Nekonečné putování místo výnosného řemesla a jak odradit krásnou holku od herectví. Tajnosti slavných
09.12.2024
Foto: Bontonfilm
Popisek: Vilém Besser v detektivní povídkové komedii Zločin v dívčí škole, natočené v roce 1965 na motivy tří příběhů Josefa Škvoreckého
„Kdyby existovala hra jménem Vilém Besser, tak by Bessera hrál určitě někdo jiný,“ prohlásil kdysi. Nenapravitelný průšvihář totiž soudruhy dráždil svými fórky, pádný důvod, aby ho mohli úplně odstavit na vedlejší kolej, ale nenašli.
Oblíbený představitel drsňáků a správných chlapů a majitel výrazného osobitého hlasu, který s oblibou využívala dabingová studia, hrál zpočátku milovníky a nadějné mladé muže, později dramatické postavy s vyhroceným charakterem. Několikrát hostoval i v Národním divadle a mimořádné úspěchy sklízel obzvlášť ke konci života, když už ho sužovaly velmi vážné zdravotní komplikace. Přesto se mu hlavní role většinou vyhýbaly.
Kluk z Modré haleny
Narodil se 2. prosince 1930 v Kročehlavech u Kladna a po celý život mu většinou nikdo neřekl jinak než Míla, přestože by jeho jméno Vilém za touto zkrácenou podobou nikdo nehledal. Jeho rodiče byli dělníci a nadšení ochotníci, takže není divu, že se mu herectví brzy zadrhlo za drápek. Sice se nejprve vyučil číšníkem, což bylo díky „dýškům“ považováno za výnosné řemeslo, přesto už v roce 1947 odstartoval svoji první uměleckou sezónu v zájezdovém souboru Modrá halena, který byl založen po druhé světové válce při Zemském oblastním divadle v Liberci. Během několika následujících let pak hrál v pražském Divadle mladých pionýrů, Městském divadle pro mládež a jezdil po celé republice se zájezdovou scénou Ústředního divadla československé armády.
Putování po „oblasti“
Před kamerou stanul poprvé už v roce 1950, když ho režisér Václav Krška obsadil do jedné z vedlejších rolí v historickém dramatu o vynálezci parního stroje Josefu Božkovi Posel úsvitu. Pak už na něj režiséři mysleli pravidelně, v padesátých letech si zahrál coby nadějný mladý herec v řadě budovatelských a sociálních dramat. Přesto se mu dlouho nedařilo zakotvit ve stálém divadelním angažmá. V letech 1955-1961 vystřídal řadu oblastních scén, od Českých Budějovic přes Teplice, Pardubice či Hořovice až po Kladno a Plzeň. Nakonec se přece jen dočkal. V roce 1961 se stal členem souboru Realistického divadla Zdeňka Nejedlého na pražském Smíchově (dnešní Švandovo divadlo) a setrval v něm až do své předčasné smrti.
Diagnóza smrti:
Správnej chlap
Filmoví a televizní režiséři na něj pamatovali často a různých postav ztvárnil více než stovku. Zahrál si v pohádkách, historických dramatech i komediích, velmi často oblékal různé uniformy. Příležitos dostal i ve vysoce ceněných historických projektech režiséra Otakara Vávry Jan Hus a Jan Žižka jako tesař Jíra. Počátkem šedesátých let přešel k robustnějším chlapským typům, které ztvárňoval střídmými a výstižnými výrazovými prostředky. Nejčastěji se objevoval před kamerou jako kriminální vyšetřovatel či policista, lékař, zahrál si i antifašistické odbojáře či pedagogy. Jen zcela výjimečně hrál i negativní postavy. Velmi často také spolupracoval s dabingem, mimo jiné miloval Lino Venturu, do povědomí diváků se ale nejspíš nejvíc zapsal jeho charakteristický hlas, když ho propůjčil polskému herci Marku Perepeczkovi v kriminálce Smrt stopařek.
Osudové setkání
O přízeň něžného pohlaví neměl díky svému vzhledu a mimořádnému smyslu pro humor nikdy nouzi, přesto je detailů o jeho partnerkách známo jen pomálu. V srpnu 1954 se mu narodila dcera Kateřina, která sice vystudovala původně herectví, koncem devadesátých let ji ale tehdejší ministr Pavel Dostál přivedl na ministerstvo kultury jako svoji tiskovou mluvčí. Svoji osudovou lásku, o šestnáct let mladší Mirku, potkal Vilém Besser náhodou, původně totiž chtěla být také herečkou, takže dělala přijímačky na DAMU. Jenomže tam potkala krásného kluka, co po nich mířil na konkurz do televize, a vzal ji s sebou. „Když jsem viděla, jak probíhal, připsala jsem se mezi uchazeče. Představte si, oni mě přijali! Do Zvědavé kamery jako eléva. Věděla jsem prd, co to znamená, ale to slovo znělo tak krásně. Na DAMU jsem se vykašlala a nastoupila rovnou tam,“ prozradila Miroslava Besserová po letech ona.idnes.cz.
Pokračování ve středu 11. prosince
(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Aha!, iDnes.cz, Český rozhlas, Česká televize, Švandovo divadlo)
Vložil: Adina Janovská