Marku Ženíškovi bych propůjčil titul Vizionář roku. Komentář Štěpána Chába
komentář
13.12.2024
Foto: Se svolením Marka Ženíška
Popisek: Marek Ženíšek, Markéta Pekarová Adamová a obrázek, na který ukazují
„Chci samostatné ministerstvo pro vědu, výzkum a vysoké školy!“ oznámil i s tím vykřičníkem ministr pro dočasné ministerstvo vědy a výzkumu Marek Ženíšek. Tedy do rozpadu čtyřkoalice, která pro svou koaliční partii potřebuje více křesel, aby byli všichni ukojeni a mohli se jaksepatří držet v šachu permanentního kompromisu.
Marek Ženíšek, ministr a náhradník za marketingově nezajímavou Helenu Langšádlovou a mediálně velmi zajímavého Pavla Tuleju. Bral se ve svém postu hlavně o vysoké školství.
„Současný systém, kde školství, mládež i vysoké školství spadají pod jedno ministerstvo, je neudržitelný,“ píše Ženíšek. Neudržitelný. To je až děsivě definitivní slovo. Jde z něho cítit, že vysoké školství se rozpadá, je podvyživené, umírá na úbytě. Snad možná i ano, nedávno jsem četl, že bývalá eurokomisařka a nynější Žena Evropy Věra Jourová, snad kvůli personální bídě, míří do vedení Univerzity Karlovy. Petr Fiala, pro změnu Člověk roku roku 2022 (dál mu jeho mandát nesahal, ač pocitově je člověkem roku navěky, to uznejme), zase dlouhá léta vedl brněnskou školu a mladá a pohledná Danuše Nerudová do hromobití kulí z policejních kulovnic mířících na těch 44 ulovených kanců začala vyučovat myslivost. Z ekonomiky k myslivosti. Učiněný Jára Cimrman naší doby. Ta neudržitelnost takového systému s takovými lidmi je až děsivá. Není potřeba erudice, stačí loajalita politbyru. S takou to školství s radostí pohřbíme už definitivně.
Ale Marek Ženíšek, propůjčil bych mu titul Vizionář roku, aby mu to nebylo líto, svou myšlenku dalšího ministerstva směle rozvíjel dál. „Opozice ,argumentuje’ zbytečnou byrokracií, realita je ale taková, že jim vzdělaná společnost nevyhovuje. Jejich cílem je udržet co nejvíce lidí na minimální mzdě. Proto se brání jakýmkoliv systémovým změnám, které by mohly přispět ke zkvalitnění vysokého školství a vědy v naší zemi,“ je přesvědčený Ženíšek.
Jenže tady nám pan Ženíšek začal obstojně kvákat. Že by bylo nové ministerstvo, a to ministerstvo s vlastní budovou, byrokratickým aparátem, komandem uklízeček, řidičů a vlastní jídelnou, zbytečnou byrokracií navíc? Rozhodně ano. Máme masivní ministerstvo školství, které spravuje Ženíškův koaliční kolega Mikuláš Bek, kamarád Petra Fialy z Masarykovy univerzity. Pokud má pan Ženíšek pocit, že je to s vysokým školstvím nahnuté, měl by za Bekem zaskočit a promluvit mu do duše. Jak Fiala, tak Bek pocházejí z líhně brněnského vysokého školství, zažili, co je to vést školu, tedy tuší, co ve vysokém školství chybí, co přebývá a jak ho zlepšit, abychom se jako země posunuli dál. Navíc oba unisono do prostoru vykřikují, že jejich prioritou je školství a jeho posun do 21. století. A kromě zavedení genderové výuky do základních a středních škol a dokonale zbytečných všeobecných lyceí toho za nimi moc skutečně převratného nezůstalo.
Jenže místo toho, aby Marek Ženíšek apeloval na svědomí svých vládních kolegů, přichází s výkřikem o tom, že Mikuláš Bek je neschopný, protože vysoké školy pod jeho ministerstvem jsou „neudržitelné“. Krásná forma sebekritiky a kritiky vlády Petra Fialy. Tleskám panu Ženíškovi za jeho výkon.
A mě u toho podobně vizionářsky jako Ženíška napadá, zda bychom neměli vytvořit samostatné ministerstvo pro policisty. Vít Rakušan čelil několika výhrůžkám stávkami, neumí policisty řádně ohodnotit, říká se, že je velký podstav v policejních řadách. Policie pod rukama pana Rakušana je doslova neudržitelná. Nevytvoříme pro ně samostatné ministerstvo? Ne že by to něco vyřešilo, stejně bude spravované podobně neudržitelně jako nynější vnitro. Ale pro ten pocit bychom to mohli udělat podle Ženíškova receptu.
Stejně můžeme uvažovat u mnoha dalších oborů lidské činnosti. Třeba taková stomatologie. Nezaslouží si vlastní resort? Vždyť už se stejně úplně vymkla z kloubů a stala se službou jen pro movitější občany. Ministerstvo lékáren? Ministerstvo nemocnic? Ne, ne, ministerstvo krajských nemocnic a konkurenční ministerstvo malých oblastních nemocnic. Vlastimil Válek by pak ministroval jen budově ministerstva zdravotnictví. Další zdravotnictví by si rozparcelovala další ministerstva. Do podobných absurdních nápadů se dle vzoru Marka Ženíška můžeme nořit hlouběji a hlouběji. A za pár let, kdo ví, může mít každý občan své vlastní ministerstvo. A třeba i dvě, když bude dost šikovný.
Ale ano, já chápu, proč Marek Ženíšek napsal svůj apel na vytvoření samostatného ministerstva. Jakékoliv nové ministerstvo je mu venkoncem dokonale putna. Směrodatný byl jeho poslední odstavec, kdy ukázkově demagogicky popsal opozici jako bandu oblud, které chtějí lidem České republiky ubližovat a držet je v bahně. A to byla tak ubohá ukázka demagogie, až je z toho člověku stydno. A to ani nemusí být Člověkem roku.
Zdroje: Novinky, iDnes
Vložil: Štěpán Cháb