Pro muzikály a seriály zrozený. Jak dlouho vydrží Davidovi Gránskému pubertální fanynky? VIP skandály a aférky
10.10.2024
Foto: Se svolením FTV Prima (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)
Popisek: David Gránský, černý kůň FTV Prima
Do showbyznysu vtrhl v patnácti letech, když se s tvářičkou a chováním Mirka Dušína probojoval hodně vysoko ve finále pěvecké soutěže X Factor. Po sedmnácti letech je z něj dospělý muž, otec rodiny, ale líbivá jemná tvář mu zůstala.
Není to vždycky výhoda. Zvlášť když mladík zaujme castingové společnosti v útlém věku, zařadí si ho do šuplíčku „hezký tak, že za ním táhne sbor mladých fanynek“. Davidovi Gránskému tuhle nálepku zatím nedokázala odlepit ani role v seriálu ZOO, kam nastupoval jako vysloveně negativní, arogantní a ziskuchtivý týpek s nepříjemně vysokým sebevědomím. I tahle postava se musela nakonec proměnit a Albert Polák se v očích svých fanynek plně rehabilitoval jako milovaný ředitel a věrný kamarád všech kolegů v zoologické zahradě.
V seriálu ZOO
Herci, zpěvákovi a moderátorovi ale zatím tahle poloha vyhovuje. Prošel s ní řadou divadelních muzikálů, Prima pro něj má nachystanou roli v každém dalším rodinném seriálu a již několik let také moderování soutěže Česko Slovensko má talent.
Zpívat se nemusí jen s kapelou
Jako patnáctiletý snil o kariéře zpěváka, když nevyšla na první dobrou, přihlásil se na konzervatoř. Většina studentů přichází na hudebně-dramatický obor s touhou po divadelním a filmovém herectví, David měl v sobě potenciál naplnit obě složky oboru. Vzorný student nebyl, jenže zatímco mnoho jeho kolegů mělo potíže s docházkou, on otravoval učitele znalostmi. Zvlášť učitele angličtiny. Aby ne, když od sedmi do dvanácti let chodil do školy v Irsku. Jiní bojovali s angličtinou, on se musel pořádně naučit česky a učitelům angličtiny opravoval chyby. Zvládl to a odmaturoval mimo jiné právě kvůli dobrému zpěvu. Není divu, že kromě Novy, která ho obsadila do role puberťáka v seriálu Gympl s (r)učením omezeným po něm záhy sáhly muzikálové scény. Pro příští roky se mu staly domovem. Naháči, Pomáda, Mamma Mia!, Tarzan a řada dalších rolí, ve kterých zpíval, tančil a hrál, všechno se střídalo jako na běžícím pásu. Momentálně ho můžeme vidět třeba v Karlíně v Andělovi Páně jako čerta Uriáše. K jeho spíš andělské tváři se čert nehodí jen zdánlivě, všichni přece víme, že Uriáš zas tak moc ďábelský není a popletený a více méně dobrácký čert pasuje Gránskému dobře.
Anděl Páně s Karolínou Vagnerovou, foto Hudební divadlo Karlín
Trocha vybočení z oboru neškodí
Na činoherní scéně vídáme Davida Gránského spíš výjimečně. O to víc a mile překvapí, jak nadprůměrné hodnocení má komedie Dámy vpřed! v Divadle Palace zejména díky hereckým výkonům Davida Gránského a Patrika Děrgela. Střihli si tu role mužů, kteří se musí převléct za ženy, aby se dostali k tetičce a jejím penězům. Je zřejmé, že americký autor Ken Ludwig se inspiroval nejen komedií Někdo to rád horké, ale také třeba klasickou Charleyovou tetou, nic to ale neubírá tomu, že tahle crazy komedie svižně odsýpá a oba hlavní představitelé jí dávají šťávu. Rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co se v Divadle Palace, zaměřeném na nenáročné publikum jednoduchých komedií, dá v současné době vidět. Jestli se to podaří zopakovat v další komedii s názvem Geniální nápad, kterou v tomto divadle David Gránský nyní zkouší (premiéra je plánovaná na leden 2025), bude mít herec slušně našlápnuto pomalu vyměnit romantický muzikálový repertoár za činoherní scénu. Jeho zamilované fanynky za ním jistě přijdou i na dobrou komedii činoherní.
Dámy vpřed!, foto Divadlo Palace
Hrnou se na nás Kamarádi
Televize Prima promuje nový rodinný seriál, který od konce října vystřídá na obrazovkách ZOO. Jak je zvykem, promo na seriál je nátlakové, co od toho čekat je ovšem zatím ve hvězdách. Každopádně už víme, že třemi hlavními představiteli jsou David Gránský, Jan Komínek a Anastasia Chocholatá. Aby bylo hned jasno, že tihle Kamarádi nemají nic společného se slavnými hrdiny z Malé Strany Válečkem a Gábinou ze konce 60. let, má seriál jasný podtitul: Přátelství je někdy víc než láska. Tři mladí lidé se vracejí do rodné vsi, zapadákova, kde se neděje vůbec nic a spíš to tu jde od desíti k pěti. Ti tři řádně zamíchají místním děním, protože se rozhodli, že vesnice Stráně prostě musí začít pořádně žít.
Kamarádi: Petr a Oliver
David Gránský hraje mladého lékaře, který ve vesnické ordinaci bojuje o přízeň pacientů. Role přesně ve stylu těch předchozích z Modrého kódu, Slunečné nebo ZOO. Herec ale tyhle příležitosti neodmítá, navíc tentokrát přidává i roztančené promo v klipu k písničce Nepospíchám. Jasně, pokud chcete zpomalit, dát si nohy nahoru a sledovat další feelgood seriál, na jaké je Prima expert, dejte si Nepospíchám a hodinku s pohodovými hrdiny. David Gránský se zdrcující upřímností v rozhovoru v Showtime prohlásil něco v tom duchu, že po šestnácti dílech, které natočili, může jen doufat, že diváci od seriálu nebudou čekat víc než to, co je. Taková letní pohodička s jedním doktorem, jedním skvělým kuchařem, jednou empatickou místostarostkou a kopou rázovitých vesnických figurek.
Modrý kód
Talent je show moderátorů a poroty
Česko Slovensko má talent je na Primě a JOJ dobře zabydlená show. Samozřejmě v ní jde o soutěžící, snažící se ze sebe vydolovat všechny stopy nadání pro zpěv, tanec, akrobacii, kouzlení a kdo ví, co ještě, všemu ale dávají rytmus a řád moderátoři a výroky poroty. David Gránský s Jasminou Alagič moderují show už od roku 2021, jsou sehraná dvojice a umí se oddat pořadu se vším všudy, včetně nejrůznějších předtočených převlekových scének, které oživují stereotyp příchodů a odchodů soutěžících na scénu.
David Gránský s Jasminou Alagič
Tak jsme je viděli třeba jako Old Shatterhanda a Nšo-či a nutno říct, že Lex Barker by se za svého imitátora rozhodně nemusel stydět. David Gránský si tyhle scénky užívá s patřičným nadhledem a umí pobavit. Střihem se pak stává strohým průvodcem soutěžících, vede je na pódium bez zbytečného pitvoření, jednoduchým moderátorským stylem, s klidem a jistou noblesou. Ostatně sám dobře ví, jaké je v takové show vystupovat. Bezpochyby je v něm vzpomínka na X Factor i na náročná vystoupení v pořadu Tvoje tvář má známý hlas.
Promo foto pro Primu z letošního září
Prozatím si zkrátka vystačí v seriálech, muzikálech i jako moderátor s dobrým zpěvem, dobrou dikcí a pohlednou tváří. Jak bude herecky zrát a jaké má v tomto směru ambice, to je otázka, na kterou odpoví budoucnost. Říká o sobě, že má bohémskou duši, kterou dobře usměrňuje jeho dlouholetá partnerka, nyní manželka a matka jeho ročního syna. Prý je jeho racionálním protikladem. Bohémsky ovšem David Gránský rozhodně nepůsobí. Možná ten kousek bohémské svobody a spontánnosti je to, co jeho herectví trochu chybí. Ale třeba to ještě přijde.
Lucie Výborná se stěhuje na ČT1
Redaktorku a moderátorku skvělých rozhovorů, ale také milovnici hor a dobrodružných výprav po sněhových a ledových pláních Lucii Výbornou sledují posluchači Radiožurnálu dlouhé roky. Česká televize jí před časem nabídla, aby své umění klást otázky a představovat zajímavé osobnosti přenesla také na obrazovku. Pořad Výborná Show se zatím vysílal na ČT2. Zde měl 21 dílů a stoupající sledovanost ukázala, že diváci mají zájem o talk show, v níž se střídají lidé z kulturních oborů s vědci, lékaři, cestovateli či sportovci. Proto se Výborná Show nyní stěhuje na ČT1, kde dostává prostor vždy v neděli ve 21.30.
Lucie Výborná místo Nory Fridrichové, foto ČT
Mostecká mumie se vrací na sever Čech
Oblastní muzea si málokdy mohou dovolit výstavu náročnou na přípravy i realizaci. Oblastní muzeum a galerie v Mostě nyní dokazuje, že i v regionu je možno uspořádat výstavu celorepublikového významu. Mezi Prahou a Káhirou, 100 let české egyptologie je výstava zaměřená na historii i současnost mimořádného archeologického oboru, na němž se v rámci mezinárodní spolupráce významně podílejí i čeští vědci, a to již více než sto let. Výstava nahlédne do archeologických výzkumů přímo v Egyptě a Súdánu. Představuje příběhy odkrývání různých lokalit, zejména Abúsír, který je dodnes hlavní koncesí českých egyptologů, výzkum v Západní poušti nebo v dnešním Súdánu.
Snímek z výstavy, foto Oblastní muzeum a galerie Most
Centrálním exponátem výstavy je tzv. mostecká mumie. Ta byla součástí sbírek již předválečného mosteckého muzea a v průběhu 50. let 20. století byla v rámci tehdejší centralizace sbírek předána do Náprstkova muzea, patřícího pod Národní muzeum v Praze. Do Mostu se tedy nyní vrací po sedmdesáti letech, což je ovšem vzhledem k jejímu stáří, odhadovanému na tři tisíce let, jen zlomek jejího posmrtného života. Po zahájení výstavy 19. 10. 2024 v 15 hodin se uskuteční komentovaná prohlídka s významným českým egyptologem Prof. Ladislavem Barešem, Csc.
Jaké je vidět okem kamery
Optikou proslulých kameramanů nahlíží na vývoj českého filmu dokumentární cyklus České televize Vidět filmem. V Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka z brněnského studia České televize natáčel režisér Petr Smělík.
Vidět filmem, foto ČT / Petr Čepela
Šest dílů vysílá od 8. října 2024 program ČT art vždy v úterý ve 21:10. Seriál zve diváky do zákulisí vzniku českých filmů a představuje podstatu kameramanské práce. Jednotlivé epizody tematicky i časově zaměřují divákovu pozornost na období němé éry, začátky zvukového filmu, vývoj barevného filmu, období nové vlny, normalizaci i příchod éry digitální. Pozornost tvůrců cílí především k hrané tvorbě, ale nechybí ani tvorba dokumentární, animovaná a experimentální.
Zdroj: TV Prima, CSFD, TV Nova, i-divadlo, Expres, Blesk, iDNES, ČT, Oblastní muzeum a galerie Most
Vložil: Ela Nováková