedy nelegální rozvědky. Byla zařazena do odboru, který měl na starosti výběr, výchovu a řízení nových kádrů pro špionážní práci. Nicméně mluvčí strany tehdy uvedla, že Kleslová předložila negativní lustrační ověření.

Pootevřená dvířka

Sobotka měl podle deníku k Babišovi pootevřené ještě další cesty. Zmíněný právník Radek Pokorný, hlavní spojenec Sobotky, a také někdejší předseda ČSSD Stanislav Gross mají k Babišovi blízko. Gross sice neměl v puči favorita, měl ale jednoho nepřítele, a to Haška.

Sám šéf ANO nicméně odmítá prozradit, kdo ho přesvědčil. „Jsem si dobře vědom, že jsem spolurozhodl o tom, kdo ten spor vyhraje," prohlásil Babiš.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová