Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co s hrdinou na bílém koni? Generálské frčky dolů a šup s ním do Valdic. Tajnosti slavných

20.11.2024
Co s hrdinou na bílém koni? Generálské frčky dolů a šup s ním do Valdic. Tajnosti slavných

Foto: Vojenský historický archiv Praha - fotografická sbírka Ústředního vojenského archivu

Popisek: Generál Karel Klapálek v roce 1947

Zatímco hrdinu jedni slaví, pro druhé se může rychle stát hodně ostrým trnem v oku. A leckoho to potkalo v životě hned několikrát. Nacisté se našemu významnému legionáři mstili alespoň na rodině, po únoru 1948 se stal nepohodlným i pro komunisty. (Pokračování z pondělí 18. listopadu)

Kvůli útěku Karla Klapálka do zahraničí byla jeho žena Olga uvězněna s mladší dcerou v září 1942 v nacistickém internačním táboře ve Svatobořicích u Kyjova. Koncem války pak byly převezeny do Plané nad Lužnicí a celá rodina se znovu setkala až po osvobození. Mezitím Karel velel v roce 1943 přesunu do Velké Británie, kde se stal zástupcem velitele obrněné brigády, která po vylodění v Normandii obléhala německé jednotky u Dunkerque. V září 1943 byl jmenován zástupcem velitele, počátkem roku 1944 byl povýšen na brigádního generála a v březnu se stal přednostou I. odboru MNO v Londýně.

Vojevůdce na bílém koni

V srpnu 1944 si ho vyžádal na východní frontu Ludvík Svoboda a v září se stal velitelem 3. československé samostatné brigády v SSSR. V jejím čele se zúčastnil i Karpatsko-dukelské operace, která byla největším bojovým nasazením československých vojáků za druhé světové války, a následného osvobozování Slovenska a Moravy, během nichž byl dvakrát raněn. V březnu 1945 mu Svoboda předal velení 1. československému armádnímu sboru v SSSR, poté co se stal ministrem národní obrany v Košické vládě. Do osvobozené Prahy se vrátil 17. května 1945 a na slavnostní přehlídce československých vojáků na Václavském náměstí jel v čele na bílém koni.

Jak vyřadit armádu

Dne 1. června byl Klapálek povýšen na divizního generála a prezident Edvard Beneš chtěl, aby se stal náčelníkem generálního štábu, jeho návrh ale neuspěl. Od října 1945 velel Klapálek i odsunu Němců z pohraničí a 1. dubna 1946 se stal armádním generálem. Nechtěl, aby byla armáda zatahována do politiky, kritizoval zavedení osvětových složek, nakonec ale je začal podporovat, nejspíš vlivem setkání se sovětským velením během dovolené v Sovětském svazu. V únoru 1948 společně s náčelníkem generálního štábu Bohumilem Bočkem a ministrem obrany Ludvíkem Svobodou vyzval prezidenta Beneše, aby změnil rozhodnutí o abdikaci, a ustavil se Svobodou Ústřední akční výbor Národní fronty, čímž neutralizovali armádu a podpořili komunisty.

Emigraci odmítl

Z armádních skladů byly mimo jiné vyzbrojeny i jednotky Lidových milic v Praze, Hradci Králové a na dalších místech republiky, která byla pod Klapálkovou velitelskou pravomocí. Už v březnu ale začala „očista“ armády a po ní masové vstupování do KSČ, jejímž členem se stal v červnu i Karel Klapálek. Brzy odstartovaly procesy s vojáky, kteří působili za války na západní frontě, a Klapálek se zpočátku snažil své někdejší podřízené chránit. Politiku neměl rád, poválečná armáda už ale nebyla ta, v níž v třicátých letech vyrůstal. Najednou veleli hlavně komunisté, kteří ovládli i vojenské zpravodajství, a bývalí legionáři byli propouštěni. V roce 1949 mu byl propůjčen Řád Bílého lva Za vítězství, už v březnu ale dostal anonym, jehož pisatel ho varoval, že je sledován, a doporučil mu emigraci. Klapálek ho považoval za provokaci, vzápětí ale nabraly události rychlý spád.

Záchrana z Moskvy

V únoru 1951 byl poslán jako politicky nespolehlivý do penze, to byl ale teprve začátek. Po procesu s Rudolfem Slánským, v němž padlo koncem listopadu 1952 jedenáct trestů smrti a tři doživotí, byl už 20. listopadu zatčen a převezen do věznice ve Valdicích a o dva dny později byl zatčen i Ludvík Svoboda. Armádní generál Klapálek byl degradován, vyloučen z KSČ a v listopadu 1954 odsouzen za údajnou sabotáž Košického vládního programu v armádě k šesti rokům vězení, propadnutí majetku a ztrátě občanských práv na pět let. Záchrana konečně dorazila o čtyři roky později rovnou z Moskvy. Díky přímluvě sovětských maršálů Ivana S. Koněva a Georgije S. Žukova a Nikity S. Chruščova, který se zúčastnil těžkých bojů u Stalingradu, byl propuštěn z vězení a získal zpátky majetek, hodnost i výsluhy, plné rehabilitace se ale dočkal až roce 1968. Tehdy také vydal své paměti, nazvané Ozvěny bojů, a prezident Ludvík Svoboda mu k již získanému Řádu rudé hvězdy a Řádu 25. února přidal i titul Hrdina ČSSR.

Veterán v péči armády

Poslední vyznamenání, Řád rudé zástavy, převzal v roce 1984. Poslední léta prožil v paneláku na pražském Opatově a jednou týdně mu armáda posílala služební auto s řidičem, který ho vozil na setkání s někdejšími spolubojovníky, k dceři nebo ho doprovázel na procházce po okolí. Legendární legionář, armádní generál Karel Klapálek, zemřel v Praze 18. listopadu 1984, v úctyhodných 91 letech. V roce 1993 byla na jeho rodném domě čp. 127 v Nádražní ulici (železniční stanice) v Novém Městě nad Metují umístěna k stému výročí jeho narození pamětní deska, v roce 1999 byl navržen na udělení státního vyznamenání in memoriam, Václav Havel mu ho ale neudělil. Situace se opakovala v roce 2009, kdy ho na udělení Řádu Bílého lva navrhli radní jeho rodného Nového Města nad Metují. Ani Václav Klaus mu ho ale neudělil. Pamětní deska s bustou připomíná jeho životní pouť na domě v pražské Metodějově ulici 1465, v němž ke konci života bydlel, a další najdete v Aleji hrdinů přímo v Dukelském průsmyku.

(Zdroje: Wikipedia, Vojenský historický ústav Praha, Český rozhlas, Toman Brod: Tobrucké krysy, druhasvetovávalka.com, Olga Klapálková-Košutová: Voják vypravuje, Pavel Hrabica: Muž, který velel mužům)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská