Korektní jazyk do kriminálky nepatří. Kdo ví, co je himbajs, šuviks? Horká židle Martina Dejdara
09.11.2024
Foto: Se svolením FTV Prima (stejně jako snímek v článku)
Popisek: Herec, komik, moderátor a filmový producent Martin Dejdar v Show Jana Krause
Show Jana Krause navštívil herec Martin Dejdar už potřetí, navzdory tomu cítil před vstupem na jeviště lehkou nervozitu. Tréma sice podle jeho slov k herecké práci patří, nesmí být ale svazující.
Martina Dejdara nesvazuje nic, je pověstný svou hyperaktivitou. Nic mu také nezlomilo vaz, ani problémy s dluhy za film Panství, se kterými se pral třináct let, ani nepovedený pokus trvale přestěhovat rodinu na Floridu, na který mu po čtyřech letech nestačily peníze. Do třetice nic nezničilo jeho manželství, i když rodina kromě jiného prožila nepříjemné chvíle kvůli bratrovi hercovy ženy, obviněnému z těžkých zločinů. Tehdy se Martin Dejdar oprávněně bránil, aby byl případ medializován pomocí jeho jména.
Svou rodinu ochránil, své dobré jméno také a dnes je v plném pracovním nasazení, doplněném množstvích dalších aktivit. A to i vzdor přibývajícím šedinám a tomu, že příští rok v březnu oslaví šedesátku. Jan Kraus svého kolegu uvedl právě jako neuvěřitelně čiperného a energického muže. Prý se sám v přítomnosti takových lidí cítí brzy unavený. To je ale jistě pouhá moderátorská nadsázka, dialog s Martinem Dejdarem byl plný svěží energie z obou stran.
Čím jsem, tím jsem rád
Tak se dá nejspíš okomentovat výčet všeho, co Martin Dejdar právě dělá. „Natáčím seriál, staráme se o chod v Ypsilonce, připravujeme charitativní zápasy s naším hokejem, hraju divadlo a na příští rok připravujeme nějaké další věci. A kromě toho spoustu jiných, které už ani nevím,“ vypočítává a dodává, že ještě pomáhá jednomu kamarádovi se seriálem. A co dalšího dělá, to si ani nedokáže zrovna vybavit. V každém případě prý chodí spát kolem půlnoci a vstává na první zazvonění budíku v pět ráno. Tomu se říká aktivní život.
Kolik času věnuje manželce?
Čtyři roky trávil často v letadle nad oceánem. Rodinu přestěhoval do USA, sám byl ovšem pracovně vázaný v Čechách. Jak často rodinu viděl? „Záleželo na tom, jak jsem měl čas. Tak zhruba jednou za měsíc nebo za měsíc a půl,“ vzpomíná. Nyní sice žijí opět v Čechách, jenže manželka si ho stejně moc neužije. „Možná je to tím, že jsem málo doma,“ zamýšlí se nad tím, jak je možné, že jim to v manželství klape už třicet let. „Moje žena je na to zvyklá už od začátku. Je k tomu, že nejsem doma, vstřícná a věděla, do čeho jde. My s tím nemáme problém. A je to moje velké štěstí, protože doma opravdu moc nepobudu. Samozřejmě občas také diskutujeme o tom, že je spousta věcí, které bych nemusel dělat. Já jí to slíbím, ale pak to nedodržím,“ přiznává kajícně a dodává: „Já mám nějaké nutkání.“
Zároveň ale vysvětlil, že jeho žena má své vlastní aktivity, takže i když děti už jsou dospělé, rozhodně se doma nenudí. Chodí do kurzů šití a dvakrát týdně tančit, obvykle odchází, když Martin přichází domů. Jan Kraus sice zkoušel naznačit, že paní Dejdarová by mohla odcházet z domova třeba na zálety, to ale Martina vůbec nerozházelo. Prý jsou spokojení a vedou hezký a spořádaný život.
Neděste se, Martin Dejdar je sice hyperkativní, opravdu se ale nepřihlásil do kroužku šití s manželkou. To jen líčí, jak je to s tím himbajs šuviks.
Velké jeviště je zážitek
Jeho domovskou scénou je už pár desetiletí Studio Ypsilon, kde nejen hraje, ale po smrti zakladatele Jan Schmida se také stará o chod celého divadla. V současné době ho ale můžeme poněkud nečekaně vidět také na scéně Stavovského divadla jako děkana a biskupa v adaptaci románu Kateřiny Tučkové Bílá voda. A Jana Krause zajímalo, jak se vypořádává s obrovským jevištěm. „Mě to fascinuje. Už kdysi, když jsem hostoval v karlínském divadle, mě všichni strašili, jak přijdu na to jeviště, které je obrovské, největší v Evropě, a ta ratejna před tebou… ale mě to fascinuje. A přiznám se, já jsem tam nejradši sám. Na tom jevišti. Ne v divadle, tam ať jsou lidi, to je hezký!“
Proč nesmíme mluvit normálně
Jan Kraus by rád věděl, co nového Martin Dejdar natáčí. Novinka to žádná není, role v seriálu Specialisté už mu patří dlouho, ale i když mu v ní něco vadí, nehodlá se jí ještě vzdát. Co že mu to vadí? Hlavně to, že se upravují dialogy tak, aby se mluvilo slušně. „Hovoří se jazykem, kterým nikdo nemluví,“ rozhořčuje se herec, pro kterého je košatost českého jazyka v hovorové mluvě mnohem přirozenější.
„Když se něco dramtického stane a člověk by normálně řekl do pr..., my musíme říkat himbajs, šuviks. Což u kriminalisty nění úplně to pravé,“ doprovodí svůj nesouhlas s přehnaně uhlazenou mluvou rázným gestem. „Himbajs šuviks, to je vrah!“ Jan Kraus se s tímhle obratem nikdy nesetkal. Není to z němčiny? „Určitě, my máme německou šéfroducentku,“ směje se Dejdar a souhlasí s tím, že když to divák slyší z obrazovky, vytřeští se, co se tomu kriminalistovi stalo.
Opravujeme jak za starých časů a humor trpí
Jan Kraus konstatuje, že tohle opravování řeči, aby byla čistá a „korektní“, mu připomíná staré časy. „Přesně tak,“ míní Martin Dejdar. „To se taky tak opravovalo, aby se tak hezky hovořilo. A ono to nikdy k ničemu nevedlo. A zdá se mi, že teď je to to samé. Tím pádem je to i s narážkami, s humorem, nějak smutné.“ Ona ta postava, kterou Martin Dejdar ve Specialistech hraje, jde trochu proti tomu, na co jsou diváci u tohoto herce zvyklí, je taková unavená a bez humoru. Teď už tedy víme proč.
Zdroj: TV Prima
Vložil: Ela Nováková