Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Beznaděj v naději. Komentář Štěpána Chába

komentář 08.11.2024
Beznaděj v naději. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Naše budoucnost v jediné fotce

31. ledna 2020 byl poslední den Velké Británie v Evropské unii. Další den, byla sobota a svátek měl v České republice Hynek, Velká Británie osiřela. A osiřela i Evropská unie. V jistých kruzích, a já se v nich srdnatě plácal také, zaznívalo, že brexit povede k uvolnění byrokratických okovů Evropské unie. Že unie přestane ve svých útrobách koncentrovat tak zarputilý fanatismus a ideologii. Musí, protože Británie jí právě dala pohlavek, kdy druhý chytila o futra brexitu. Jenže stalo se kulové. Unie přitvrdila a stalo se z ní byrokratické monstrum dokonale odtržené od potřeb obyvatel.

Teď v USA proběhly prezidentské volby, které se pro Evropskou unii dopadem budou rovnat brexitu. Garnitura, sice soutěživá a velmi arogantní garnitura Joea Bidena, která na ještě dýchající mršině Evropské unie živila svůj budoucí rozkvět, odchází. A nastupuje garnitura Donalda Trumpa. Ta si na mělce dýchající mršině Evropské unie pochutná s ještě větším apetitem. Investiční pobídky Spojených států, které vysávaly evropský průmysl doposud, jen nabobtnají. Evropský průmysl začne o to víc utíkat do Spojených států. A bude vítán nejen pobídkami, ale i s otevřenou náručí. Trump je protekcionalistický. A bude protekcionalistický. Pro něj bude prosperita USA alfou a omegou. Navíc si přestane hrát na nějaké až krevní spojenectví s Evropou. Nic, všechno půjde do stoupy. Pro Spojené státy to můžou být zlaté časy prosperity a boje o dominanci s Čínou a Ruskem. Evropa nebude hrát ani druhé, a ani třetí housle. Tu ani nepozvou na koncert. Je na odpis.

Jenže my v čele nemáme krizové manažery, my tam nemáme nikoho s trochou racionálního pohledu na věc. Nad vším visí ideologie a fanatismus, s kterým ji uplatňujeme. A s postupným odchodem USA z role spojence a ochranitele naše elity zvlčí. Jako po brexitu. Důvody odchodu Velké Británie nebyly cestou k revizi a zmoudření, ale k utužení byrokratické provázanosti… a svázanosti.

Je to moc děsivý pohled? Že unii neřídí fanatismus? Podívejme se do Německa. Německo už několik let řízeně ničí svůj průmysl, svoji energetiku a svoji bezpečnost. Německo právě řízeně ničí sebe samo. Působí nevratné škody samo sobě a tím i celé Evropě. S jakou lehkostí jsme přijali, že páteřní volkswagen ztrácí až děsivě zisky, propadají se počty prodaných aut, zavírají se továrny, vyhazují se po desetitisících lidé z práce a těm, co zbydou, se citelně snižují platy. Ta zpráva měla změnit celou tvář Evropy. Měly začít blikat varovné kontrolky v každém hlavním městě Evropy. To totiž není jen Německo, to je fanatismus, který vládne v Bruselu. To jsou lidé, které si dosazujeme (aniž bychom na to měli vliv) do čela naší budoucnosti. A je to budoucnost už teď děsivá.

Když si k tomu připočítáme USA, které se zvolením Donalda Trumpa vydaly na cestu racionality a cynického kšeftu, ovšem kšeftu, který (i přes mrtvolu Evropy) povede nutně k prosperitě, můžeme s klidem v duši zkonstatovat, že bude hůř. Pro nás ano.

Stejně jako když přišel brexit, byrokratická provázanost a svázanost se jen utáhla, ideologie se nadechla k ještě většímu fanatismu. Stejně dopadneme po inauguraci Trumpa. Unijní politická špička začne mít dojem, že americké „odpadlictví“ musí nahradit. A tak ten v USA poražený harrisovsky novolevičácký fanatismus u nás jen prohloubíme. Ty naše unijní špičky se volbami v USA jen utvrdí v tom, že jen ony mohou zachránit svět. A tak se do toho pustí. Volkswagen je jen slabý začátek.

Tahle zpráva mluví za vše: 

Evropa potřebuje své Donaldy Trumpy. Buranské, uřvané, chaotické, to už je úplně jedno, ale co se kšeftu týká, neskutečně racionální. Dobře fungující kšeft nevede jen k prosperitě, ale i ke spokojenosti, bezpečí a tedy i k evolučním vymoženostem typu elektromobility nebo obnovitelných zdrojů energií.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb