Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejslavnější exulant, cimrmanolog-zakladatel a jeho alter ego Danny. Tajnosti slavných

23.10.2024
Nejslavnější exulant, cimrmanolog-zakladatel a jeho alter ego Danny. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením administrátora webu skvorecky.cz

Popisek: Spisovatel Josef Škvorecký v září 1994, při přijetí na náchodské radnici a předání knihy Náchod – to krásné město Kostelec

Už od padesátých let se Josef Škvorecký také průběžně věnoval své velké lásce, jazzu, hlavně s muzikologem a hudebním publicistou Lubomírem Dorůžkou, a jeho jméno je spojeno i s počátky cimrmanologie. (Pokračování z pondělí 21. října)

Fiktivní génius a všeuměl Jára Cimrman nebo Jára da Cimrman se poprvé objevil v roce 1966 v rozhlasovém pořadu Nealkoholická vinárna U Pavouka jako řidič parního válce a sochař, a ještě v tomtéž roce založili jeho duchovní otcové Zdeněk Světák s Jiřím Šebánkem a dalšími kolegy Divadlo Járy Cimrmana. V prvních seminářích je Josef Škvorecký zmiňován jako „prezident Společnosti pro rehabilitaci osobnosti a díla českého myslitele Járy da Cimrmana“. Dne 31. ledna 1969 odletěl Josef se Zdenou do kanadského Toronta, pak přednášel na Cornellově univerzitě v Ithace a v létě absolvoval stipendijní pobyt na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Pak manželé procestovali téměř celé Spojené státy.

Exilové nakladatelství

V USA se Škvorečtí průběžně snažili udržovat kontakty s domovem, ještě na jaře 1970 Josef publikoval v českém tisku. Teprve po zastavení příprav vydání Tankového praporu se definitivně rozhodli zůstat v exilu a usadili se natrvalo v kanadském Torontu, kde byla Josefovi nabídnuta profesura. Až do roku 1990 vedl kurz současného českého divadla a filmu, kurzy anglické a americké literatury, od roku 1970 také kurzy tvůrčího psaní a učil dějiny a teorii filmu. V roce 1971 založili ’68 Publishers, jedno z nejvýznamnějších československých nakladatelství, a nejen těch exilových. Až do počátku devadesátých let v něm byla vydávána díla českých exilových autorů a tvorba, která byla doma v Československu zakázaná, do roku 1993 jich vyšlo celkem 227.

Odpůrce „úpravy vztahů“

Josef se účastnil kulturních akcí exilových organizací a prostřednictvím svých kontaktů pomáhal šíření české i slovenské literatury a kultury ve světě. Napsal téměř nekonečnou řadu článků do kanadského i amerického tisku, naopak českým posluchačům byly určeny jeho pravidelné relace o americké literatuře, které vysílala československá redakce Hlasu Ameriky. Publikoval v Listech, které vydával v Římě Jiří Pelikán, v Svědectví Pavla Tigrida, sídlícím v Paříži, v amerických Proměnách a kanadském Telegramu i Novém domově. S částí emigrace se neshodl pouze v tom, že byl zásadním odpůrcem tzv. úpravy vztahů s husákovským Československem, nabídnuté režimem exulantům, kteří nevystupovali „proti československým zájmům“.

 

Zločin v šantánu:

Příliš velké sousto

V roce 1978 byli manželé zbaveni československého státního občanství a o rok později stáli u vzniku dvouměsíčníku Západ. Nejprve uvažovali o tom, že by se mohl stát „sesterskou organizací“ nakladatelství ’68 Publishers, brzy ale dospěli k závěru, že by něco takového sami nezvládli. A tak se Josef stal členem redakční rady a pravidelně v něm uveřejňoval povídky, komentáře, rozhovory a polemiky. Když v Praze vrcholilo pronásledování členů spolku pro nekomerční kulturu Jazzová sekce, psal o tom pod pseudonymem Vladimír Burke, protože se bál, aby svým jménem neprozradil StB zdroj svých informací. Tím nejvýznamnějším byl přítel Lubomír Dorůžka, kontakt s domovem ale udržoval mnoha dalšími kanály, jimiž byly do Toronta doručovány i rukopisy domácích autorů, které vycházely v ’68 Publishers.

Sbohem, Danny

Ani v Kanadě neopustil svůj oblíbený žánr, detektivní prózu, a postupně vydal Hříchy pro pátera Knoxe, Konec poručíka Borůvky a Návrat poručíka Borůvky. Věnoval se publicistice a po mnoha letech se vrátil i k poezii a pro mnichovské nakladatelství Daniela Strože Poezie mimo domov připravil výbor ze své protektorátní „kostelecké“ tvorby. Důležitý přelom znamenal životopisný román Scherzo capriccioso z roku 1983, v němž se soustředil na americké období hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Často zásadně upravoval texty, které vycházely v ’68 Publishers, k mnoha napsal doslovy a komentáře a také je dál překládal. Koncem sedmdesátých let se nadlouho rozloučil se svým Danny Smiřickým a v osmdesátých letech trochu zvolnil, zrodila se ale nová linie jeho příběhů o životě významných i obyčejných českých přistěhovalců v USA.

Návraty domů

V posledním ročníku edičního plánu nakladatelství ’68 Publishers vyšly pod názvem Hlas z Ameriky jeho recenze anglické a americké literatury, které pravidelně četl ve vysílání, další novinky už ale manželé konečně poprvé tiskli v České republice. Románem Obyčejné životy, adresovaným „věrným čtenářům“, se v roce 2004 Josef definitivně rozloučil s Danny Smiřickým a jeho přáteli a spolužáky z kosteleckého gymnázia. Výčet jeho nejnovějších textů pak uzavřel šestidílný cyklus detektivních příběhů, které napsal společně se Zdenou. V září 2004 také naposledy navštívili rodnou zem a osmdesátiny Josef oslavil s přáteli v pražském hotelu Holliday Inn. Dne 11. října převzal půl Ceny Jaroslava Seiferta, o kterou se rozdělil s Viktorem Fischlem, a po dvakrát odloženém odletu, setkání s prezidentem Václavem Havlem a převzetí Řádu Bílého lva za zásluhy o českou literaturu ve světě se 14. října vrátil do USA.

Bezmocná medicína

V posledních letech trávil se Zdenou zimy na Floridě, v dubnu 2009 byl ale hospitalizován ve vážném stavu v Torontu a domů se vrátil až v polovině srpna. Mezitím mu byla 26. května 2009 udělena v Praze v nepřítomnosti Cena Společnosti pro vědy a umění. V říjnu 2011 se jeho zdravotní stav znovu zhoršil, jeho vážné nádorové onemocnění bohužel odolalo následnému ozařování a na chirurgický zákrok už si lékaři kvůli jeho pokročilému věku netroufli. Nejslavnější český exulant Josef Škvorecký zemřel 3. ledna 2012 v kanadském Torontu, mši za něj sloužil 11. ledna 2012 Tomáš Halík v pražském kostele sv. Salvátora.

(zdroje: Wikipedia, Česká televize, Český rozhlas, skvorecky.cz, totalita.cz, Slovník české literatury po roce 1945, Honzlová: '68 Publishers)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská