Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

To nemá Policie ČR na práci nic důležitějšího, než stíhat majitele zahradnictví?! K likvidaci growshopů bude demonstrace

07.11.2013
To nemá Policie ČR na práci nic důležitějšího, než stíhat majitele zahradnictví?! K likvidaci growshopů bude demonstrace

Autor: Martin Tyburec

Popisek: Marihuana, ilustrační foto

V pondělí 4. listopadu 2013 spustila Policie ČR bezprecedentní akci, jejímž cílem je zřejmě likvidace growshopů, tj. obchodů s potřebami pro pěstování rostlin. Tyto obchody nabízejí zcela legální produkty, zejména pěstební techniku, substráty, hnojiva a semínka rostlin. Při celorepublikové razii bylo policisty bez varování vybrakováno více než 50 takovýchto obchodů, které legálně fungují po mnoho let. To vše na základě pochybného paragrafu o šíření toxikománie a judikátu Nejvyššího soudu z roku 2012, kdy byli k podmíněnému trestu za šíření toxikománie odsouzeni majitelé jednoho květinářství.

Ačkoliv začátkem léta 2013 většina growshopů na základě zmíněného rozhodnutí Nejvyššího soudu a doporučení Policie ČR omezila či zrušila nabídku zboží, jehož prodej by mohl naplňovat skutkovou podstatu trestného činu šíření toxikománie (tj. souběžný prodej semínek konopí, pěstební techniky, kuřáckých potřeb a tiskovin s informacemi o pěstování), nebraly orgány činné v trestním řízení na tuto skutečnost zřetel a rozhodly se growshopy plošně zlikvidovat.

Nesmyslná kriminalizace

Občanské sdružení Legalizace.cz rozhodně a důrazně odmítá tuto monstrózní manifestaci mocenské zvůle, kdy jsou desítky, možná stovky slušných, bezúhonných a daně platících podnikatelů zcela nesmyslně kriminalizovány a je jim zabavováno legálně obchodované zboží za milióny korun. Sdružení je přesvědčeno, že činnost klasických growshopů v žádném případě nenaplňuje skutkovou podstatu „gumového“ paragrafu šíření toxikomanie, neboť každý jejich zákazník je sám zodpovědný za to, jak se zakoupeným zbožím naloží a growshopy prodejem květináčů a hnojiv rozhodně nikoho k pěstování či užívání ilegálních drog nesvádějí ani nepodněcují.

Skandální zasahování do práv a svobod občanů

„Ze strany Policie ČR jde v tomto případě o naprosto nepřijatelné a skandální zasahování do práv a svobod občanů, svobody podnikání a zároveň o masivní plýtvání veřejnými prostředky a kapacitami policejních složek, tolik potřebnými pro řešení skutečné kriminality. To opravdu nemá Policie ČR na práci nic důležitějšího, než stíhat majitele zahradnictví?“ pozastavuje se nad nesmyslnou šikanou Robert Veverka, předseda sdružení Legalizace.cz.

Snadná zneužitelnost  protidrogových paragrafů

Tyto události opět ukazují na snadnou zneužitelnost nefunkčních a zastaralých protidrogových paragrafů, které neřeší skutečné drogové problémy, ale pouze dávají policii do rukou účinný nástroj na perzekuci občanů. Je zcela evidentní, že tato razie nahrává především velkým hráčům na černém trhu s marihuanou a nastupujícím, státem licencovaným firmám, které se chystají ovládnout legální obchod s léčebným konopím. Zároveň je jednání policie zcela proti celosvětovému trendu uvolňování konopné prohibice i proti veřejnému mínění a zájmu.

Demonstrace bude v sobotu

Sdružení Legalizace.cz nehodlá tomuto katastrofálnímu porušování práv a svobod občanů nečinně přihlížet. Svolává proto demonstraci proti likvidaci growshopů, která se uskuteční v sobotu 9. listopadu 2013 od 20:00 na Staroměstském náměstí v Praze.  „Vyzýváme všechny, komu není tato nechutná manifestace moci a policejní zvůle lhostejná, aby přišli svou účastí vyjádřit podporu stíhaným majitelům growshopů a myšlence legalizace konopí. Dokud je ještě čas, řekněme společně důrazné NE POLICEJNÍMU STÁTU! “ dodává člen sdružení Michal Řehák.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace