Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dobře utajená tragédie a co měl zakladatel rodu společného s kosmonautem Remkem a s Monkey Business. Tajnosti slavných

16.09.2024
Dobře utajená tragédie a co měl zakladatel rodu společného s kosmonautem Remkem a s Monkey Business. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením České televize

Popisek: Otakar Brousek starší v dokumentu Hluboko naladěná Viola, který natočil režisér Viktor Polesný k čtyřicátému výročí vzniku pražské Poetické vinárny Viola

Noblesní gentleman s podmanivým hlasem rozhodně měl na co vzpomínat a leckdy to nebylo ani trošku příjemné. Jeho životem totiž otřásla i dramata, která by vydala na román. (Pokračování z pátku 13. září)

Filmových a televizních postav ztvárnil Otakar Brousek starší stovky, a přestože velkou hlavní roli nikdy nedostal, vždy byl nepřehlédnutelný. Často a velmi rád ale také pracoval pouze s hlasem. Své soukromí si ale vždy velmi důsledně bránil, takže kromě jeho nejbližších a několika opravdových přátel neměl dlouho nikdo ani tušení, s čím vším se musel vyrovnat a co všechno zvládnout. Naštěstí se mu v zákulisí pražského Národního divadla poštěstilo najít půvabnou, temperamentní, a hlavně opravdu milující partnerku, která ho nikdy nenechala na holičkách. A prožili spolu téměř půl století.

Od Menzela po Polesného

Skvělé výkony Otakara Brouska staršího jistě oceníte i v projektech, na nichž se podepsala normalizace počátku sedmdesátých let. Na některé jsme si museli počkat, protože je nesmlouvaví ideologičtí cenzoři poslali na dno trezoru, například jeho velitele trestnice v hořké komedii Jiřího Menzela Skřivánci na niti, jiným se stěží mohl bez následků vyhnout, třeba postavě MUDr. Hejtmánka v Třiceti případech majora Zemana. Zahrál si ale i významné osobnosti nejnovějších dějin. Například v roce 1978 ztvárnil tajemníka prezidenta Edvarda Beneše Prokopa Drtinu v propagandistickém dramatu o únorových událostech roku 1948 Vítězný lid či pražského primátora Petra Zenkla v minisérii Gottwald. Před filmovou kamerou stanul naposledy v roce 2005 jako žalobce v romantickém dramatu Zdeňka Trošky Andělská tvář, jeho poslední televizní postavou byl o čtyři roky později předseda soudu v politickém thrilleru Viktora Polesného Smyčka z roku 2009 a v téže době ještě stihl propůjčit hlas spisovateli Karlu Klostermanovi v životopisném dokumentu Karel Klosterman, básník Šumavy a Zbudovských blat.

 

Noc klavíristy:

Mistr hlasu

Pouze s hlasem pracoval velmi rád. Už po druhé světové válce četl zprávy a komentáře v rozhlase, později i recitoval verše a hrál v řadě rozhlasových her a dramatizací klasických děl. Diváky provázel filmy o sportovních úspěších, významných osobnostech, důležitých historických událostech, cestovatelské magazíny i vzdělávací snímky, určené dětem. Svým hlasem doprovodil dokument o mimořádném úspěchu československé expozice na světové výstavě EXPO ’58 v Bruselu, roli vypravěče ale převzal také například v legendárním seriálu Byli jednou dva písaři, který je improvizačním koncertem Miroslava Horníčka a Jiřího Sováka, či v Nemocnici na kraji města. A jistě si vzpomenete, že jeho hlas zněl sálem i v pěti prvních řadách taneční soutěže StarDance, v níž vítal a zval na parket soutěžící. Jeho kultivovaný hlas s perfektní dikcí často zněl i v dabingu, mimo jiné ho propůjčil majoru Cowleymu v populární kriminálce o britské CI5 Profesionálové či Albusu Brumbálovi ve filmech o Harry Potterovi. Za své mistrovství v dabingu obdržel v roce 1996 Cenu Františka Filipovského.

Utajené drama

Historii své rodiny shrnul v roce 2002 v knize Otakar Brousek o sobě... sága rodu Brousků a rozhodně měl na co vzpomínat. Jeho životem totiž otřásla i dramata, která by vydala na román. V roce 1950 porodila jeho první manželka Jarka dceru Jaroslavu, krátce nato ale vážně onemocněla. „Jenom o vlásek unikla smrti. Byla operována, ledvinový kámen, oni to v nemocnici nějak špatně odhadli a léčili ji z něčeho jiného,“ prozradil v dokumentu České televize Neobyčejné životy. Sedm měsíců pak strávila v nemocnici, takže se Otakar musel postarat o miminko. Díky mimořádně silné vůli a touze žít se Jaroslava nakonec dostala z nejhoršího, když se ale o sedm let později narodil Otakar mladší, zákeřná nemoc udeřila znovu, takže krátce po porodu zemřela. S dětmi pak Otakarovi pomáhala druhá manželka, o dvanáct let mladší baletka Národního divadla Ludmila Rubanovičová, které nikdo neřekl jinak než Luka. Vzali se v roce 1965 a prožili spolu 49 let. Zlatou svatbu už ale oslavit nestihli.

 

O princi se šroubkem:

Naposledy na jevišti

V roce 2013 musel noblesní a charismatický gentleman s podmanivým hlasem podstoupit náročnou operaci plic, přesto se ještě dokázal vrátit na jeviště Divadla na Vinohradech v anglické kultovní komedii ze zákulisí nejvyšší politiky Jistě, pane ministře, která byla režijním debutem Martina Stropnického a k níž složil scénickou hudbu Petr Malásek. Pak se mu ale znovu přitížilo a poslední měsíce prožil kvůli zdravotním komplikacím v nemocnici. Otakar Brousek starší zemřel 14. března 2014 v jedné z pražských nemocnic a poslední rozloučení se uskutečnilo v Divadlo na Vinohradech. Herectvím brzy „načichly“ i obě jeho děti. Dcera Jaroslava stanula před kamerou poprvé už v sedmnácti, vystudovala DAMU a její domovskou scénou se stalo divadlo v Kolíně. V sedmdesátých letech se stala žádanou představitelkou moderních mladých žen, od počátku devadesátek se pak zaměřila hlavně na dabing. V roce 1972 se na konkurzu pro psychologické drama Dvě věci pro život seznámila s Ladislavem Potměšilem, vzali se a měli spolu syny Ladislava a Jana.

Jak se rodí dynastie

Otakar Brousek mladší, přezdívaný Ťulda, začínal stejně jako kdysi otec v Kladně a stejně jako on se i stal jednou z opor souboru Divadla na Vinohradech. Poprvé se oženil s kolegyní z kladenského divadla Zuzanou Mixovou, s níž má Báru a Ondřeje, k nimž přidal s druhou manželkou, tanečnicí a choreografkou Helenou, ještě Kristiána. Prozatím nejmladší známý představitel rodu Brousků Ondřej také nastoupil po konzervatoři do souboru Divadla Na Vinohradech, s dědečkem se ale na jevišti těsně minuli. Prosadil se ale také jako skladatel a hudební talent potvrzuje také jako klávesista skupiny Monkey Business. Poprvé se oženil s herečkou a moderátorkou Adélou Gondíkovou, s níž má dceru Nelu, s druhou manželkou Annou, dceru prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka, má syna Františka a dceru Hanu. Další pokračování herecké dynastie už bude na nich.

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Česká televize, Český rozhlas, TV Prima, Divadlo na Vinohradech, idnes.cz, Divadelní noviny, Otakar Brousek o sobě… sága rodu Brousků, Otakar Brousek st.: Všechno si pamatuju…)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská