Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Menšík zapadl pod gauč, „Bróďa“ oněměl… S Františkem prostě vtrhlo do dveří zjevení, budící děs a hrůzu. Tajnosti slavných

16.10.2024
Menšík zapadl pod gauč, „Bróďa“ oněměl… S Františkem prostě vtrhlo do dveří zjevení, budící děs a hrůzu. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Filmového studia Barrandov

Popisek: František Vicena jako Adolf Hitler v sci-fi komedii Zítra vstanu a opařím se čajem

FOTOGALERIE: Osvědčený kladný hrdina suverénně zpíval i v muzikálech, když přišlo na věc, dokázal zahrát prakticky cokoli. A když ho namaskovali jako Hitlera, kolegové v šatně z něj málem dostali infarkt.

Ta dobrá, poctivá tvář… řekla by o něm nejspíš Hanka z legendárního muzikálu Ladislava Rychmana Starci na chmelu. Upřímná, spolehlivá a solidní vizáž se staly devízou muže, který suverénně zvládal prakticky všechny žánry, od dramat přes komedie a tragikomedie až po muzikály. Ve všech rolích zůstával František Vicena spíš fyzickým typem než výraznější osobností, v gestech a mimice byl střídmý a nejvíc využíval svůj hluboký znělý hlas. Dnes bych chtěla připomenout jeho smutné výročí, které média bohužel přešla bez povšimnutí. Právě v úterý 15. října uplynulo od jeho nečekané tragické smrti už čtyřicet let.

V zajetí hudby

Umělecké geny opravdu měl po kom zdědit, mezi jeho příbuznými najdeme či herce Národního divadla Miroslava Doležala či houslového virtuosa a hudebního skladatele Jaroslava Kociana, kterého znali milovníci klasické hudby na všech kontinentech a jako pedagog vychoval na Pražské konzervatoři mimo jiné Josefa Suka, zetě skladatel Antonína Dvořáka (více ZDE). František Vicena se narodil 24. června 1933 ve Znojmě a po ukončení základní školy se přihlásil na brněnskou konzervatoř. Přijat ale nebyl, takže nakonec maturoval na Střední technické škole ve Znojmě. Už během studia ale začal drát divadlo s ochotníky a po maturitě byl přijat ke studiu na Divadelní fakultu brněnské JAMU.

Ať žije vojna!

Po absolutoriu v roce 1955 nastoupil do prvního angažmá jako člen činoherního souboru v Karlových Varech, už po jedné sezóně se ale vrátil do Brna a následujících pět let strávil na jevištích Divadla bratří Mrštíků (dnešní Městské divadlo v Brně) a Státního divadla. A v roce 1958 se poprvé představil publiku na filmovém plátně jako desátník Ferda v romantické válečné road movie režiséra Josefa Macha Zatoulané dělo. Příběh s prvky komedie, zabíhající chvílemi spíš do dobrodružného žánru, byl sice ryze propagandistickým dílem o báječném životě v uniformě, přesto měl velmi slušnou návštěvnost.

 

Zítra vstanu a opařím se čajem:

Léta putování

V letech 1961 až 1962 František rychle vystřídal účinkování v Českých Budějovicích a v Kladně, aby pak zamířil do Prahy. Natrvalo ale v metropoli zakotvil až v roce 1970, a pak patřil až do smrti k oporám souboru Městských divadel pražských. Mužným zjevem, solidní vizáží a divácky vděčným projevem byl přímo předurčen především ke ztvárňování kladných hrdinů domácího i světového repertoáru. Ve výčtu jeho divadelních rolí najdeme antická dramata i moderní konverzační komedie, na jevišti ale uplatnil i pěvecké vlohy a často účinkoval v muzikálech. V polovině šedesátých let si navíc rozšířil vzdělání a dálkově absolvoval obor divadelní režie na DAMU.

Tvrdý úrok na psychiku

Příchod do Prahy mu umožnil častější působení před kamerou, větší příležitosti na něj ale čekaly až v době normalizace, kdy se angažoval nejen umělecky, ale i politicky a společensky. I díky tomu dostal hlavní roli popraveného komunistického odbojáře Jana Ziky v tendenčním, ale působivém okupačním dramatu Klíč. Drama z období heydrichiády bylo natočeno k padesátému výročí založení KSČ a povinně na ně tenkrát chodily do kina i školy, což soudruzi velmi přehnali. Neunikla jsem mu ani já a realisticky natočené scény poprav v pankrácké „sekyrárně“ mi pak nadlouho zajistily hodně špatné sny.

Nejlepší Hitler

Další odvážné a nezlomitelné hrdiny hrál i v následujících letech, například strojvůdce Rudolfa Čapka ve válečné trilogii Dny zrady, Sokolovo a Osvobození Prahy. Z jeho práce před kamerou naopak velmi výrazně vybočuje postava Adolfa Hitlera v nestárnoucí sci-fi komedii režiséra Jindřicha Poláka z roku 1977 Zítra vstanu a opařím se čajem. „Hráli jsme s Menšíkem, Bróďou (Vlastimil Brodský) a dalšími v šatně karty. Kolem zrovna procházel František, byl ještě v civilu a odcházel do maskérny. Pozdravili jsme se, prohodili pár slov. Dobírali jsme si ho, že on, takový dobráček, vyfasoval takovouhle roli,“ zavzpomínal kdysi Jiří Sovák (ZDE). „Najednou se rozlétly dveře a v nich doslova kopie Hitlera, který na nás navíc začal německy řvát a horlivě gestikulovat. Menšík se tak lekl, že zapadl pod gauč, Brodský nebyl schopný slova. Nevěřili jsme svým očím. Museli jsme si z toho šoku pak dát všichni panáka.“

Pokračování v pátek 18. října

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Česká televize, Český rozhlas, Osobnost regionu, Aha!, Marie Valtrová: Ornestinum, Slavná éra městských divadel pražských, Městské muzeum v Ústí nad Orlicí)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská