Dobře utajená tragédie a co měl zakladatel rodu společného s kosmonautem Remkem a s Monkey Business. Tajnosti slavných
16.09.2024
Foto: Se svolením České televize
Popisek: Otakar Brousek starší v dokumentu Hluboko naladěná Viola, který natočil režisér Viktor Polesný k čtyřicátému výročí vzniku pražské Poetické vinárny Viola
Noblesní gentleman s podmanivým hlasem rozhodně měl na co vzpomínat a leckdy to nebylo ani trošku příjemné. Jeho životem totiž otřásla i dramata, která by vydala na román. (Pokračování z pátku 13. září)
Filmových a televizních postav ztvárnil Otakar Brousek starší stovky, a přestože velkou hlavní roli nikdy nedostal, vždy byl nepřehlédnutelný. Často a velmi rád ale také pracoval pouze s hlasem. Své soukromí si ale vždy velmi důsledně bránil, takže kromě jeho nejbližších a několika opravdových přátel neměl dlouho nikdo ani tušení, s čím vším se musel vyrovnat a co všechno zvládnout. Naštěstí se mu v zákulisí pražského Národního divadla poštěstilo najít půvabnou, temperamentní, a hlavně opravdu milující partnerku, která ho nikdy nenechala na holičkách. A prožili spolu téměř půl století.
Od Menzela po Polesného
Skvělé výkony Otakara Brouska staršího jistě oceníte i v projektech, na nichž se podepsala normalizace počátku sedmdesátých let. Na některé jsme si museli počkat, protože je nesmlouvaví ideologičtí cenzoři poslali na dno trezoru, například jeho velitele trestnice v hořké komedii Jiřího Menzela Skřivánci na niti, jiným se stěží mohl bez následků vyhnout, třeba postavě MUDr. Hejtmánka v Třiceti případech majora Zemana. Zahrál si ale i významné osobnosti nejnovějších dějin. Například v roce 1978 ztvárnil tajemníka prezidenta Edvarda Beneše Prokopa Drtinu v propagandistickém dramatu o únorových událostech roku 1948 Vítězný lid či pražského primátora Petra Zenkla v minisérii Gottwald. Před filmovou kamerou stanul naposledy v roce 2005 jako žalobce v romantickém dramatu Zdeňka Trošky Andělská tvář, jeho poslední televizní postavou byl o čtyři roky později předseda soudu v politickém thrilleru Viktora Polesného Smyčka z roku 2009 a v téže době ještě stihl propůjčit hlas spisovateli Karlu Klostermanovi v životopisném dokumentu Karel Klosterman, básník Šumavy a Zbudovských blat.
Noc klavíristy:
Mistr hlasu
Pouze s hlasem pracoval velmi rád. Už po druhé světové válce četl zprávy a komentáře v rozhlase, později i recitoval verše a hrál v řadě rozhlasových her a dramatizací klasických děl. Diváky provázel filmy o sportovních úspěších, významných osobnostech, důležitých historických událostech, cestovatelské magazíny i vzdělávací snímky, určené dětem. Svým hlasem doprovodil dokument o mimořádném úspěchu československé expozice na světové výstavě EXPO ’58 v Bruselu, roli vypravěče ale převzal také například v legendárním seriálu Byli jednou dva písaři, který je improvizačním koncertem Miroslava Horníčka a Jiřího Sováka, či v Nemocnici na kraji města. A jistě si vzpomenete, že jeho hlas zněl sálem i v pěti prvních řadách taneční soutěže StarDance, v níž vítal a zval na parket soutěžící. Jeho kultivovaný hlas s perfektní dikcí často zněl i v dabingu, mimo jiné ho propůjčil majoru Cowleymu v populární kriminálce o britské CI5 Profesionálové či Albusu Brumbálovi ve filmech o Harry Potterovi. Za své mistrovství v dabingu obdržel v roce 1996 Cenu Františka Filipovského.
Utajené drama
Historii své rodiny shrnul v roce 2002 v knize Otakar Brousek o sobě... sága rodu Brousků a rozhodně měl na co vzpomínat. Jeho životem totiž otřásla i dramata, která by vydala na román. V roce 1950 porodila jeho první manželka Jarka dceru Jaroslavu, krátce nato ale vážně onemocněla. „Jenom o vlásek unikla smrti. Byla operována, ledvinový kámen, oni to v nemocnici nějak špatně odhadli a léčili ji z něčeho jiného,“ prozradil v dokumentu České televize Neobyčejné životy. Sedm měsíců pak strávila v nemocnici, takže se Otakar musel postarat o miminko. Díky mimořádně silné vůli a touze žít se Jaroslava nakonec dostala z nejhoršího, když se ale o sedm let později narodil Otakar mladší, zákeřná nemoc udeřila znovu, takže krátce po porodu zemřela. S dětmi pak Otakarovi pomáhala druhá manželka, o dvanáct let mladší baletka Národního divadla Ludmila Rubanovičová, které nikdo neřekl jinak než Luka. Vzali se v roce 1965 a prožili spolu 49 let. Zlatou svatbu už ale oslavit nestihli.
O princi se šroubkem:
Naposledy na jevišti
V roce 2013 musel noblesní a charismatický gentleman s podmanivým hlasem podstoupit náročnou operaci plic, přesto se ještě dokázal vrátit na jeviště Divadla na Vinohradech v anglické kultovní komedii ze zákulisí nejvyšší politiky Jistě, pane ministře, která byla režijním debutem Martina Stropnického a k níž složil scénickou hudbu Petr Malásek. Pak se mu ale znovu přitížilo a poslední měsíce prožil kvůli zdravotním komplikacím v nemocnici. Otakar Brousek starší zemřel 14. března 2014 v jedné z pražských nemocnic a poslední rozloučení se uskutečnilo v Divadlo na Vinohradech. Herectvím brzy „načichly“ i obě jeho děti. Dcera Jaroslava stanula před kamerou poprvé už v sedmnácti, vystudovala DAMU a její domovskou scénou se stalo divadlo v Kolíně. V sedmdesátých letech se stala žádanou představitelkou moderních mladých žen, od počátku devadesátek se pak zaměřila hlavně na dabing. V roce 1972 se na konkurzu pro psychologické drama Dvě věci pro život seznámila s Ladislavem Potměšilem, vzali se a měli spolu syny Ladislava a Jana.
Jak se rodí dynastie
Otakar Brousek mladší, přezdívaný Ťulda, začínal stejně jako kdysi otec v Kladně a stejně jako on se i stal jednou z opor souboru Divadla na Vinohradech. Poprvé se oženil s kolegyní z kladenského divadla Zuzanou Mixovou, s níž má Báru a Ondřeje, k nimž přidal s druhou manželkou, tanečnicí a choreografkou Helenou, ještě Kristiána. Prozatím nejmladší známý představitel rodu Brousků Ondřej také nastoupil po konzervatoři do souboru Divadla Na Vinohradech, s dědečkem se ale na jevišti těsně minuli. Prosadil se ale také jako skladatel a hudební talent potvrzuje také jako klávesista skupiny Monkey Business. Poprvé se oženil s herečkou a moderátorkou Adélou Gondíkovou, s níž má dceru Nelu, s druhou manželkou Annou, dceru prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka, má syna Františka a dceru Hanu. Další pokračování herecké dynastie už bude na nich.
(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Česká televize, Český rozhlas, TV Prima, Divadlo na Vinohradech, idnes.cz, Divadelní noviny, Otakar Brousek o sobě… sága rodu Brousků, Otakar Brousek st.: Všechno si pamatuju…)
Vložil: Adina Janovská